Piękne i zadbane dłonie to jeden z atrybutów kobiecości – a kluczowy wpływ na ich wygląd ma odpowiednia kondycja paznokci. Jako wyjątkowo trwałe struktury, paznokcie mają chronić wrażliwe końce palców przed urazami. Jednak stałe poddawanie paznokci działaniu czynników mechanicznych oraz rozmaitych czynników wewnętrznych może prowadzić do znacznego osłabienia paznokci, ich kruchości i rozdwajania. Warto poznać przyczyny osłabienia paznokci oraz skuteczne sposoby na ich wzmocnienie.
Aby móc cieszyć się zdrowymi paznokciami, należy poświęcić nieco uwagi ich pielęgnacji. Dobrze jest stosować kosmetyki wzmacniające paznokcie, takie jak kremy czy odżywki. Jeszcze ważniejsze jest unikanie rozmaitych czynników mogących osłabiać paznokcie.
[HAIR PRAWA]Najważniejsze czynniki powodujące osłabienie paznokcia to:
– mechaniczne uszkodzenia, np. spowodowane ciągłym stukaniem w klawiaturę czy niewłaściwym piłowaniem paznokci (gdy wykonujemy szarpane ruchy pilniczka)
– detergenty stosowane do mycia naczyń czy czyszczenia powierzchni
– nadużywanie acetonowych zmywaczy do paznokci, nieumiejętnie wykonany manicure
– niektóre choroby: zaburzenia hormonalne, dna moczanowa, zaburzenia krążenia
– choroby paznokci: grzybica, łuszczyca paznokci, liszaj płaski
– niedoborowa dieta, w której brak odpowiednich ilości cynku, magnezu, selenu, witaminy D, witaminy C, kwasów omega 3, aminokwasów siarkowych, żelaza czy krzemu
Zdrowe paznokcie cechują się gładką, błyszczącą, lekko zaróżowioną płytką o odpowiedniej twardości. Gdy płytka paznokcia ulegnie osłabieniu, pojawia się matowienie płytki, bruzdy, przebarwienia, łamliwość, rozdwajanie paznokci, a w skrajnych przypadkach nawet onycholiza, czyli oddzielenie płytki od łożyska paznokcia. Jeśli już dojdzie do rozdwajania paznokci, należy zadbać o ich kompleksowe wzmocnienie – zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Nie wystarczy jedynie skrócić paznokcie i liczyć na to, że odrosną nam już zdrowe i ładne. Jakie są zatem domowe sposoby na osłabione i łamliwe paznokcie?
Najważniejszym elementem każdej kuracji wzmacniającej paznokcie jest właściwie zbilansowana dieta i suplementacja. Dieta powinna dostarczać tych witamin i minerałów, które wzmacniają macierz paznokcia. Dieta powinna dostarczać wszystkich najważniejszych witamin i minerałów, a także wartościowych źródeł tłuszczów czy białek. Przede wszystkim powinniśmy spożywać jak najwięcej warzyw i owoców, gdyż to one stanowią najbogatsze źródło witaminy A, C i E, witamin z grupy B oraz magnezu, potasu, krzemu. Równie cennym składnikiem diety są mięsa i ryby – zawierają witaminę D, cynk, selen, żelazo, aminokwasy czy kwasy omega 3. Nie należy zapominać także o pełnoziarnistych produktach zbożowych, olejach roślinnych tłoczonych na zimno oraz orzechach, nasionach, pestkach czy roślinach strączkowych. Poza wzmocnieniem paznokci zyskasz także piękną cerę i mocne włosy.
Nie od dziś wiadomo, że współczesna dieta opiera się na żywności przetworzonej, która pozbawiona jest wartości odżywczych. Przemawia to za koniecznością suplementacji – zwłaszcza, że osoby z osłabionymi paznokciami powinny dostarczyć wyższych dawek najważniejszych związków odżywczych. Dobre tabletki na paznokcie dostarczają zestawu witamin i minerałów oraz ekstraktów ziołowych. Warto zwrócić uwagę na wysokie dawki witamin, naturalny skład, jak najlepiej przyswajalną formę witamin i minerałów oraz wystandaryzowane ekstrakty roślinne. Takim wysokiej jakości suplementem jest Hair Formula, czyli zestaw multiwitaminowy wzmacniający włosy oraz paznokcie. Ten unikalny suplement na włosy i paznokcie zawiera cynk, selen, biotynę, ekstrakty ze skrzypu, bambusa oraz palmy sabałowej.
Rozdwajanie paznokci można ograniczyć odpowiednią pielęgnacją. Przede wszystkim – należy chronić paznokcie przed działaniem detergentów czy długotrwałym moczeniem ich w wodzie, gdyż rozmiękcza to ich płytkę. Podczas stosowania środków czystości należy wkładać rękawiczki ochronne. Ważne jest także regularne stosowanie odżywek czy olejków do paznokci. Świetne efekty wzmacniające przynosi stosowanie olejku migdałowego czy rozmarynowego, soku z cytryny czy olejku rycynowego, a także kąpiele w oliwie z oliwek.
Nie należy stosować cążków do paznokci, natomiast najlepszy pilniczek to pilnik papierowy. Piłujemy paznokcie w jedną stronę, wykonując ruchy wygładzające. Niewskazane jest wykonywanie tipsów czy malowanie paznokci – lakier ograniczy bowiem przenikanie substancji odżywczych. Ponadto warto zrezygnować z zapuszczania paznokci, gdyż dłuższa płytka paznokciowa jest bardziej podatna na uszkodzenia.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.