Potas to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie. W przypadku wielu witamin i składników mineralnych niedobór może rozwijać się stopniowo, a objawy niedoboru pojawiają się dopiero po jakimś czasie. Nieco inaczej jest w przypadku potasu – bardzo szybko można utracić z organizmu tak duże jego ilości, aby niemal natychmiast odczuć skutki jego niedoboru. Jakie czynniki sprzyjają utracie potasu? I jak zapobiec niedoborowi potasu?
Potas to jeden z tych pierwiastków, którego poziom we krwi rutynowo jest oznaczany w laboratorium. Prawidłowy poziom potasu we krwi to 3,5 – 5,5 mmol / l. Zawartość potasu w organizmie ściśle powiązana jest zarówno z podażą potasu wraz z dietą, jak i stopniem jego utraty z organizmu. Fizjologicznie poziom potasu powiązany jest z gospodarką wodną organizmu, co wynika z faktu, iż potas jest elektrolitem występującym w postaci jonów w płynach ustrojowych.
Dzienne zapotrzebowanie na potas dla osoby dorosłej to około 4 g. Taka ilość potasu powinna być dostarczona wraz z dietą. Najbogatsze źródła potasu w diecie to kakao, orzechy, zielone liście warzyw, suszone morele, banany, mięsa i ryby. Dobrze zbilansowana, zróżnicowana dieta bazująca na nieprzetworzonych produktach powinna dostarczyć odpowiednich ilości potasu. Jednak podaż potasu z dietą może okazać się niewystarczająca, zwłaszcza w sytuacji nadmiernej utraty potasu z organizmu.
Czynnikami sprzyjającymi obniżaniu poziomu potasu we krwi są przede wszystkim:
– wymioty i biegunki
– stosowanie leków przeczyszczających lub moczopędnych
– cukrzyca, w przebiegu której dochodzi bardzo często do rozwoju tzw. wielomoczu, czyli wydalania dużych objętości moczu i nasilonej utraty potasu; ponadto osoby stosujące leczenie insuliną dotknięte są niedoborem potasu, gdyż insulina powoduje przesunięcie potasu do wnętrza komórek
– nadmierna potliwość, np. w upalne dni, podczas treningów czy w przebiegu gorączki
– stosowanie antybiotyków lub glikokortykosteroidów
– niektóre zaburzenia hormonalne
– zaburzenia wchłaniania
Utrata potasu może bardzo szybko dać charakterystyczne objawy niedoboru potasu, określanego mianem hipokaliemii. Niedobór potasu objawia się ogólnym zmęczeniem i osłabieniem, zawrotami głowy, skurczami i nasiloną męczliwością mięśni, obrzękami czy zaburzeniami pracy serca. Z czasem może rozwinąć się nadciśnienie i arytmia. Takie objawy są trudne do przeoczenia, zatem rozpoznanie niedoboru potasu nie powinno stanowić problemu; jednak kluczowe znaczenie ma oznaczanie poziomu potasu we krwi. O niedoborze świadczy poziom potasu we krwi poniżej 3,5 mmol / l.
Najbardziej oczywistym zastosowaniem suplementów diety zawierających potas jest uzupełnienie puli potasu w organizmie w przypadku hipokaliemii. Tabletki z potasem można także stosować w celach profilaktycznych. Potas warto przyjmować w okresie biegunek czy wymiotów, a także podczas gorączki. O suplementację potasu powinny zadbać także osoby uprawiające sport, które są narażone na utratę potasu z potem. Potas w postaci suplementów diety przyjmowany jest także przez osoby, które po prostu nie mają pewności, czy dostarczają wraz z dietą wystarczających ilości tego elektrolitu. Stosując potas zgodnie z zaleceniami producentów nie powinniśmy się obawiać przedawkowania potasu – nadmiar jonów usuwany jest bowiem przez nerki. Jedynie osoby cierpiące na niewydolność nerek muszą ostrożnie sięgać po tego typu suplementy diety.
Dla skutecznej suplementacji potasu kluczowe znaczenie ma wybór preparatu o najlepszej biodostępności. Przyswajalność potasu dostarczanego wraz z suplementami nie jest bowiem zależna wyłącznie od dawki potasu, ale także od stopnia wykorzystania tej dawki przez organizm. Dlatego wybierając potas w suplemencie diety powinniśmy koncentrować się na organicznych postaciach potasu, np. cytrynianie potasu. Równie ważne jest unikanie wszelkich syntetycznych dodatków – takie suplementy, bez sztucznych uzupełniaczy, określane są mianem clean label i nie są z pewnością produktami dostępnymi powszechnie.
Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć wartościowego potasu jakości premium – taką wysoką jakością wyróżnia się Potas organiczny marki Cheers. Dostarcza on w dziennej dawce 780 mg magnezu w postaci cytrynianu potasu; preparat nie zawiera w swoim składzie żadnych syntetycznych dodatków. Łatwa do połknięcia kapsułka trawi się bardzo szybko, uwalniając pełną dawkę potasu. Potas Cheers nie zawiera glutenu ani innych alergenów, a brak żelatyny w otoczce kapsułki czyni preparat odpowiednim dla wegetarian.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.