Niedobór witaminy C – objawy hipowitaminozy

Witamina CWitamina C to związek powszechnie występujący w wielu składnikach diety, zwłaszcza owocach i warzywach. Niektórzy z nas mogą jednak doświadczać niedoboru witaminy C. Przyczyny takiej hipowitaminozy mogą być różne – na pewno przyczynia się do niej zubożenie żywności w witaminę C podczas jej przechowywania i poddawania obróbce cieplnej. Inną przyczyną może być fakt zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C, czyli kwas askorbinowy, a także niektóre schorzenia. Warto poznać przyczyny niedoboru witaminy C, aby móc wyeliminować jak najwięcej czynników ryzyka hipowitaminozy i zapobiec rozwojowi niedoboru tego związku.

Skąd się biorą niedobory witaminy C?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C szacowane jest średnio na 1 mg/kg masy ciała u dorosłych oraz 2mg/kg masy ciała u dzieci w wieku rozwojowym. Zapotrzebowanie to jest uśrednione i różni się w poszczególnych krajach. Istnieje jednak wiele grup osób wykazujących zwiększone zapotrzebowanie na kwas askorbinowy – niekiedy nawet o kilkadziesiąt miligramów.

[WITAMINA C PRAWA]Zwiększone zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wykazują:

 

U takich osób często stwierdzany jest brak witaminy C na wystarczającym, fizjologicznym poziomie.

Kolejną przyczyną niedoboru witaminy C jest źle skomponowana dieta, która może wynikać z braku wiedzy na temat tego, co zawiera najwięcej kwasu askorbinowego. Ale dzienna dawka witaminy C może nie być dostarczona także z powodu zbyt dużych strat w żywności. Przyczynić może się do tego poddawanie produktów obróbce cieplnej, a także dłuższe przechowywanie żywności. Aby temu zapobiec, należy ograniczyć gotowanie, a jeśli jest to konieczne – gotować na parze. Owoce i warzywa należy przechowywać jak najkrócej bądź mrozić.

Za mała ilość witaminy C w organizmie może wynikać ponadto z licznych schorzeń przewodu pokarmowego, które zaburzają procesy wchłaniania.

Niedobór witaminy C – najczęstsze objawy niedoboru

Niedobory witaminy C mogą dawać szereg różnorodnych objawów. Kiedyś, gdy występowały poważne deficyty witaminy C, dość często stwierdzany był szkorbut. Jest to choroba ogólnoustrojowa, która polega na zaburzeniu syntezy kolagenu. Konsekwencją deficytu tego najważniejszego białka budującego tkankę łączną jest krwawienie z dziąseł i wypadanie zębów, anemia, zaburzenia wzroku, krwiaki i siniaki na skórze. Jeszcze poważniejsze objawy szkorbutu to zaburzenia neurologiczne, znaczące osłabienie kości i stawów oraz problemy z sercem czy płucami. Co ciekawe, niedawno brytyjscy naukowcy zaalarmowali, że szkorbut znów powraca. Jeśli dieta dzieci bazuje na mało wartościowej, przetworzonej żywności – wystarczą około 3 miesiące z niską podażą witaminy C, aby doszło do rozwoju tej do niedawna zapomnianej choroby.

Jeśli nie jesteś pewien czy dostarczasz właściwych ilości witaminy C, objawy niedoboru, które powinny Cię zaniepokoić, to:

 

Jeśli nie dostarczasz odpowiednich ilości witaminy C – ucierpi na tym także Twój wygląd. Witamina C to witamina młodości – przede wszystkim dlatego, że neutralizuje wolne rodniki, czyli główną przyczynę starzenia. Chroni także przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Jest to także związek kluczowy dla syntezy kolagenu. Niedobór witaminy C oznacza zatem przyspieszone starzenie się skóry, jej wiotkość i niezdrowy koloryt. Mogą pojawić się przebarwienia oraz liczne zmarszczki. Kwas askorbinowy traktowany jest zatem nie tylko jako substancja prozdrowotna, ale także doskonały naturalny kosmetyk.

