Witamina B12 to związek chemiczny, którego niedobór nie należy do rzadkości. Pomimo, iż rezerwy witaminy B12 skumulowane w wątrobie powinny wystarczyć na okres kilku lat, coraz więcej osób doświadcza zbyt niskiego poziomu witaminy B12 w organizmie. Wtedy pojawia się potrzeba suplementacji tego związku. Czy można stosować tabletki z witaminą B12 lub zastrzyki witaminowe bez obaw? Czy można przedawkować witaminę B12?
Suplementowanie witaminy B12 wskazane jest zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych. Najczęściej po preparaty z witaminą B12 sięgają osoby będące na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Wynika to z faktu, iż witamina B12 nie występuje w produktach pochodzenia roślinnego. Najbogatsze źródła witaminy B12 w diecie to mięso i podroby, mleko i jego przetwory, ryby i jajka. Witaminę B12 powinny ponadto stosować regularnie osoby zagrożone rozwojem miażdżycy: z wysokim poziomem cholesterolu i homocysteiny we krwi, z nadwagą, z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku miażdżycy, z nadciśnieniem. Także osoby narażone na stres i intensywny wysiłek umysłowy mogą sięgnąć po witaminę B12 i inne witaminy z grupy B.
[WITAMINA B LEWA]
Lecznicze zastosowanie witaminy B12 to przede wszystkim terapia niedoboru B12 i niedokrwistości megaloblastycznej. Wtedy poza stosowaniem wysokich dawek witaminy B12 zażywanej doustnie, można wykorzystać także zastrzyki domięśniowe z witaminą B12. Czy można jednak stosować te suplementy na własną rękę bez ryzyka o przedawkowanie? Jakie jest zalecane dawkowanie witaminy B12?
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 to około 2,5 – 3 mikrogramów. Nie zawsze możliwe jest dostarczenie takich ilości witaminy B12 z dietą – a to właśnie dieta jest głównym źródłem tego związku. Można jednak z powodzeniem zapewnić odpowiednią podaż witaminy B12 stosując suplementy diety.
Aby dostarczyć niezbędnych dla zdrowia dawek witaminy B12, należy codziennie spożywać produkty ją zawierające, a w celu zwiększania jej przyswajalności można dostarczyć dodatkowo źródeł wapnia, potasu, witaminy C czy innych witamin z grupy B. Jeśli natomiast zdecydujemy się na suplementację, zalecane dawkowanie to około 3 mikrogramy w celach profilaktycznych, a w leczeniu niedokrwistości megaloblastycznej zastrzykami – od 250 do 1000 mikrogramów co drugi dzień. Czy takie dawki są bezpieczne? Jak organizm radzi sobie z ilościami witaminy B12 znacznie przekraczającymi dzienne zapotrzebowanie?
Z racji, iż witamina B12 jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie, jej ewentualny nadmiar zostanie usunięty wraz z moczem. Nie ma zatem obawy przedawkowania witaminy B12, nie ustalono bezpiecznej maksymalnej dawki witaminy B12, powyżej której mogą wystąpić objawy toksyczne. Zalecany poziom witaminy B12 we krwi to około 150 – 740 pmol/l. Jednak po przekroczeniu górnej granicy normy nie wystąpią żadne objawy nadmiaru witaminy B12. Można stosować wyższe od zalecanych dawki witaminy B12 – w rzeczywistości dawki te dotyczą związków witaminy B12, takich jak cyjanokobalamina, które nie wchłaniają się całkowicie z przewodu pokarmowego.
Realne dawki B12 wykorzystywane przez organizm są zatem niższe niż te deklarowane na opakowaniu suplementu. Także przyjmowanie dużych dawek tej witaminy w formie zastrzyku nie grozi nadmiarem witaminy B12. Jedyne możliwe działanie niepożądane w przypadku zastrzyków to reakcja uczuleniowa, niekiedy prowadząca nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Jednak zastrzyki z witaminy B12 są przepisywane przez lekarza, po oszacowaniu ewentualnego ryzyka.
http://infozdrowie24.pl/temat/zdrowie/witamina+b12+nadmiar+w+organizmie
https://zdrowie.tvn.pl/a/hiperwitaminoza-objawy-i-przyczyny-nadmiaru-witamin-a-d-e-c-k-i-z-grupy-b
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.