Witamina B12 – zastosowanie suplementu

witamina B12Witamina B12 to jedna z najważniejszych witamin z grupy B, która jest niezbędna w procesie krwiotworzenia oraz właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Niedobory tej witaminy nie należą do rzadkości – dotyczą zwłaszcza osób starszych, ale także osób stroniących od mięsa czy ze schorzeniami przewodu pokarmowego. Skutki niedoboru witaminy B12 są bardzo poważne – a jeśli niedobór utrzymuje się długo, może dojść do utrwalenia niektórych zmian neurologicznych.

Działanie witaminy B12 na układ krwiotwórczy

Witamina B12 wykazuje szereg cennych właściwości prozdrowotnych. Jedną z najważniejszych jest regulowanie procesu krwiotworzenia. Jaki wpływ na powstawanie krwinek ma witamina B12? Działanie tej witaminy sprowadza się do wspomagania produkcji krwinek czerwonych, czyli erytrocytów oraz do przyspieszenia ich dojrzewania. Zbyt niski poziom witaminy B12 prowadzi do zahamowania powstawania erytrocytów w szpiku kostnym i rozwoju anemii megaloblastycznej. Jej nazwa pochodzi od obecności we krwi dużych komórek erytrocytów o obniżonej zawartości hemoglobiny, czyli barwnika odpowiedzialnego za transport tlenu.

Witamina B12 i wpływ na układ krążenia

[WITAMINA B PRAWA]Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób cywilizacyjnych jest miażdżyca i jej powikłania – zawał serca, udar mózgu, choroba niedokrwienna serca. Do niedawna za rozwój miażdżycy obwiniany był głownie cholesterol, dziś jednak wiemy już, że jeszcze większe znaczenie ma wysoki poziom homocysteiny we krwi. Homocysteina to związek, który nie występuje fizjologicznie w białkach, ale powstaje na skutek przemian aminokwasu siarkowego metioniny. Homocysteina uszkadza śródbłonek naczyń krwionośnych i generuje powstanie zmian miażdżycowych. Witamina B12 obniża poziom homocysteiny we krwi, dzięki czemu usprawnia funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego.

Nasz układ nerwowy nie jest w stanie sprawnie funkcjonować bez odpowiednio wysokiego poziomu witaminy B12.

Właściwości witaminy B12 wspomagające pracę układu nerwowego sprowadzają się m. in. do:

– syntezy osłonek mielinowych nerwów, co warunkuje właściwe przewodnictwo nerwowe
– wspomagania syntezy serotoniny, czyli neuroprzekaźnika o działaniu antydepresyjnym
– wspomagania procesów nauki, koncentracji i pamięci

Zbyt niski poziom witaminy B12 skutkuje rozwojem wielu poważnych zaburzeń neurologicznych – zaburzeń równowagi i czucia, stanów psychotycznych. Bardzo niebezpieczny jest niedobór witaminy B12 u dzieci, gdyż może powodować opóźnienie umysłowe, chroniczne zmęczenie i poważne problemy z nauką.

Najbardziej znane właściwości witaminy B12 wykorzystywane w medycynie

Z racji bardzo wszechstronnej roli, jaką pełni w naszym organizmie witamina B12, właściwości lecznicze tej witaminy wykorzystywane są w profilaktyce i terapii wielu schorzeń. Zastosowanie witaminy B12 w medycynie to przede wszystkim leczenie anemii megaloblastycznej. W celu wyleczenia tej postaci anemii stosowana jest doustna suplementacja wysokich dawek witaminy B12 i kwasu foliowego, a bardzo często także zastrzyki domięśniowe z witaminą B12.

Suplementacja witaminy B12 wykorzystywana jest także w profilaktyce miażdżycy i jej powikłań, obiecujące jest także zastosowanie witaminy B12 w profilaktyce choroby Alzheimera. Osoby z niskimi stężeniami witaminy B12 chorują o 16% częściej na tę poważną i nieodwracalną chorobę neurodegeneracyjną.

Witamina B12 – zastosowanie suplementów. Kto powinien sięgać po tabletki z witaminą B12?

Bezwzględnymi wskazaniami do stosowania suplementacji witaminy B12 jest niedokrwistość megaloblastyczna i wszelkie stany niedoborów witaminy B12. Można także sięgać po preparaty z witaminą B12 w celach profilaktycznych – wiele osób ma niski poziom witaminy B12 nawet o tym nie wiedząc. Badanie poziomu witaminy B12 wciąż jeszcze wykonywane jest bardzo rzadko, zatem wiele stanów niedoborowych pozostaje niezdiagnozowanych.

Najczęściej niedobór B12 rozpoznany jest w momencie pojawienia się powikłań neurologicznych. Aby ich uniknąć, warto sięgać po preparaty zawierające B12, a jeszcze lepiej – kilka witamin z grupy B. Taki preparat o złożonym składzie (B complex) doskonale wspomaga pracę układu nerwowego, reguluje przemiany metaboliczne, dba o nienaganny wygląd skóry i włosów oraz zapewnia doskonałe samopoczucie psychiczne. Witaminy z grupy B zwiększają ponadto wytrzymałość organizmu na stres oraz pomagają podołać wszelkim wyzwaniom fizycznym i umysłowym.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0