Witamina K na straży zdrowia układu sercowo – naczyniowego

witamina k dla sercaChoroby układu sercowo – naczyniowego to jedne z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Związane są przede wszystkim z niewłaściwym stylem życia, nadwagą i otyłością, brakiem aktywności fizycznej i źle zbilansowaną dietą. Dziś wiadomo jednak, że nawet młode, pozornie zdrowe osoby są w grupie ryzyka – wynika to z powszechnej obecności niedoborów niektórych witamin. Mowa chociażby o witaminie K2, która bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego. Witamina K kojarzona jest głównie z krzepnięciem krwi – jednak jest to rola witaminy K1. Natomiast witamina K2 reguluje funkcjonowanie wielu narządów i układów – w tym serca i naczyń krwionośnych.

Witamina K dla mocnego serca

[WITAMINA D PRAWA]Co ma wspólnego osteoporoza z chorobami układu sercowo – naczyniowego? Jeśli w organizmie zbyt mało wapnia trafi do kości, a za dużo osadzi się w sercu i ścianach naczyń krwionośnych – dochodzi do zjawiska określanego mianem paradoksu wapnia. Chodzi o powstanie zwapnień, czyli niepożądanych depozytów wapnia w strukturach układu sercowo – naczyniowego, z jednoczesnym ograniczeniem mineralizacji kości.

Witamina K2 wraz z witaminą D3 okazują się być skuteczną bronią w walce z takimi niekorzystnymi zaburzeniami gospodarki wapniowej. U osób z niedoborem witaminy K częściej dochodzi do rozwoju chorób i dolegliwości układu sercowo – naczyniowego: miażdżycy, nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca czy zawału. Witamina K2 działa profilaktycznie, ale także wspomaga terapię już powstałych zwapnień.

Zwiększenie dawek witaminy K2 wywiera korzystny wpływ na gospodarkę wapniową, kierując jony wapnia do kości – także z miejsc zwapnień w wielu narządach i tkankach miękkich.

W badaniach przeprowadzonych w Holandii w 2004 roku wykazano ścisły związek między wysokim poziomem witaminy K2 w diecie a mniejszą nawet o 57% śmiertelnością w wyniku chorób serca. Witamina K2 hamuje zwapnienie ścian naczyń krwionośnych i zastawek serca, minimalizując ryzyko groźnych powikłań. Niestety – źródła naturalnej witaminy K2 są dość ograniczone, co może sprzyjać niedoborom tego związku.

Witamina K2 – jak zapewnić jej odpowiednie dawki?

Źródła naturalnej witaminy K2 to dieta i synteza w jelicie grubym, z udziałem bakterii jelitowych. Niestety – oba te źródła okazują się być niewystarczające. Nasza dieta dostarcza głównie witaminy K1 pochodzenia roślinnego. Witamina K2 natomiast pochodzi z produktów pochodzenia zwierzęcego oraz powstaje w efekcie fermentacji bakteryjnej. Najbogatszym źródłem witaminy K2 w diecie jest mało znane w naszej kuchni natto, czyli sfermentowane nasiona soi. A wśród rodzimych produktów niewielkie ilości witaminy K2 znaleźć można w mięsie, jajach czy rybach. Z kolei synteza jelitowa witaminy K2 zaburzana może być zawsze wtedy, gdy zachwiana zostanie równowaga flory bakteryjnej. Sprzyja temu zwłaszcza dieta uboga w błonnik, stosowanie antybiotykoterapii.

Najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie niskiemu poziomowi witaminy K2 jest suplementacja. Wybierając kapsułki zawierające naturalną witaminę K2 MK7 zapewnisz odpowiednią podaż witaminy K2, wystarczającą dla skutecznej profilaktyki chorób serca oraz osteoporozy. Jednocześnie możesz skutecznie chronić organizm przed niekorzystnymi zmianami w trzustce i rozwojem cukrzycy, osłabieniem odporności czy zachorowaniem na niektóre nowotwory.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0