Przyswajalność potasu

przyswajalność potasuPotas to dość powszechnie stosowany suplement, który może występować w rozmaitych postaciach chemicznych. Warunkują one przyswajalność potasu, a zatem skuteczność suplementacji. Jak w przypadku każdego rodzaju suplementu – najlepiej bioprzyswajalne są organiczne postaci pierwiastków. Takich właśnie form potasu należy poszukiwać w suplementach. Jakość preparatu wyrażana jest także czystością jego składu oraz formułą – zawartość syntetycznych dodatków może negatywnie wpłynąć na przyswajalność składnika, ale także generować alergie czy podrażnienia żołądka.

Suplementy z potasem – dlaczego je stosujemy?

[POTAS PRAWA]Potas to kluczowy pierwiastek regulujący gospodarkę wodno – elektrolitową organizmu, a także przewodnictwo komórkowe. Zgromadzony jest w każdej komórce organizmu, gdzie utrzymuje odpowiedni potencjał błonowy. Warunkuje to prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Dzięki temu potas wspomaga pracę układu nerwowego, ale także mięśniowego. Pierwiastek ten niezbędny jest zatem do sprawnej pracy układu mięśniowego, a także mięśnia serca. To dlatego jest suplementem często stosowanym przez osoby uprawiające sport – wtedy preparaty z potasem z jednej strony wspomagają wysiłek mięśniowy, a z drugiej – uzupełniają pulę potasu utraconego wraz z potem podczas treningu. Potas jest także często suplementowany przez osoby z nadciśnieniem lub zaburzonym rytmem serca.

Potas reguluje ponadto sekrecję insuliny, a także reguluje wrażliwość komórek na jej działanie. Osoby chore na cukrzycę i leczące się insuliną powinny suplementować potas. Pierwiastek ten utrzymuje ponadto właściwe pH organizmu, aktywuje wiele enzymów.

Suplementacja potasu wskazana jest właściwie u każdego – ponieważ dieta nie pokrywa dziennego zapotrzebowania na potas, które wynosi dla osoby dorosłej aż 4700 mg.

Szczególnym wskazaniem do stosowania preparatów zawierających ten pierwiastek – poza już wymienionymi – jest narażenie na utratę potasu na drodze:

– wymiotów i biegunek
– stosowania leków przeczyszczających i moczopędnych
– rozległych oparzeń
– wielomoczu towarzyszącego cukrzycy czy niektórym zaburzeniom hormonalnym

Przyswajalność potasu z diety

Należy zadbać o jak najwyższą podaż potasu wraz z dietą. Najwięcej tego pierwiastka zawierają kakao, strączki, kasze, mak, orzechy i migdały, a także ziemniaki czy pomidory. Znacznie mniej potasu zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego. Przeciętna dieta zapewnia około połowy dziennego zapotrzebowania na potas. Jednocześnie dostarcza ona zbyt wiele sodu dostarczanego głównie z solą – a to zmniejsza przyswajalność potasu z diety.

Inne czynniki ograniczające przyswajalność tego pierwiastka to:

– alkohol
– kofeina
– cukier
– aspiryna
– niektóre antybiotyki
– diuretyki
– kortyzon
– aldosteron
– stres

Natomiast wchłanianie potasu zwiększa się w obecności witaminy B6 czy magnezu. W naturalnych źródłach potasu, takich jak produkty zbożowe czy orzechy, nie brakuje magnezu czy witamin z grupy B.

Osoby stosujące diuretyki, intensywnie trenujące, nadużywające alkoholu, chore na cukrzycę czy niedożywione, a także zmagające się z częstymi biegunkami i wymiotami, zapewne nie dostarczą wystarczających dawek potasu wraz z dietą. Jedynym wyjściem jest regularna suplementacja potasu – należy jednak wiedzieć jaki suplement wybrać spośród bogatej oferty suplementów dostępnej na rynku.

Od czego zależy czy dany potas jest przyswajalny?

W przypadku suplementów z potasem obowiązuje ta sama zasada, która dotyczy przyswajalności potasu z diety – czynniki ograniczające przyswajalność tego pierwiastka z jego naturalnych źródeł, zadziałają niekorzystnie także w przypadku stosowania suplementów. Ale przyswajalność potasu zależy także od jego postaci chemicznej. Znacznie gorzej biodostępny jest nieorganiczny chlorek potasu, natomiast jego organiczne formy – takie jak cytrynian czy glukonian przyswajają się w bardzo wysokim stopniu. Ich biodostępność szacowana jest na nawet 85 – 90%. Ponadto takie organiczne formy potasu nie obciążają organizmu nadmiernymi ilościami chlorków.

Poza formą substancji aktywnej, warto jest zwrócić uwagę na obecność substancji towarzyszących. Najczęściej są to zbędne dodatki o negatywnym wpływie na zdrowie. Mowa o wypełniaczach, substancjach przeciwzbrylających, konserwantach czy syntetycznych barwnikach. Mogą one alergizować, podrażniać żołądek i negatywnie wpływać na przyswajalność potasu.

Należy rozważyć jeszcze jedną kwestię: który potas jest lepiej przyswajalny – z tabletek czy innej formy preparatu? Przeważająca liczba suplementów z potasem to tabletki. Taka formuła suplementu wykazuje się umiarkowanym tempem trawienia, ponadto sprzyja użyciu dużych ilości substancji wypełniających. Lepszym wyborem są kapsułki. Potas w kapsułkach przyswaja się lepiej, gdyż kapsułka może być trawiona nawet kilka razy szybciej niż tabletki.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0