Ampułki i tabletki na porost włosów – czy to działa?

Włosy rosną średnio 1 cm w ciągu miesiąca. Dla jednych to dużo, dla innych – zdecydowanie za mało. Szczególnie osobom dotkniętym nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem zależy, aby ich włosy odrastały jak najszybciej. Tempo wzrostu włosów zależy od wielu czynników, a najważniejszym jest genetyka – każdy z nas wykazuje inne tempo wydłużania się włosa. Ponadto na wzrost włosów wpływa ogólny stan zdrowia, tryb życia i dieta. Jeśli zauważymy, że nasze włosy rosną wolniej niż zwykle – możemy wypróbować kilku metod odżywiających i wzmacniających włosy, np. ampułki do włosów. Co na porost włosów sprawdzi się najlepiej? Czy warto sięgnąć po tabletki na porost włosów? Jak wybrać skuteczne tabletki na włosy?

Dlaczego włosy wypadają?

Osłabienie włosów prowadzące do ich przesuszenia, nadmiernej łamliwości i nasilonego wypadania może wynikać z oddziaływania licznych czynników.

Niedobory witaminowe

Jeśli zauważasz, że tracisz ostatnio więcej włosów niż zwykle – pierwszą Twoją myślą jest niedobór witamin. Rzeczywiście – nadmiernie wypadające włosy i łamliwe paznokcie to jedne z pierwszych objawów niedoborów witaminowych czy mineralnych.

Na kondycję włosów najgorzej wpływają niedobory następujących związków:

 
Jednak niewłaściwie zbilansowana dieta to nie jedyna przyczyna pogorszenia się kondycji włosów, paznokci i skóry.

Nieodpowiednia pielęgnacja włosów

Nierzadko bywa tak, że sami przyczyniamy się do pogorszenia kondycji włosów – nadużywamy suszarki, nie stosujemy kosmetyków do włosów z filtrami UV, rozjaśniamy i farbujemy włosy zbyt często, nie przykładamy odpowiedniej uwagi do wyboru właściwych kosmetyków do włosów. Najczęściej sięgamy po dostępne w drogeriach kosmetyki, które zawierają szereg syntetycznych substancji o działaniu podrażniającym i przesuszającym.

Problemy zdrowotne

Wypadanie włosów może być również konsekwencją różnorodnych problemów zdrowotnych, których nie zawsze jesteśmy świadomi. Mowa zwłaszcza o zaburzeniach hormonalnych – wysokim poziomie androgenów, niedoczynności tarczycy, zespole Cushinga, hiperprolaktynemii. Bardzo często utrata włosów towarzyszy infekcjom i stanom zapalnym, a także chorobom autoimmunologicznym. Na takie niekorzystne zmiany reagują mieszki włosowe, które są strukturami odpowiedzialnymi za wydłużanie włosa oraz jego zakotwiczenie w skórze głowy.

Łysienie u kobiet i mężczyzn

W obrębie mieszków włosowych znajdują się m.in. receptory dla DHT, czyli dihydrotestosteronu. Jest to pochodna testosteronu, która prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, co skutkuje wypadaniem włosów. Taki typ utraty włosów określany jest mianem łysienia androgenowego i może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ponadto w obrębie mieszków włosowych mogą rozwijać się stany zapalne. Wtedy dochodzi do rozwoju tzw. łysienia plackowatego, prowadzącego do utraty włosów o charakterystycznym przebiegu. Obszary wyłysień mają bowiem postać mniej lub bardziej licznych okręgów o średnicy do kilku centymetrów. Natomiast łysienie androgenowe u kobiet prowadzi do równomiernego przerzedzenia fryzury, a u mężczyzn – do całkowitej utraty włosów na czubku głowy i skroniach.

U kobiet często występuje poporodowe wypadanie włosów, stanowiące kombinację stresu, zaburzeń hormonalnych oraz niedoborów witaminowych.

