Suplementacja potasu – dowiedz się więcej!

suplementacja potasuPotas to bardzo ważny pierwiastek, który – pomimo dość dobrej dostępności w diecie – jest często suplementowany. Wynika to z faktu, iż nawet niewielki niedobór potasu objawia się w bardzo dotkliwy sposób, a z drugiej strony – wiele osób powinno dostarczyć wyższe dawki tego elektrolitu. Zwiększone zapotrzebowanie na potas może nie zostać pokryte nawet dobrze zbilansowaną dietą. W związku z wszechstronną rolą potasu w organizmie oraz zaawansowanym wpływem na funkcjonowanie serca i mózgu – każdy z nas powinien zadbać o właściwą podaż potasu, w czym może pomóc odpowiednia suplementacja potasu.

Potas – dlaczego jest tak ważny dla naszego organizmu?

Potas to główny elektrolit organizmu, którego największe ilości znajdują się wewnątrz komórek ciała. Zapewnia utrzymanie równowagi wodno – elektrolitowej, normalizuje pH organizmu. Wpływa bardzo korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego.

[POTAS LEWA] Wpływ potasu na układ sercowo – naczyniowy:

– normalizuje ciśnienie krwi
– reguluje pracę serca
– hamuje agregacje płytek krwi
– chroni ściany naczyń krwionośnych przed wpływem wolnych rodników

Ponadto potas normalizuje pracę układu nerwowego – dba o sprawne przewodzenie impulsów nerwowych. Zapewnia także sprawną pracę mięśni, aktywuje wiele enzymów, wspomaga pracę nerek. Poziom potasu w organizmie utrzymywany jest w wąskim zakresie stężeń i nawet niewielkie odstępstwa od normy prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Konsekwencje zdrowotne występujące w przypadku nieprawidłowego poziomu potasu:

– zaburzenia rytmu serca
– nadciśnienie
– osłabienie mięśni
– chroniczne zmęczenie
– zaburzenia koncentracji
– upośledzenie pracy nerek
– senność
– zaburzenie perystaltyki jelit

Aby zapobiegać rozwojowi takich zaburzeń, konieczne jest dostarczenie odpowiednich dawek potasu. Dzienne zalecane spożycie tego pierwiastka to minimum 2000 mg, a dawka optymalna to 4700 mg.

Potas – suplement diety czy naturalne źródła z pożywienia?

Najważniejszym sposobem na dostarczenie dziennego zapotrzebowania na potas jest dieta.

Najbogatsze źródła potasu to:

– kakao
– rośliny strączkowe
– mak
– orzechy
– natka pietruszki
– awokado
– pełnoziarniste produkty zbożowe
– koncentrat pomidorowy

Zróżnicowana, odpowiednio zbilansowana dieta powinna zapewnić minimalną podaż potasu, czyli około 2000 mg dziennie. Jednak takie dawki okażą się zbyt małe dla tych osób, które potrzebują więcej tego pierwiastka w swojej diecie. A są to kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby dotknięte nadciśnieniem, cierpiące na choroby nerek. Znacznie większych dawek potasu powinny dostarczyć także osoby intensywnie trenujące i narażone na utratę potasu z moczem, a także stosujące leki moczopędne czy przeczyszczające. Kolejnym wskazaniem do stosowania wyższych dawek tego elektrolitu są wymioty i biegunka, a także cukrzyca. U takich osób wskazana jest suplementacja potasu. Stanowi ona szybki i skuteczny sposób na dostarczenie wysokich dawek cennego składnika oraz umożliwia dokładne oszacowanie przyjętej dawki potasu.

Suplementacja potasu

Suplementacja potasem wskazana jest przede wszystkim u tych osób, u których zdiagnozowana zostanie hipokaliemia. Jest to obniżony poziom potasu we krwi, przyjmujący wartości poniżej 3,5 mmol/l. Ale hipokaliemia to nie jedyne wskazanie do stosowania suplementów zawierających potas. Stosowanie wyższych dawek potasu przynosi korzyści zdrowotne także u osób narażonych na rozwój niedoboru, a także u osób dotkniętych wieloma schorzeniami i dolegliwościami.

Schorzenia i dolegliwości, o których mowa to:

– kamica nerkowa
– nadciśnienie tętnicze
– zaburzenia rytmu serca
– osteoporoza
– zaburzenia funkcji nerek

Korzyści ze stosowania suplementów z potasem są znaczne – najwięcej wiadomo o pozytywnym wpływie potasu na kondycję osób dotkniętych nadciśnieniem. U osób z nadciśnieniem suplementujących wyższe dawki potasu, stwierdzono obniżenie poziomu ciśnienia o około 3 – 5 mmHg, co poskutkowało mniejszym ryzykiem rozwoju powikłań nadciśnienia – ryzyko udaru spadło o około 24%.

Potas jako suplement diety, powinien być stosowany także u osób, które przechodzą zatrucia pokarmowe lub inne schorzenia przewodu pokarmowego, przebiegające z wymiotami i biegunką. W ten sposób można utracić bardzo duże ilości potasu i konieczne jest szybkie uzupełnienie jego poziomu. W przeciwnym razie szybko pojawi się zmęczenie, ból i osłabienie mięśni, a także nieregularna praca serca. Suplementacja potasu jest także wskazana w przypadku stosowania leków diuretycznych, które często stosowane są w leczeniu nadciśnienia.

Suplementacja potasu jest bezpieczna – o ile przestrzega się zaleceń producenta dotyczących dawkowania. Organizm wypracował wiele mechanizmów regulacyjnych, które skutecznie usuną umiarkowany nadmiar potasu w organizmie. A dla pewności zawsze można wykonać okresowe badanie poziomu potasu we krwi, które kosztuje zaledwie parę złotych. Pożądany poziom potasu we krwi, do którego należy dążyć, to 3,5 – 5,5 mmol/l.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0