Witamina D to związek syntetyzowany w naszym organizmie. Pod wpływem słońca skóra ma zdolność syntetyzowania witaminy D. Z wiadomych względów takie źródło naturalnej witaminy D może sprawdzić się jedynie w okresie wiosenno – letnim. A nawet wtedy niektórzy z nas spędzają większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach, np. w biurze. A jeśli już przebywamy na świeżym powietrzu – to bardzo często decydujemy się na stosowanie filtrów anty UV, a to oznacza znikomą syntezę skórną tej ważnej witaminy. W związku z tym, że opalanie stanowi najlepsze źródło naturalnej witaminy D, jednak nie sprawdza się w umiarkowanej strefie klimatycznej – konieczne jest zapewnienie innego źródła tej witaminy.
[WITAMINA D PRAWA]Lekarze i dietetycy od zawsze twierdzą, że najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi witamin jest zapewnienie ich odpowiedniej podaży wraz z dietą. W przypadku witaminy D nie mamy jednak zbyt wielkiego pola do popisu. Jedynym naprawdę bogatym źródłem witaminy D w diecie są tłuste ryby – węgorz, dorsz, śledź, makrela, sardynki. Ryby te znacznie różnią się zawartością tej cennej witaminy. Dzienne minimalne zapotrzebowanie na witaminę D3 to około 1000 jednostek. Aby dostarczyć takich ilości konieczne jest spożycie 100 g świeżego węgorza bądź 660 g makreli.
Znacznie uboższe źródła witaminy D to jaja, żółte sery czy nabiał. Mając na uwadze, że z dietą nie jest łatwo dostarczyć nawet minimalnego zapotrzebowania na witaminę D – warto sięgnąć po suplementy. Okazuje się bowiem, że realne zapotrzebowanie na tę witaminę może wynosić ponad 2000 IU, a nadwaga czy choroby przewlekłe podwajają to zapotrzebowanie. Stosując kapsułki z wysokimi dawkami witaminy D3 pokryjesz tak wysokie zapotrzebowanie organizmu na ten związek.
Jeśli chcesz skutecznie zapobiegać niedoborom witaminy D – powinno wystarczyć zażywanie dziennie jednej kapsułki z witaminą D 2000 IU. Jeśli jednak stwierdzono u Ciebie niedobór witaminy D – zapewne wymagane będzie przyjmowanie większych dawek. Wybierając suplement z witaminą D zwróć uwagę nie tylko na dawkę witaminy D3. Ważna jest także jakość preparatu, gdyż przekłada się ona bezpośrednio na biodostępność witaminy D. Jeśli będzie ona wystarczająco wysoka, wtedy organizm przyswoi całą dawkę witaminy D, a suplementacja okaże się naprawdę skuteczna.
Witamina D dobrej jakości to taka, która w swoim składzie nie zawiera syntetycznych dodatków – mogą one uczulać i podrażniać żołądek, a także ograniczać wchłanianie tego cennego składnika niezbędnego w codziennej diecie.
Wybierając witaminę D i miejsce jej zakupu – kieruj się przede wszystkim jakością produktu, a nie jego ceną. Kupując witaminy na tytułowym targu ryzykujesz, że pochodzą one z niepewnych źródeł, mogą być przeterminowane, a przede wszystkim mogą być naprawdę słabej jakości. Warto sięgać po witaminę D z apteki czy z takich sklepów jak internetowy sklep Cheers z witaminami klasy premium.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.