Witamina C to związek o dość dobrej dostępności w codziennej diecie, ale jednocześnie – wrażliwy na działanie wielu czynników zewnętrznych. Przez to ilości witaminy C dostarczane wraz z pożywieniem mogą być nieco niższe od tych szacowanych na podstawie tabel zawartości kwasu askorbinowego w poszczególnych produktach. Pojawia się zatem możliwość suplementowania witaminy C, ale tu także dawki przyswojone przez organizm mogą się znacząco różnić od tych deklarowanych na opakowaniu. Aby zatem zapewnić właściwą podaż witaminy C, należy przyrządzać zawierające ją produkty spożywcze we właściwy sposób oraz stosować suplementy o wysokiej biodostępności, takie jak witamina C lewoskrętna.
[WITAMINA C PRAWA]Nie od dziś wiadomo, że to warzywa i owoce są najlepszymi źródłami witaminy C. Gdzie występuje ona w największych ilościach? Bezkonkurencyjna okazuje się acerola – w 100 g jej owoców znaleźć można aż 1700 – 2500 mg witaminy C! A drugie miejsce na podium zajmuje nasza rodzima dzika róża – w 100 ml soku z jej owoców znaleźć można nawet 450 mg kwasu askorbinowego. A co z owocami uznawanymi za doskonałe źródło witaminy C? Okazuje się, że najwięcej mają jej truskawki czy kiwi oraz papaja.
Witaminę C znaleźć można także w warzywach – papryce, natce pietruszki, brukselce, brokułach czy kiszonej kapuście. Tu jednak w wielu przypadkach konieczne jest poddanie warzyw obróbce cieplnej przed spożyciem – a to wiąże się ze stratami części witaminy C. Jeśli zatem gotujesz warzywa – rób to na parze. I zawsze sięgaj po świeże produkty, gdyż przechowywanie warzyw i owoców także zuboża je w witaminę C i inne cenne składniki.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C ustalone przez ekspertów żywienia, zapobiegające niedoborom witaminy C to około kilkudziesięciu mg na dobę. Natomiast dzienne dawki terapeutyczne witaminy C, które w pełni pozwalają wykorzystać jej działanie prozdrowotne, to od kilkuset do 1000 mg na dobę. Trudno jest dostarczyć tak dużych dawek witaminy C z dietą – należy zatem sięgnąć po witaminę C 500 mg lub witaminę C lewoskrętną 1000 mg.
Kwas askorbinowy w proszku czy witamina C liposomalna? Witamina C lewoskrętna czy askorbinian sodu? Który z suplementów okazuje się być najlepszy? Z pewnością najbardziej godny uwagi jest ten, który dostarcza witaminy C w postaci najbardziej zbliżonej do tej, której dostarczamy z dietą. Mowa oczywiście o naturalnej witaminie C lewoskrętnej. Źródłem jej pochodzenia – w najlepszych jakościowo suplementach – mogą być ekstrakty ze wspomnianych wcześniej owoców aceroli i dzikiej róży. Taka witamina C jest przyswajalna niemal w 100% – masz zatem pewność, że dawka, którą przyjmujesz, w pełni wykorzystana zostanie przez organizm. Ponadto dostarczasz innych cennych składników odżywczych, w które obfitują ekstrakty owocowe. Szczególnie korzystnie na organizm działają bioflawonoidy, które zwiększają przyswajalność witaminy C i uzupełniają jej działanie. Sięgaj zatem po naturalną witaminę C, skutecznie zapobiegaj jej niedoborom i ciesz się doskonałym zdrowiem.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.