Leczenie łysienia to bardzo często długi proces, który zazwyczaj przynosi pożądany efekt. Warto mieć jednak na uwadze, że za skutecznością terapii łysienia stoi właściwe określenie jego przyczyny. Stosowane mogą być leki hormonalne, przeciwzapalne, a także stosowane miejscowo preparaty pobudzające krążenie krwi i odżywiające mieszki włosowe. Niezbędnym wsparciem każdej terapii na wzmocnienie włosów jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz suplementacji. Odpowiednia podaż witamin i minerałów nie jest bowiem sytuacją zarezerwowaną wyłącznie do przypadków łysienia spowodowanych niedoborami pokarmowymi – preparaty i tabletki na wypadanie włosów wzmocnią włosy w każdej sytuacji.

Właściwa pielęgnacja włosów

tabletki na włosyNa porost włosów spory wpływ ma to jak pielęgnujemy swoje włosy. Warto wybierać kosmetyki o lekkiej, ziołowej formule. Doskonale sprawdzają się szampony ziołowe oraz odzywki do włosów o nawilżającym działaniu. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie skóry głowy, co ma na celu usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i zrównoważenie pracy gruczołów łojowych. Idealnie w tym celu sprawdzą się peelingi skóry głowy, zwłaszcza te wykonane samodzielnie w domu, np. z mielonych migdałów i oleju kokosowego. Dodatkową korzyścią jest pobudzenie krążenia krwi, co dotlenia i odżywia mieszki włosowe.

Równie skuteczny sposób na wypadanie włosów to masaż skóry głowy połączony z aplikowaniem ziołowych wcierek do włosów. W domu sporządzić można wcierki z kozieradki, skrzypu, pokrzywy czy soku z cebuli. W drogeriach i aptekach są natomiast dostępne preparaty bogate w witaminy i minerały, aminokwasy czy czynniki wzrostu.

Profesjonalną metodą wykonywaną w gabinecie medycyny estetycznej, która skutecznie wzmacnia włosy i pobudza ich porost jest mezoterapia igłowa. Polega ona na wstrzykiwaniu w skórę głowy koktajli odżywczych, dzięki czemu wszystkie składniki docierają bezpośrednio do mieszków włosowych.

Konieczne jest oczywiście unikanie tych czynników, które osłabiają włosy – suszarki, prostownicy, zabiegów rozjaśniania i farbowania. Niekorzystnie na włosy oddziałuje także słońce czy słona woda. Czynniki te generować mogą uszkodzenie struktury włosów, przesuszenie włosów i skóry głowy, łamliwość i nadmierne wypadanie włosów, a także powolne ich odrastanie.

Ampułki do włosów – skoncentrowana formuła wzmacniająca

Kiedyś wybór kosmetyku do włosów był prosty – wystarczyło sięgnąć po szampon i odżywkę, które znaleźć mogliśmy na półce w drogerii. Dziś oferta kosmetyków do włosów jest bardzo rozbudowa, a coraz bardziej pożądane stają się specjalistyczne formuły odżywcze i wzmacniające. Nie brakuje osób, które decydują się na wybór specjalnych dermokosmetyków, dedykowanych włosom o sprecyzowanych, większych od przeciętnych potrzebach. Mowa zwłaszcza o włosach osłabionych, cienkich, rzadkich i wypadających w nadmiarze. Jednym z najbardziej skoncentrowanych i skutecznych preparatów do pielęgnacji są ampułki do włosów.

Dlaczego ampułki do włosów są tak skuteczne?

Kosmetyki w formie ampułek to preparaty o najwyższej koncentracji składników aktywnych. Wyróżniają się zatem składem, który dostarcza naturalnych składników – ale nie tylko. O skuteczności ampułek do włosów decyduje także wyjątkowy sposób ich używania. Szampony czy odżywki aplikowane są na włosy, po czym są spłukiwane. Ich działanie na włos jest zatem mocno ograniczone czasowo.

ampułki do włosówNieco dłużej działają kosmetyki bez spłukiwania, takie jak maski czy serum. Jednak aplikowane są one na końcówki lub całą długość włosa – a włos to struktura martwa. Działanie takich kosmetyków sprowadza się zatem bardziej do kondycjonowania włosów, a nie ich regeneracji. Na czym polega różnica?

