Antyoksydanty – najważniejsi sprzymierzeńcy Twojego zdrowia

antyoksydantyWolne rodniki to reaktywne formy tlenu, które towarzyszą nam na co dzień. Nie możemy uniknąć narażenia organizmu na wolne rodniki, a ich nadmierne ilości wpływają negatywnie na zdrowie. Mamy natomiast wpływ na to, jak nasz organizm radzi sobie z wolnymi rodnikami – a pomagają mu antyoksydanty. Nasza rola sprowadza się z jednej strony do unikania źródeł wolnych rodników, a z drugiej – do dostarczania organizmowi jak największych ilości antyoksydantów.

Wolne rodniki – kiedy stają się niebezpieczne?

Witamina CNajlepsza, naturalna witamina c, cechująca się bardzo wysoką przyswajalnością, wzbogacona o bioflawonoidy.Witamina C NaturalnaZOBACZ W SKLEPIEWolne rodniki są bardzo aktywne i wchodzą w reakcję z innymi cząstkami. W naszym organizmie wolne rodniki powstają w przebiegu wielu procesów komórkowych, zwłaszcza tych związanych z pozyskiwaniem energii. Z taką ilością wolnych rodników nasz organizm jest w stanie sobie poradzić. Jeśli jednak jest ich za dużo, mogą one uszkadzać budowę, a zarazem funkcjonalność wielu struktur komórkowych. Szczególnie narażone na atak wolnych rodników są białka, tłuszcze i kwasy nukleinowe. Prowadzi to do utraty integralności błon komórkowych, a także powstania mutacji w obrębie DNA.

Dziś już wiadomo, że na podłożu zwiększonego narażenia na wolne rodniki, może dojść do rozwoju wielu chorób przewlekłych, słusznie określanych mianem cywilizacyjnych. Współczesny, dynamiczny i stresujący, niezdrowy styl życia sprzyja rozwojowi wielu niekorzystnych zmian w organizmie i zintensyfikowaniu procesów starzenia się organizmu.

Pod wpływem działania wolnych rodników może dojść do rozwoju takich dolegliwości i schorzeń jak:

– miażdżyca
– zawał serca
– choroba niedokrwienna serca
– artretyzm
– choroby autoimmunologiczne
– choroby neurodegeneracyjne (choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, demencja)
– nowotwory
– udar mózgu

Kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na działanie wolnych rodników? Ich źródłem może być nasz organizm – wolne rodniki powstają w bardzo dużych ilościach w przebiegu infekcji i stanów zapalnych, podczas intensywnego uprawiania sportu czy pod wpływem stresu. Inne źródła wolnych rodników to żywność obfitująca w tłuszcze trans i syntetyczne dodatki, niektóre leki, alkohol i papierosy, zanieczyszczenia środowiska. Nie zawsze możemy uniknąć tych czynników – dlatego tak ważne jest dostarczenie optymalnych ilości antyoksydantów.

Antyoksydanty – najlepsza broń w walce z wolnymi rodnikami

Antyoksydanty to naturalne związki neutralizujące wolne rodniki. Im większe narażenie na wolne rodniki, tym więcej antyoksydantów potrzebuje nasz organizm. W dobie znacznego narażenia na reaktywne formy tlenu powinniśmy dostarczać antyoksydantów wraz z dietą, ale także z suplementami.

Najskuteczniejsze antyoksydanty to:

– witaminy: C, A i E
– pierwiastki: selen, cynk
– polifenole (taniny, ligniny, flawonoidy)

Podstawowe źródła antyoksydantów w diecie to warzywa i owoce. Nie zawsze jednak spożywamy je w wystarczającej ilości, ponadto często obieramy je ze skórki – a to właśnie ona kryje w sobie najwięcej antyoksydantów. Inne źródła tych cennych związków w diecie to czerwone wino, orzechy, przyprawy i zioła, kakao czy nierafinowane oleje roślinne. Doskonałym źródłem antyoksydantów są także suplementy diety – ale tylko te najwyższej jakości. Tylko takie preparaty wspomogą organizm w walce z wolnymi rodnikami. Witaminy pochodzące wyłącznie z naturalnych źródeł są doskonale przyswajalne, a zatem bardzo skuteczne. Ważny jest także brak syntetycznych dodatków, gdyż mogą one stanowić źródło wolnych rodników.

Suplementami jakości premium, które dostarczają znakomitych antyoksydantów są witaminy Cheers. Marka ta dba o jakość suplementów diety, oferując wyłącznie witaminy o składzie clean label – na próżno szukać w nich konserwantów, barwników czy aromatów. Naturalne źródła witamin – ekstrakty ziołowe i owocowe – dostarczają jednocześnie wielu innych antyutleniaczy. W naturalnej witaminie C Cheers znajdziesz wysoką dawkę witaminy C pochodzącej z ekstraktów z aceroli, dzikiej róży i gorzkiej pomarańczy. Dodatkowo w składzie preparatu znajdziesz bioflawonoidy cytrusowe, selen i kwas elagowy. Trudno o skuteczniejszy zestaw antyoksydantów.

Także w multiwitaminie Cheers Day & Night znajdziesz szereg cennych witamin, a także adaptogeny wspomagające walkę z wolnymi rodnikami. Suplementy zawierające antyoksydanty dedykowane są każdemu, kto dba o zdrowie, chce zachować młody wygląd oraz doskonałą kondycję fizyczną. Antyoksydantów potrzebują osoby cierpiące na choroby przewlekłe, uprawiające sport, pracujące fizycznie lub umysłowo, narażone na stres czy zanieczyszczenia środowiska – czyli każdy z nas.

Już dziś wypowiedz wojnę wolnym rodnikom!

Justyna Kowalewska Autor

Justyna Kowalewska to dietetyk z 10-letnim doświadczeniem. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, wieloletni praktyk diety ketogenicznej. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twój koszyk
0