Nadmiar witaminy B6 – kiedy może wystąpić i jakie są jego objawy?

nadmiar witaminy B6Stosowanie suplementów diety na stałe wpisało się w zdrowy styl życia. Trudno znaleźć osobę, która choć raz nie sięgnęłaby po tego typu preparaty. Kiedyś jedynym źródłem witamin i minerałów była dieta – mało przetworzona, wartościowa, bez zbędnej chemii. Dziś nasz model żywienia się zmienia, a to utrudnia dostarczanie cennych składników odżywczych. Stosowanie suplementów jest zatem zasadne, jednak czy całkowicie bezpieczne?

Zasadniczo suplementy diety nie powinny szkodzić – ale spełnione muszą być dwa podstawowe warunki. Pierwszy dotyczy jakości preparatów – tylko wolne od zbędnych dodatków suplementy diety jakości premium posłużą naszemu zdrowiu. Drugi natomiast dotyczy kwestii dawkowania suplementów diety – jeśli stosujemy je zgodnie z zaleceniami, nie grozi nam ich przedawkowanie. Przyjrzyjmy się temu bliżej na przykładzie witaminy B6.

Ile witaminy B6 potrzebujemy? Czy konieczna jest suplementacja?

[WITAMINA B PRAWA]Witamina B6 to jeden ze związków należących do witamin z grupy B. Witamina ta niezbędna jest dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, wspomaga pracę wielu układów i narządów. Szczególną rolą witaminy B6 w organizmie jest regulowanie pracy układu nerwowego – mowa zarówno o przewodnictwie nerwowym, profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych, jak i zapewnieniu doskonałego samopoczucia psychicznego. Ponadto witamina B6 wspiera pracę serca i całego układu krążenia. Normalizując poziom homocysteiny, witamina B6 zapobiega rozwojowi miażdżycy, ponadto chroni przed rozwojem anemii. Witamina B6 dba także o funkcjonowanie układu odpornościowego, dba o piękny wygląd skóry i paznokci, reguluje procesy przemiany materii oraz normalizuje poziom glukozy we krwi.

Zapotrzebowanie i źródła witaminy B6

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 to około 1,5 mg. Za najważniejsze źródło witaminy B6 uznawana jest dieta. W naszym codziennym jadłospisie rzeczywiście nie brakuje produktów bogatych w witaminę B6. Najwięcej tej witaminy zawierają kasze (szczególnie gryczana), pieczywo pszenne i żytnie, jajka, mleko, mięsa i ryby oraz niektóre warzywa. Nie oznacza to jednak, że nie grozi nam niedobór witaminy B6. Tak jak w przypadku innych witamin z grupy B, niedoborowi sprzyjają czynniki ograniczające przyswajalność witaminy B6 z diety, a także obróbka termiczna żywności. Ryzyko niedoboru nie jest małe – wśród osób w każdej grupie wiekowej znaleźć można takie, u których pojawiają się objawy niedoboru witaminy B6.

Najbardziej charakterystyczne objawy niedoboru witaminy B6 to:

 

Z tego względu coraz więcej osób wspomaga organizm preparatami typu B complex lub zawierającymi określone witaminy z grupy B. Dzięki takiej suplementacji zwiększamy swoją wytrzymałość na stres, a także zwiększamy wydolność fizyczną i umysłową naszego organizmu. Pojawia się jednak wątpliwość – czy można przedawkować witaminę B6?

Przedawkowanie witaminy B6 – czy jest możliwe?

Witaminy z grupy B są witaminami rozpuszczalnymi w wodzie. Oznacza to, że nie kumulujemy tych witamin w organizmie, a więc znikome jest ryzyko ich przedawkowania. To właśnie dlatego suplementacja preparatami B complex uznawana jest za bezpieczną. Nie należy jednak zażywać preparatów witaminowych w niekontrolowany sposób. Dawka witaminy B6, której stosowanie może generować skutki uboczne, to około 300 mg dziennie – to dawka kilkaset razy wyższa niż dzienne zapotrzebowanie na witaminę. Ryzyko przedawkowania witaminy B6 jest zatem znikome, podobnie jak niemożliwe jest przyjęcie nadmiaru witaminy B6 z dietą.

