Kto jest najbardziej narażony na niedobory witaminy K?

niedobory witaminy KKiedyś sądzono, że niedobory witaminy K zdarzają się niezwykle rzadko. Witaminę tę kojarzono jedynie z jej rolą regulującą procesy krzepnięcia krwi. Objawy niedoboru witaminy K są bardzo charakterystyczne i nie sposób je przeoczyć – to m. in. częstsze powstawanie siniaków, krwawiące dziąsła, krwotoki z nosa. Przy dłuższych niedoborach witaminy K pojawić mogą się krwawienia z przewodu pokarmowego czy moczowego. Dziś wiemy jednak, że opisana sytuacja dotyczy witaminy K1, która odpowiada za krzepliwość krwi. Z racji dobrej dostępności w diecie (zielone liście warzyw, oleje roślinne, pomidory, kapusta, brokuły, brukselka) niedobór witaminy K1 rzeczywiście należy do rzadkości. Inaczej wygląda jednak sytuacja z witaminą K2 – jej niedobory występują powszechnie.

Witamina K2 – działanie w organizmie

[WITAMINA D LEWA]Witamina K2 wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów i układów. Przede wszystkim – świetnie wzmacnia kości, zwiększając ich gęstość i zapobiegając rozwojowi osteoporozy. Kierując wapń do kości, witamina K2 zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych czy serca, trzustki oraz struktur układu nerwowego. Chroni w ten sposób organizm przed rozwojem miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału, cukrzycy czy chorób neurodegeneracyjnych.

Witamina K2 wspomaga ponadto układ odpornościowy, ogranicza rozwój niektórych nowotworów, głównie raka wątroby, piersi, prostaty, żołądka czy jelita grubego. Niedobór witaminy K2 prowadzi zatem do zwiększonego ryzyka rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych – warto więc zrobić wszystko, aby temu zapobiec. Niestety – poza ograniczoną zawartością witaminy K2 w diecie, niedobór spowodowany może być stanami zwiększonego zapotrzebowania na ten związek oraz ograniczenia syntezy jelitowej witaminy K.

Kiedy występuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminę K?

Istnieje szereg stanów, które zwiększają zapotrzebowanie na tę witaminę.

Najważniejsze z nich to:

– choroby wątroby i nerek
– antybiotykoterapia
– dieta uboga w tłuszcz niezbędny do przyswojenia witaminy K
– zespoły złego wchłaniania

Osoby dotknięte wymienionymi zaburzeniami koniecznie powinny zadbać o suplementację witaminy K2. Ale nie tylko – po kapsułki z witaminą K powinien sięgnąć każdy, nie czekając na pojawienie się objawów niedoboru witaminy K.

Najczęściej witamina K2 dostępna jest razem z witaminą D3. Wynika to z faktu, iż taki duet najskuteczniej wspomaga kości. Ponadto niedobór witaminy D jest bardzo powszechny – zatem suplementowanie jednocześnie witaminy D3 i K2 to świetna profilaktyka zdrowotna. Nie należy obawiać się przedawkowania tych związków, gdyż zapotrzebowanie organizmu na te witaminy jest naprawdę spore. Równie duża jest tolerancja na wysokie dawki tych witamin – przedawkowanie witaminy K2 naturalnego pochodzenia jest niemal niemożliwe.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0