Witamina K 2 znana jest przede wszystkim jako witamina wspomagająca procesy krzepnięcia krwi. Ale dziś już wiadomo, że witamina K to związek o znacznie bardziej zaawansowanym wpływie na funkcjonowanie całego organizmu. Witamina ta odgrywa znaczącą rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Tym mianem określane są coraz częściej diagnozowane choroby przewlekłe, wynikające z niezdrowego, współczesnego stylu życia.
Odpowiedni poziom witaminy K w organizmie niezbędny jest do prawidłowego przebiegu procesów krzepnięcia krwi. To właśnie dlatego niedobór witaminy K manifestuje się przede wszystkim powstawaniem siniaków, krwawień z nosa czy dziąseł. Możliwe są także większe krwawienia z przewodu moczowego czy pokarmowego, a także dłuższe gojenie się ran. Okazuje się jednak, że zbyt niski poziom tego związku manifestować może się na wiele innych sposobów, których większość z nas nie powiąże z niedoborem witaminy K. Mowa chociażby o osłabieniu odporności, chorobach układu sercowo – naczyniowego czy nerwowego.
[WITAMINA D LEWA]Witamina K wywiera ogromny wpływ na gospodarkę wapniową, sprzyjając zwiększonemu wchłanianiu wapnia z przewodu pokarmowego oraz jego deponowaniu w tkance kostnej. Poza korzystnym wpływem na wzmocnienie kości i profilaktyką osteoporozy, witamina K ogranicza w ten sposób zapadalność na wiele schorzeń. Brak powstawania zwapnień w ścianach naczyń krwionośnych ogranicza rozwój zmian miażdżycowych, a także powikłań miażdżycy – zawału serca, nadciśnienia czy choroby niedokrwiennej. A zminimalizowanie odkładania się w mózgu amyloidu, ogranicza rozwój jednej z najpoważniejszych chorób neurodegeneracyjnych, czyli choroby Alzheimera.
Od lat wzrasta zachorowalność na nowotwory. Witamina K może być obiecującym elementem wspomagającym profilaktykę i terapię nowotworów. W badaniach in vitro wykazano hamujący wpływ tego związku na rozwój raka piersi, prostaty, jelita grubego, płuc czy żołądka. W Japonii pacjentom chorym na raka wątroby podawano wysokie dawki witaminy K2, co skutkowało wzrostem przeżywalności chorych. Ponadto witamina D może zwiększać skuteczność leczenia onkologicznego i minimalizować jego skutki uboczne.
Wiedząc, że rola witaminy K w organizmie wykracza poza zapewnienie jedynie właściwej krzepliwości krwi, warto zadbać o jej właściwą podaż. Minimalne dawkowanie witaminy K, ustalone na kilkadziesiąt mikrogramów dziennie, wystarczy jedynie do tego, aby zapobiec jej niedoborowi. A aby doświadczyć jej działania profilaktycznego, należy dostarczyć większych dawek witaminy K. Jak to zrobić?
Spożywaj jak najwięcej produktów zawierających witaminę K:
– natto
– serów dojrzewających
– zielonych liści warzyw
– pomidorów
– kalafiora
– brukselki
– kapusty
– mięsa
Pamiętaj, aby zawsze dostarczyć z tymi produktami także źródła tłuszczu – bez obecności kwasów tłuszczowych witamina K nie zostanie przyswojona. Nie obawiaj się także suplementacji witaminą K – witamina K2 MK7 to naturalna, doskonale biodostępna i bezpieczna witamina. Regularne zażywanie kapsułek z witaminą K to świetna profilaktyka zdrowotna. A jeszcze skuteczniejsze okazuje się być połączenie witamin D3 i K2 – dla mocnych kości, silnego serca oraz sprawnego umysłu.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.