Objawy przedawkowania witaminy B6 to:

 

Witamina B6 ma bardzo duży wpływ na zdrowie nerwów i komórek mięśniowych, pomaga w produkcji DNA i RNA. Przedawkowanie syntetycznej pirydoksyny może podrażniać nerwy i prowadzić do pojawianie się objawów przedawkowania związanych z podrażnieniem nerwów. Najczęściej podrażnione zostają mniejsze nerwy obwodowe dłoni i stóp, co prowadzi do drętwienia kończyn. Koordynacja ruchowa i zdolność chodzenia zwykle nie zostają naruszone, aczkolwiek mogą pojawić się skurcze. Objawy zazwyczaj znikają w ciągu kilku tygodni po odstawieniu suplementacji witaminą B6.

Nadmiar witaminy B6 może powodować bóle głowy. przedawkowanie witamina B6Toksyczne działanie pirydoksyny może przejawiać się tępym bólem głowy, pulsowaniem czy bólem migrenopodobnym. Złe samopoczucie może być spowodowane podrażnieniem nerwów otaczających głowę lub nerwów kontrolujących przepływ krwi do głowy lub do neuronów w mózgu. Dodatkowo przedawkowanie witaminy B6 może powodować krótkotrwałe nadciśnienie, które może zwiększać ciśnienie krwi w głowie i powodować bóle głowy.

Poczucie silnego zmęczenia to jeden z najbardziej powszechnych objawów toksyczności pirydoksyny przyjmowanej w nadmiarze. Często ma ono związek z zaburzeniami cyklu snu lub bezsennością. Niespokojne nogi, skurcze mięśni, bóle głowy i podrażnienie nerwów zakłócają spokojny sen. Jeśli czujesz się przewlekle zmęczony i istnieje prawdopodobieństwo, że przyjmujesz zbyt duże ilości witaminy B6 w suplementach – odstaw suplementację, odczekaj kilka dni i sprawdź czy Twoje samopoczucie ulegnie poprawie.

Nadmiar witaminy B6 bardzo często prowadzi do zaburzeń nastroju. Powodowane jest to przede wszystkim wyniszczającymi objawami fizycznymi, które doskwierają bardziej niż brak równowagi chemicznej w mózgu. Często pojawia się depresja i wrażliwość występujące u osób cierpiących na chroniczny ból, bóle głowy, zmęczenie i zaburzenia snu. Dodatkowo stres i lęk przed postępującymi zaburzeniami ruchu są również powszechne i spodziewane przy przedawkowaniu pirydoksyny.

Objawy te najczęściej mają charakter czasowy i ustępują po zaprzestaniu zażywania zbyt wysokich dawek witaminy B6. Rzadko dochodzi do utrwalenia niekorzystnych zmian w układzie nerwowym.

Trwałe uszkodzenie nerwów powodowane ostrą toksycznością pirydoksyny, jest znacznie poważniejsze niż podrażnienie nerwów. Poza drętwieniem kończyn, uszkodzenie nerwów rzutuje na koordynację, równowagę, siłę mięśni, temperaturę, a także powoduje ból lub pieczenie. Chodzenie może stać się niestabilne i utrudniać pracę. Osoby z uszkodzeniem nerwów spowodowanym ostrym przedawkowaniem witaminy B6 mogą odzyskać sprawność po kilku miesiącach od zaprzestania przyjmowania toksycznych dawek pirydoksyny, a niektórzy mogą nigdy w pełni nie przestać odczuwać skutków naruszenia nerwów.

Źródła wiedzy:

https://ods.od.nih.gov/factsheets/vitaminb6-HealthProfessional/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_B6
https://zdrowie.tvn.pl/a/witamina-b6-pirydoksyna-wystepowanie-nadmiar-i-przedawkowanie
https://www.livestrong.com/article/317889-vitamin-b6-toxicity-symptoms

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Copyright © 2023 by Cheers. All rights reserved.
Twój koszyk
0