Czy synteza skórna witaminy D to za mało?

synteza skórna witaminy DWitamina D – jako jedna z nielicznych – może być syntetyzowana w organizmie człowieka. Nie oznacza to jednak, że wewnątrzustrojowa synteza witaminy D wystarcza do pokrycia zapotrzebowania na ten związek. Teoretycznie jest to możliwe – jednak coraz bardziej ograniczana ekspozycja na słońce sprzyja zmniejszeniu poziomu witaminy D w organizmie. Jak sprawdzić czy synteza skórna witaminy D jest dla nas wystarczająca?

Witamina D – słoneczna witamina

Synteza skórna witaminy D to ściśle regulowany mechanizm, który ma na celu zapewnienie wystarczającej ilości witaminy D w organizmie. Aby zapewnić fizjologiczny poziom tej cennej witaminy, wystarczyłoby poddać ciało codziennemu opalaniu. W teorii wystarczy 15 minut dziennie ekspozycji na słońce, aby pokryć ponad 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Jednak w umiarkowanej strefie klimatycznej niemożliwe jest utrzymanie syntezy skórnej tego związku na stałym, zadowalającym poziomie. Słońce nie jest zatem wystarczającym źródłem naturalnej witaminy D w naszej strefie klimatycznej. A co z dietą?

[WITAMINA D LEWA]Dieta nie jest sposobem na zapewnienie całkowitej podaży witaminy D. Poziom tej witaminy najwyższy jest w rybach – dorszu, makreli, śledziach. Znacznie mniej zawierają jej żółtka jaj, żółte sery czy mleko. Warto zadbać o wprowadzenie jak największej ilości tego typu produktów do codziennego jadłospisu, jednak należy mieć świadomość, że syntezę skórną witaminy D i dietę wzbogacić warto suplementacją.

Niedobór witaminy D – dotyczy 90% Polaków

Sposobów na ocenę poziomu witaminy D w organizmie jest kilka – a najdokładniejszy to badanie na witaminę D we krwi. Optymalny jej poziom w organizmie to 30 – 50 ng/ml. Badanie poziomu witaminy D wykonać można w niemal każdym laboratorium. Pośrednio o poziomie witaminy D w organizmie świadczyć może stan naszego zdrowia.

Niedobór witaminy D3 u dorosłych to następujące objawy:

– spadek odporności
– bóle mięśniowe
– nadciśnienie
– wysoki poziom glukozy i cholesterolu we krwi
– nadwaga
– drażliwość
– pogorszenie samopoczucia
– stany depresyjne
– zaburzenia koncentracji
– alergie

Bardziej zaawansowane objawy niedoboru witaminy D3 wynikają z rozwoju schorzeń cywilizacyjnych o charakterze przewlekłym: cukrzycy, chorób autoimmunologicznych, miażdżycy, nowotworów, schorzeń neurodegeneracyjnych.

W naszej strefie klimatycznej zalecane jest stałe suplementowanie witaminy D – nie musisz z tym czekać do momentu, aż zauważysz u siebie objawy niedoboru witaminy D.

Rekomendowane dawkowanie witaminy D dla poszczególnych grup wiekowych przedstawia się następująco:

– noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia – 400 IU/dobę
– niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia – 400 do 600 IU/dobę
– dzieci w wieku od 1 do 18 roku życia – 600 do 1000 IU/dobę
– dorośli – 800 do 2000 IU/dobę
– kobiety w ciąży i karmiące piersią – 1500 do 2000 IU/dobę

Witamina D3 dla dzieci dostępna jest w postaci kropli, natomiast witamina D dla dorosłych – w postaci tabletek, kapsułek czy aerozolu. Witamina D naturalna dostarczana wraz z suplementami powinna być spożyta w obecności tłuszczu. Problem ten najlepiej rozwiązują kapsułki bądź krople dostarczające witaminy D zawieszonej w płynnym oleju.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0