Poziom witaminy D w organizmie – jak go oszacować?

poziom witaminy DJedną z najczęściej oznaczanych witamin we krwi jest witamina D. Coraz powszechniejsze wykonywanie badania na poziom witaminy D3 we krwi wynika z faktu, iż niedobór tej witaminy dotyczy zdecydowanej większości z nas. Kłopoty z nadciśnieniem, cukrzyca, stany depresyjne, zaburzenia koncentracji czy osłabiona odporność coraz częściej wymagają oznaczenia poziomu witaminy D, gdyż to właśnie zbyt niski poziom tego związku wywiera bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Warto zatem skorzystać z możliwości oszacowania witaminy D w organizmie, ponieważ świadomość występowania braków witamin pozwoli na włączenie odpowiedniej suplementacji.

Witamina D – badanie dla każdego? Kto powinien oznaczać witaminę D3?

[WITAMINA D PRAWA]Witamina D wpływa na funkcjonowanie niemal każdego narządu i układu w organizmie. Symptomy wskazujące na zbyt niski poziom witaminy D we krwi mogą więc mieć ogólny, mało specyficzny charakter.

Oznaczanie witaminy D3 powinno być wykonane przez każdego, kto zauważy u siebie następujące objawy:

– osłabienie kości i częste złamania
– stany depresyjne
– zaburzenia pamięci i koncentracji
– częste infekcje
– nadciśnienie tętnicze
– podwyższony poziom glukozy i cholesterolu we krwi

Badanie witaminy D3 we krwi wykonać powinny osoby cierpiące na cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, astmę, alergię, choroby nerek czy wątroby, a także nowotwory. Reasumując – każdy z nas powinien okresowo oznaczyć poziom witaminy D w organizmie.

Norma witaminy D we krwi

Badanie witaminy D3 polega na oszacowaniu poziomu witaminy D we krwi pobranej w dowolnym momencie dnia. Pod pojęciem witaminy D kryje się zarówno jej aktywna biologicznie postać, jak i niektóre metabolity. Najczęściej badany jest poziom 25 – hydroksywitaminy D, czyli 25(OH)D. Prawidłowy poziom tego związku we krwi to 30 – 50 ng/ml, natomiast niedobór witaminy D stwierdzany jest dla wartości poniżej 30 ng/ml. Wartości poniżej 20 ng/ml wskazują na ciężkie niedobory, natomiast wartości przekraczające 150 ng/ml – na zatrucie witaminą D.

Jeśli wynik Twojego badania jest w normie – to świetnie. Wystarczy, że zadbasz o włączenie do diety tłustych ryb, będziesz regularnie korzystać ze słońca i będziesz suplementować witaminę D 2000 IU. Jeśli zostanie stwierdzony niedobór – dwukrotnie zwiększ dawkowanie witaminy D. Nieprawidłowe wyniki badań dobrze jest oczywiście skonsultować z lekarzem ogólnym czy endokrynologiem. Im szybciej zadbasz o prawidłowy poziom witaminy D w organizmie, tym lepszy stan zdrowia zachowasz na długie lata.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0