Przyswajalność witaminy C – jak wpływa na jej skuteczność?

przyswajalnosc witaminy cJednym z najczęściej stosowanych suplementów jest witamina C. Sięgamy po nią zwłaszcza w stanach zwiększonej zachorowalności na infekcje wierząc, że połknięcie kilku tabletek zakupionych w aptece wspomoże naszą odporność. Mało czasu poświęcamy jednak przeanalizowaniu składu suplementu – i nie chodzi tu jedynie o zastosowaną dawkę witaminy C, ale także o postać witaminy C – chemiczną i biologiczną. To one determinują bowiem skuteczność działania suplementu. Jaka jest zatem przyswajalność witaminy C dostępnej na rynku? I czy suplementacja tego związku jest konieczna?

Witamina C – jeden z najsilniejszych antyoksydantów w przyrodzie

Na czym polega fenomen witaminy C? Dlaczego kosmetyki z witaminą C, produkty spożywcze nią wzbogacone oraz suplementy utożsamiane są z nienagannym wyglądem oraz doskonałym zdrowiem? Gdyż dziś wiemy, że za przyspieszone starzenie oraz rozwój wielu chorób cywilizacyjnych odpowiadają wolne rodniki, a witamina C skutecznie z nimi walczy. Co daje witamina C? Najważniejsze funkcje witaminy C to ochrona białek, lipidów i struktur komórkowych przed uszkodzeniami. W praktyce oznacza to ograniczenie procesów zapalnych, nowotworowych, zwyrodnieniowych, a także procesów starzenia.

[WITAMINA C PRAWA]Witamina C to jedna z najważniejszych witamin, które musimy dostarczyć z dietą. Nie jest ona syntetyzowana endogennie, zatem organizm wykorzysta tylko takie jej ilości, jakich dostarczymy mu z zewnątrz. Myślisz, że nie dotyczą Cię niedobory witaminy C? Przecież od czasu do czasu pijesz herbatę z cytryną albo pomarańczowy sok z kartonu, gotujesz warzywa bogate w witaminę C. A mimo to często łapiesz infekcje, jesteś zmęczony, Twoja skóra jest w nie najlepszej kondycji, a ostatnio zauważyłeś pojawiające się siniaki. Możesz zatem cierpieć na niedobory witaminy C, a analizując Twoją dietę łatwo dostrzec przyczynę takiego stanu rzeczy. Spożywasz warzywa i owoce poddane obróbce cieplnej czy innym procesom przetwórczym, przez co Twoja dieta nie dostarcza zbyt dużych ilości witaminy C. Zapotrzebowanie na nią jest największe spośród innych witamin i wynosi średnio 1mg/kg masy ciała, ale to i tak niewiele wobec dawek, które mają zapewnić terapeutyczne działanie witaminy C.

Kto powinien zadbać o suplementację witaminy C?

Problem niewystarczającej podaży witaminy C staje się jeszcze bardziej dotkliwy, jeśli należysz do osób wykazujących większe zapotrzebowanie na witaminę C. Nie wiesz czy należysz do takiego grona? Z dużym prawdopodobieństwem tak.

Większych ilości kwasu askorbinowego potrzebują m. in.:

– osoby uprawiające sport lub ciężko pracujące fizycznie
– osoby narażone na stres
– osoby mieszkające na terenach o dużym zanieczyszczeniu środowiskowym
– chorujący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu sercowo – naczyniowego
– cierpiący na anemię
– palący papierosy i pijący alkohol
– osoby cierpiące na osteoporozę i po złamaniach kości
– dzieci i młodzież w okresie wzrostu
– osoby w podeszłym wieku

Od czego zależy, czy dana witamina C jest przyswajalna?

Przyswajalność witaminy C zależy w dużej mierze od źródła jej pochodzenia. Nietrudno uświadomić sobie, że witamina C będąca efektem laboratoryjnej syntezy będzie działała mniej skutecznie niż ta, która pochodzi ze źródeł naturalnych. Naturalna witamina C w proszku czy tabletkach, pochodząca z wyselekcjonowanych ekstraktów roślinnych, stanowi występującą w przyrodzie aktywną formę witaminy, która jest najlepiej wchłaniana z przewodu pokarmowego i zaangażowana w procesy fizjologiczne organizmu. Ponadto naturalna witamina C występuje razem z innymi, cennymi fitozwiązkami, takimi jak bioflawonoidy. Najważniejsze z nich to kwercytyna czy rutyna oraz aminokwasy. To zwiększa skuteczność suplementów z naturalną witaminą C.

Dużo emocji wzbudza kwestia aktywności biologicznej witaminy lewo – i prawoskrętnej. W rzeczywistości aktywna biologicznie witamina C zawsze jest prawoskrętna, natomiast lewoskrętny kwas askorbinowy wykorzystywany jest jedynie w laboratoriach do analiz chemicznych. Jednak w powszechnej świadomości funkcjonuje termin witamina C lewoskrętna, co wynika z chemicznego jej oznaczenia, jakim jest kwas L – askorbinowy. Symbol L nie oznacza tu jednak lewoskrętności, a jedynie jednoznaczny jest ze spolaryzowaniem aktywnej biologicznie postaci witaminy C. Niekiedy witamina C dostępna jest pod postacią soli mineralnych kwasu askorbinowego – askorbinianu sodu lub askorbinianu wapnia. Taka forma witaminy C wykazuje nieco mniejszą kwasowość, zatem zalecana jest osobom z podrażnieniami żołądka.

Przyswajalność witaminy C z diety

Omawiając jaka witamina C jest najlepiej przyswajalna z preparatów witaminowych, warto wspomnieć także o diecie. Najlepszymi źródłami witaminy C w diecie są warzywa i owoce. Najwięcej witaminy C wcale nie mają słynące z tego cytrusy, a inne owoce: acerola, dzika róża, a także porzeczki. Inne cenne źródła witaminy C to kiwi czy truskawki, a wśród warzyw na prowadzenie wychodzą papryka, brokuły oraz kiszona kapusta. Najlepiej jest spożywać je w formie nieprzetworzonej, bez poddawania ich obróbce cieplnej. Jeśli konieczne jest gotowanie, to tylko na parze.

Wchłanianie witaminy C z przewodu pokarmowego mogą ograniczyć następujące czynniki:

– palenie papierosów
– żeń – szeń
– aspiryna
– barbiturany
– estrogeny (doustna antykoncepcja hormonalna)
– diuretyki
– antykoagulanty
– środki przeciwdepresyjne

Warto oddzielić spożywanie posiłków bogatych w witaminę C lub suplementów z witaminą C od jednoczesnego zażywania wspomnianych leków.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0