Jeśli nie chcesz doświadczyć tak przykrych konsekwencji niedoboru witaminy C, a nie jesteś pewien ile witaminy C dziennie spożywasz – pomyśl o suplementacji. Dobrej jakości preparat, w którego składzie znajduje się naturalna, czysta witamina C o doskonałej przyswajalności, zapewni właściwą podaż kwasu askorbinowego. Jeśli zastosujesz preparat zgodnie z dawkowaniem zalecanym przez producenta, nie grozi Ci przedawkowanie, gdyż nadmiar tego związku jest sprawnie usuwany z organizmu za pośrednictwem nerek.

Skutki niedoboru witaminy C – skóra

Niedobory witaminy C mogą mieć bardzo rozległe i długotrwałe skutki, dlatego wskazane jest uzupełnianie niedoborów kwasu askorbinowego. Z łatwością można zaobserwować wpływ niewystarczającej ilości witaminy C na największym organie człowieka – skórze.

Najczęściej spotykane skutki niedoborów witaminy C widoczne na skórze:

 

Jak zapobiegać niedoborom witaminy C?

Witamina C to niezwykle skuteczny antyoksydant chroniący organizm acerola - witamina Cprzed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Te reaktywne formy tlenu odpowiedzialne są za procesy starzenia, a także rozwój większości chorób przewlekłych. Wystarczy wymienić chociażby miażdżycę, cukrzycę, nowotwory, choroby autoimmunologiczne czy alergiczne. Nie bez powodu schorzenia te określane są mianem chorób cywilizacyjnych, czyli generowanych współczesnym stylem życia. I nie bez powodu odnotowywane są coraz liczniejsze zachorowania na wspomniane schorzenia. Związane jest to z jednej strony z większym narażeniem na działanie wolnych rodników, a z drugiej – z niewystarczającymi możliwościami obrony organizmu przed nimi. Z pewnością nie odpowiada Ci perspektywa przedwczesnego starzenia się czy borykania z przewlekłymi chorobami – a wystarczy jedynie regularnie suplementować naturalną witaminę C, by wzmocnić swoje zdrowie.

Dostarczanie witaminy C wraz z dietą może okazać się niewystarczające, choć oczywiście warto zrobić wszystko, aby w codziennym jadłospisie znalazły się produkty bogate w witaminę C – owoce i warzywa.

Najlepsze źródła kwasu askorbinowego to:

 

Jednak ograniczona przyswajalność witaminy C z diety oraz potrzeba dostarczenia jej w naprawdę dużych ilościach – znacznie większych niż rekomendowane kilkadziesiąt mg na dobę, narzuca konieczność suplementacji. Dobra witamina C zawarta w suplemencie to doskonała inwestycja w zdrowie i nienaganny wygląd. Jeśli zdecydujesz się na naturalną witaminę C, której źródłem pochodzenia są wyselekcjonowane ekstrakty roślinne, dostarczysz nie tylko sporych dawek samej witaminy C, ale także innych antyutleniaczy. Nasilają one prozdrowotne działanie tego związku i zwiększają jego biodostępność, przez co zyskujesz znacznie więcej, niż sięgając po witaminę syntetyczną.

 

Źródła wiedzy:

https://zdrowie.tvn.pl/a/niedobor-witaminy-c-przyczyny-sposoby-uzupelniania-kwasu-askorbinowego
https://polki.pl/dieta-i-fitness/zdrowe-odzywianie,czy-wiesz-jak-rozpoznac-niedobor-witaminy-c,10351359,artykul.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_askorbinowy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3197848/
WangK., JiangH., LiW., QiangM., DongT., Li1 H., Role of Vitamin C in Skin Diseases, Front Physiol. 2018; 9: 819
Lim H., Song K., Kim R., Sim J., Park E., Ahn K., Kim J., Han Y.,Nutrient intake and food restriction in children with atopic dermatitis Clin Nutr Res.2013 Jan;2(1):52-8
Juliet M. Pullar, Anitra C. Carr, and Margreet C. M. Vissers, The Roles of Vitamin C in Skin Health, Nutrients. 2017

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Copyright © 2023 by Cheers. All rights reserved.
Twój koszyk
0