Zdecydowana większość z nas deklaruje najlepsze samopoczucie i doskonały nastrój w okresie letnim. Podczas największej ekspozycji na słońce ma miejsce pobijanie większości rekordów sportowych. Przypadek? A może zbawienny wpływ witaminy D? Najlepszym źródłem naturalnej witaminy D jest jej synteza skórna pod wpływem promieni słonecznych. A tzw. „jesienna depresja” najpewniej wynika z ograniczonego dostępu do słońca, a tym samym – niedoborów witaminy D.
Zatrzymajmy się na chwilę przy sporcie i wydolności fizycznej organizmu. Nie od dziś wiadomo, że sportowcy muszą szczególnie dbać o dietę, co podyktowane jest koniecznością dostarczenia zwiększonej ilości witamin i minerałów. Jedną z najważniejszych okazuje się być witamina D. O jej suplementację powinien zadbać każdy z nas, a szczególnie sportowcy – zarówno ci trenujący wytrzymałościowo, jak i siłowo. W jaki sposób związek ten wpływa na efekty osiągane na treningu?
[WITAMINA D LEWA]Witamina D od pozostałych witamin różni się aktywnością analogiczną do aktywności hormonów. Przede wszystkim – wpływa na syntezę testosteronu, najważniejszego hormonu anabolicznego. Dzięki temu związek ten pośrednio wpływa na przyrost masy mięśniowej – a właśnie to jest głównym celem treningu siłowego. Witamina D wspomaga ponadto regenerację mięśni.
Nie bez znaczenia jest fakt, iż witamina D zwiększa gęstość kości, co zmniejsza kontuzyjność treningu, ponadto doskonale wspomaga pracę serca i normalizuje ciśnienie krwi. Dbając o rzeźbę sylwetki z pewnością docenisz także fakt, że witamina ta minimalizuje ryzyko rozwoju nadwagi, zwłaszcza kumulowania tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.
W przypadku sportów wytrzymałościowych rola witaminy D sprowadza się głównie do wzmacniania pracy układu sercowo – naczyniowego oraz nerwowego. Wydajniejsza praca serca oznacza lepsze dotlenienie całego organizmu, a sprawna praca układu nerwowego sprzyja doskonałej koordynacji ruchowej oraz zwinności podczas treningu.
Nierzadko trening cardio odbywa się na świeżym powietrzu, w zmiennych warunkach pogodowych. Witamina D doskonale wzmacnia odporność, co zapobiega rozwojowi infekcji i nie wyklucza sportowca z kolejnych treningów. Także wspomniane przy okazji treningów siłowych odchudzające działanie witaminy D oraz fakt, iż wzmacnia ona kości, powinny być docenione przez każdego biegacza czy amatora innych sportów wytrzymałościowych.
Najefektywniejszym źródłem naturalnej witaminy D jest synteza skórna pod wpływem słońca. Jeśli więc możesz – trenuj na świeżym powietrzu. Dostarczaj także witaminy D z dietą. Gdzie występuje witamina D? Źródła w diecie to przede wszystkim tłuste ryby morskie, w mniejszych ilościach witamina D występuje w jajach, żółtych serach czy mięsie. Jednak wedle szacunków ekspertów to nie wystarcza, aby dostarczyć wymaganych u sportowców dawek tego związku. Średnie zapotrzebowanie na witaminę D dla osób trenujących to nawet 4000 IU na dzień. Aby zapewnić tak wysoką podaż witaminy D, niezbędna jest suplementacja. Najlepiej sprawdzą się kapsułki z witaminą D 2000 jednostek.
Suplementuj witaminę D3 w okresie jesieni i zimy, a jeśli nie opalasz się zbyt często – łykaj witaminę D3 przez cały rok. Z treningu na trening zauważysz zwiększoną siłę mięśni i coraz lepszą wydolność organizmu.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.