Regeneracja a kondycjonowanie włosów

Regeneracja polega na kompleksowym wzmocnieniu włosów na drodze odbudowy struktury włosów oraz odżywieniu mieszków włosowych. Kondycjonowanie to działanie jedynie na powierzchni włosa, które poprawia wygląd włosów, ale jest to działanie jedynie doraźne, sprowadzające się do wygładzenia łusek włosa i dodania włosom blasku.

Ampułki do włosów aplikowane są na skórę głowy, docierają do mieszków włosowych, czyli tam, gdzie zaczyna się zdrowie włosów. Aplikacji ampułek towarzyszy masaż skóry głowy, który poprawia krążenie krwi i intensyfikuje przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry. To dlatego ampułki do włosów są najskuteczniejsza formułą pielęgnującą włosy.

Działanie ampułek do włosów

W zależności od tego jakie składniki wykorzystane zostaną w ampułkach do włosów, mogą one działać wzmacniająco, ograniczając wypadanie włosów, a także pobudzając ich porost. Odżywiają włosy i pogrubiają je, działają nawilżająco, zapobiegają łamliwości włosów i ich przesuszeniu.

Skład ampułek do włosów to najczęściej witaminy – biotyna, witamina E, witamina C, minerały (magnez, cynk, miedź, żelazo), glukoza, keratyna, kwas hialuronowy. Bardzo skuteczne okazują się także ekstrakty roślinne – z aloesu, łopianu, rzepy czarnej, skrzypu, brzozy czy dziurawca. W skład ampułek do włosów wchodzą także aminokwasy czy olejki roślinne. Docierając do mieszków włosowych, substancje te odżywiają macierz włosa, wspomagają podziały komórkowe w mieszkach włosowych oraz pobudzają porost włosów. Zapewniają także mocne zakotwiczenie włosów w cebulkach włosowych oraz ograniczają ich nadmierne wypadanie.

Ampułki do włosów najczęściej stosowane są jako kuracja trwająca przez określony czas. Zazwyczaj jest to okres miesiąca – a następnie kurację trzeba regularnie powtarzać lub stosować kurację przypominającą, czyli używać jedną ampułkę raz na jakiś czas. Na rynku dostępne są ampułki dedykowane rozmaitym problemom z włosami.

Ampułki do włosów to najbardziej skoncentrowana formuła odżywcza – a jej doskonałym uzupełnieniem jest suplementacja. Tabletki na włosy działają odżywczo na mieszki włosowe, przyczyniając się do kompleksowego wzmocnienia włosów. Podobnie jak w przypadku ampułek do włosów, także suplementy diety powinny cechować się złożonym, naturalnym składem. Dzięki temu związki aktywne są doskonale przyswajalne przez organizm, a ich stosowanie jest skuteczne, a zarazem bezpieczne.

Dieta i tabletki na porost włosów

Za tempo wzrostu włosów odpowiada aktywność mieszków włosowych – to tu dochodzi do intensywnych podziałów komórkowych, które prowadzą do wydłużania się łodygi włosa. To dlatego najskuteczniejszy sposób na wypadanie włosów i zbyt powolny ich wzrost to wspomniane odżywienie mieszków włosowych. Taki efekt uzyskać można na drodze dostarczenia wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także pobudzenia krążenia krwi w skórze głowy. Istotne jest także unormalizowanie pracy gruczołów łojowych. Dlatego tak ważną rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta oraz stosowanie tabletek na włosy, zawierających niezbędny zestaw witamin.

Najważniejsze składniki odżywcze, które wzmocnią kondycję włosów to:

 
Podstawą dobrze zbilansowanej diety jest jej zróżnicowanie oraz stosowanie produktów nieprzetworzonych. W naszym codziennym jadłospisie koniecznie powinny znaleźć się ryby, mięsa, jajka, drożdże, ziarna zbóż, owoce i warzywa oraz orzechy.

