Wpływ witaminy D na płodność

wpływ witaminy D na płodnośćSuplementujesz witaminę D, aby wzmocnić kości? To świetnie! Być może zażywasz preparat monoskładnikowy, zawierający wyłącznie witaminę D, a może już wiesz, że najlepszy wpływ na kości wywiera duet witaminy D3 i K2. Poza bardzo dobrym działaniem na kości, witamina D wpływa korzystnie na wiele narządów i układów, regulując ich czynności. Zróżnicowane właściwości prozdrowotne witaminy D wynikają z rozmieszczenia receptorów dla tej witaminy w całym organizmie. Jedną z najmniej znanych funkcji tego związku jest jego korzystny wpływ na płodność. Na czym on polega?

Witamina D na straży płodności

Wiele mówi się o konieczności suplementowania witaminy D w ciąży. Ma to zapewnić nie tylko prawidłowy rozwój układu kostnego malucha, ale także wspomagać odporność, rozwój układu sercowo – naczyniowego czy nerwowego. Suplementację witaminą D warto rozpocząć znacznie wcześniej. W trosce o płodność związek ten powinny przyjmować nie tylko kobiety, ale także mężczyźni.

Wpływ witaminy D na płodność jest następujący:

– witamina D3 reguluje dojrzewanie oocytu
– witamina D wspomaga zagnieżdżanie się plemnika w komórce jajowej, czyli umożliwia zapłodnienie
– witamina D jest konieczna dla procesu zagnieżdżania się zarodka w macicy
– witamina D wspomaga spermatogenezę, czyli powstawanie plemników

Ponadto witamina D wspomaga terapię przewlekłych schorzeń, których powikłaniem może być niepłodność. Mowa chociażby o zespole policystycznych jajników czy endometriozie. Ponadto związek ten ogranicza przyrost masy ciała – a to właśnie nadwaga i otyłość są jedną z przyczyn niepłodności.

Jak dostarczyć odpowiednich dawek witaminy D?

Badania naukowe wskazują, że niedobór witaminy D może obniżać płodność nawet o połowę! Jeśli zatem planujesz zostać rodzicem, zapobieganie zbyt niskiemu poziomowi witaminy D3 w organizmie powinno stać się dla Ciebie priorytetem.

Dostarczyć witaminy D możesz na trzy sposoby:

– wzbogacając dietę o tłuste ryby, które są najlepszym źródłem witaminy D w diecie
– eksponując ciało na promienie słoneczne – wystarczy już 15 minut dziennie
– suplementując witaminę D – to najskuteczniejsza metoda zapobiegania niedoborom witaminy D

Suplementacja jest niezbędna w miesiącach ograniczonej ekspozycji na słońce, czyli od września do kwietnia. Jeśli jednak nie jesteś amatorem opalania bądź stosujesz filtry anty – UV, wtedy po suplementy sięgaj przez cały rok. Pamiętaj jednak o bardzo ważnej zasadzie – jeśli stosujesz tabletki z witaminą D musisz spożywać je jednocześnie z posiłkiem bogatym w tłuszcze. Nie musisz natomiast o tym pamiętać, jeśli łykasz kapsułki z witaminą D zawierające olej. A jakie dawki tej witaminy są najskuteczniejsze? Idealna dawka to 2000 jednostek, a w przypadku nadwagi bądź występowania chorób przewlekłych (cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca) dawkę należy podwoić.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0