Potas organiczny – suplement dla serca, mózgu i mięśni

potas organicznyPotas to po wapniu i fosforze trzeci pod względem częstości występowania w organizmie minerał. Wysoka zawartość potasu w organizmie związana jest z jego kluczową rolą w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jako elektrolit potas jest ściśle związany z gospodarką wodną organizmu, co sprzyja jego łatwej utracie – a tym samym rozwojowi niedoboru. Jak temu zapobiec?

Dlaczego nie powinniśmy dopuścić do niedoboru potasu?

Potas to elektrolit występujący we wnętrzu wszystkich komórek ciała, który utrzymuje właściwy potencjał błon komórkowych. Dzięki temu potas aktywnie uczestniczy w przewodzeniu impulsów mięśniowych i nerwowych, wspomagając pracę układu nerwowego czy sercowo – naczyniowego. Normalizuje ciśnienie krwi, warunkuje odpowiednią siłę skurczu mięśnia sercowego, reguluje napięcie ścian naczyń krwionośnych.

[POTAS PRAWA]Potas utrzymuje odpowiednie pH, czyli dba o równowagę kwasowo – zasadową, ponadto minerał ten utrzymuje właściwe ciśnienie osmotyczne krwi. Potas reguluje syntezę niektórych związków aktywnych biologicznie, np. enzymów trawiennych czy insuliny, która normalizuje poziom glukozy we krwi.

Codziennie wraz z dietą powinniśmy dostarczyć około 4,7 – 5 g potasu, a głównym jego źródłem jest dieta. Potas powszechnie występuje w wielu składnikach diety, bardzo dużo zawierają go zielone liście warzyw, pomidory, ziemniaki, banany, suszone morele, kakao, strączki oraz orzechy. Nieco mniejszych ilości potasu dostarczają pełnoziarniste produkty zbożowe, drożdże, awokado, mięsa i ryby. Przyswajalność potasu z diety jest dość dobra, jednak do rzadkości nie należą sytuacje, gdy potas jest tracony z organizmu. Mowa przede wszystkim o wymiotach i biegunkach, oddawaniu dużych objętości moczu (w przebiegu cukrzycy, chorób nerek czy podczas stosowania leków moczopędnych), podczas intensywnego uprawiania sportu bądź w przebiegu gorączki.

Gdy potasu w organizmie jest za mało, czyli poziom potasu we krwi spada poniżej 3,5 mmol / l – dochodzi do rozwoju hipokaliemii, czyli niedoboru potasu.

Objawy niedoboru potasu to:

– zaburzenia rytmu serca
– osłabienie mięśni
– obrzęki
– zaburzenia koncentracji
– zaparcia
– nadpobudliwość

Potas w suplementach – równie skuteczny co potas w diecie?

W sytuacji nadmiernej utraty potasu lub wystąpienia niedoboru potasu, dobrze jest sięgnąć po suplement diety zawierający potas. Taka suplementacja może stanowić doskonałe uzupełnienie diety, dostarczając jednorazowo dużych dawek potasu. Kwestią godną uwagi jest jednak wybór takiego suplementu diety, który wyróżnia się wysoką przyswajalnością potasu. Wybierać należy preparaty zawierające potas organiczny, występujący w formie cytrynianu potasu. Taka postać potasu jest bardzo dobrze wchłaniana w przewodzie pokarmowym i w pełni wykorzystywana przez organizm.

Potas marki Cheers to właśnie taki suplement diety – dostarcza 780 mg potasu w dziennej dawce. Preparat jest wolny od syntetycznych dodatków – gdyż te mogą uczulać, podrażniać żołądek, wpływać negatywnie na wchłanianie potasu z przewodu pokarmowego. Potas Cheers wyróżnia się także szybko trawioną otoczką kapsułki wolną od substancji żelujących. Taki suplement diety może zatem skutecznie uzupełnić podaż potasu dostarczanego wraz z dietą i zapobiegać niedoborowi tego pierwiastka.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0