Tabletki na porost włosów najczęściej wykazują wszechstronne działanie wzmacniające i odżywiające włosy. Regularna suplementacja może stanowić doskonałe uzupełnienie terapii łysienia, ograniczając nadmierne wypadanie włosów. Ponadto takie witaminy na wypadanie włosów wspierają ich porost. Warto zwrócić uwagę na naturalny i zróżnicowany skład tabletek na włosy – preparaty monoskładnikowe zazwyczaj są mniej skuteczne niż te zawierające kompleks witaminowo – mineralny. W tabletkach nie powinno ponadto zabraknąć ekstraktów ziołowych, które stanowią źródło cennego krzemu oraz antyoksydantów. Suplementy diety o tak skomponowanym składzie jak Hair Formula marki Cheers pobudzą krążenie krwi, odżywią mieszki włosowe i kompleksowo wzmocnią włosy. Kolejną korzyścią będą mocne i zdrowe paznokcie.

Jak wybrać skuteczne tabletki na włosy?

Czy każde tabletki na porost włosów będą skuteczne? Na co zwrócić uwagę wybierając suplement dedykowany włosom?
Aby suplement diety skutecznie wzmacniał nasze włosy, musimy przeanalizować skład preparatu, ale także jego jakość. Najczęściej wybierając witaminy i tabletki na wypadanie włosów, udajemy się do apteki i wybieramy preparat monoskładnikowy, zawierający np. jedynie biotynę czy cynk. Te składniki z pewnością wywierają pozytywny wpływ na kondycję włosów, jednak mogą okazać się niewystarczające. Najlepsze efekty przyniosą preparaty o złożonym składzie, np. zawierające cynk, selen i biotynę. Ważne jest ponadto, aby związki te dostarczone były w wysokich dawkach, pokrywających co najmniej dzienne zapotrzebowanie na te witaminy i minerały.

Tabletki na porost włosów bez syntetycznych dodatków

tabletki na porost włosówAby w pełni wykorzystać zawarte w preparacie dawki witamin, powinny być one dostępne w najlepiej przyswajalnej formie. Ponadto ważny jest brak syntetycznych dodatków, które mogą zaburzać biodostępność cennych związków. Niestety – większość suplementów na włosy zawiera konserwanty, barwniki czy aromaty. Te nieliczne preparaty, które ich nie zawierają, określane są mianem suplementów jakości premium – tak jak tabletki na włosy Hair Formula marki Cheers. Formuła clean label jest wolna od szkodliwych dodatków i zapewnia skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

Tabletki na porost włosów z naturalnymi składnikami

Niewiele osób wie, że doskonałym źródłem naturalnych minerałów czy antyoksydantów są także zioła. Mogą być dostarczone formie suplementu diety – idealnie, gdy takie wystandaryzowane ekstrakty roślinne występują w połączeniu ze wspomnianymi witaminami i minerałami.

Tabletki na wypadanie włosów marki Cheers

Suplement diety Hair Formula to jedna z propozycji marki Cheers – polskiego producenta suplementów diety światowej jakości. Tabletki na wypadanie włosów Hair Formula zapewniają kompleksowy zestaw witamin i minerałów, a także unikatowy kwas fosfatydowy. Ponadto w skład tego suplementu wchodzą ekstrakty ziołowe skutecznie wzmacniające mieszki włosowe. Tabletki na wypadanie włosów z ekstraktem z palmy sabałowej, pędów bambusa i skrzypu polnego, wzbogacone o kwas fosfatydowy to najlepsza kuracja odżywiająca już zniszczone włosy, a także zapobiegająca powstaniu nowych uszkodzeń.

Regularne stosowanie tabletek na włosy Hair Formula może poprawić kondycję włosów, ograniczając nadmierne wypadanie włosów oraz zwiększając tempo ich wzrostu. Włosy staną się odżywione, mocne i zdrowe, pełne blasku i bardziej odporne na uszkodzenia. Taka suplementacja wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą to najlepsze odżywienie włosów, a także paznokci.

Źródła wiedzy:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15303936
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/hair-loss-a-to-z
https://www.health.com/health/gallery/0,,20727114,00.html

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0