Osoby dbające o zdrowie i urodę bardzo często sięgają po preparaty z witaminą C. Różnią się one dawkami witaminy C, źródłem jej pochodzenia oraz postacią chemiczną. Wszystkie te czynniki warunkują najważniejszą cechę suplementu, czyli jego biodostępność. Nawet najwyższe dawki kwasu askorbinowego okażą się całkowicie nieskuteczne jeśli nie zostaną przyswojone przez organizm w znacznym stopniu.
Na wchłanianie witaminy C z pokarmów wpływ ma wiele czynników, takich jak przyjmowanie niektórych leków czy stosowanie używek. Czynniki te ograniczą także przyswajalność witaminy C z suplementów. Analizując jednak biodostępność kwasu askorbinowego przy braku czynników zakłócających wchłanianie witaminy C, bezkonkurencyjna okazuje się być naturalna witamina C. Czym różni się od syntetycznej postaci – oczywiście poza ceną?
[WITAMINA C LEWA]Idąc do apteki lub dokonując zakupu w sklepie internetowym, wielu z nas kieruje się przede wszystkim ceną preparatu – wybierając najczęściej najtańszą opcję. Czy słusznie? Okazuje się, że nie. Podobnie jak niesłuszne jest stwierdzenie, że witamina C to po prostu jeden związek, występujący w identycznej postaci w każdym z suplementów. Prawda jest nieco inna. Syntetyczna witamina C, pozyskiwana w laboratorium na drodze reakcji chemicznych, rzeczywiście nie różni się niczym bez względu na rodzaj preparatu. Inaczej ma się sprawa z naturalną witaminą C – po pierwsze jest to związek o nieporównywalnie wyższej jakości niż witamina syntetyczna. Po drugie – w zależności od źródła pozyskiwania, witamina C naturalna może występować w towarzystwie wielu cennych substancji aktywnych, które zwiększają skuteczność suplementu.
Bioprzystępność witaminy C syntetycznej określana jest na zaledwie kilka procent, co wynika zarówno z ograniczonego wchłaniania witaminy z przewodu pokarmowego, jak i niewielkiego stopnia oddziaływania na poziomie tkanek docelowych. Jednak wiele osób wciąż sięga po najtańsze preparaty z witaminą C – bez świadomości, że taka suplementacja jest mało skuteczna. Produkcja takiej witaminy jest tania, gdyż sztuczna jej synteza może być przeprowadzana na masową skalę, a wszystkie procedury są doskonale znane i powielane przez wiele firm farmaceutycznych.
Jeśli jednak interesuje Cię naturalna witamina C – cena będzie wyższa, ale jednocześnie działanie takiego preparatu będzie nieporównywalnie bardziej skuteczne. Firmy farmaceutyczne pozyskujące naturalną witaminę C ze starannie wyselekcjonowanych ekstraktów roślinnych, poświęcają mnóstwo czasu i finansów na opracowanie własnej, opatentowanej formuły. Kosztowny jest także sam proces produkcji. To wszystko kształtuje ostateczną cenę witaminy C naturalnej – a jednocześnie przyczynia się do jej ogromnej skuteczności.
Naturalna witamina C to jeden z najcenniejszych związków występujących w przyrodzie. W związku z tym, że pozyskiwana jest w swojej niezmienionej formie z produktów roślinnych – jest doskonale przyswajalna przez organizm – jej biodostępność może sięgać nawet 100%. A jej niezwykle silne działanie antyoksydacyjne jest wzmocnione bądź uzupełnione dodatkiem wielu innych cennych substancji czynnych.
Naturalna witamina C pozyskiwana jest najczęściej z tych roślin, które zawierają jej najwięcej. Mowa chociażby o aceroli czy dzikiej róży. A poza pozyskaniem z nich kwasu askorbinowego, producenci dbają o wzbogacenie formuły suplementu o bioflawonoidy. Związki te – podobnie jak witamina C – są silnymi antyutleniaczami, wspomagają odporność, stanowią skuteczną profilaktykę miażdżycy czy chorób serca. Stosując preparat o tak wszechstronnym działaniu wiesz za co płacisz – i wiesz, że zdrowie jest bezcenne, warto zatem sięgnąć po droższą i znacznie skuteczniejszą witaminę C. Osiągasz efekt podobny do tego, jaki zapewnia spożywanie naturalnych źródeł witaminy C z dietą; ale w pokarmach trudno jest dostarczyć 1000 mg witaminy C. Suplementacja pozwala w łatwy sposób dostarczyć odpowiedniej dawki tego cennego związku.
Zalecane dzienne spożycie witaminy C to około kilkudziesięciu miligramów, jednak eksperci są zgodni – to za mało, aby zapewnić terapeutyczne działanie witaminy C. Ponadto nie brakuje sytuacji, które wymagają znacznie większej podaży witaminy C niż ta oficjalnie zalecana.
Jeśli zależy Ci na dostarczeniu wysokich dawek witaminy C rzędu 1000 mg, powinieneś spożyć około:
– 500 g czarnej porzeczki
– 700 g papryki czerwonej
– ponad kilogram brokułów czy kalafiora
– 1,5 kg kilograma truskawek czy kiwi
– 2 kg pomarańczy
Jeśli chcesz przyswoić jak największe ilości witaminy C z diety, musisz unikać łączenia produktów bogatych w kwas askorbinowy z tymi składnikami, które ograniczać mogą jego wchłanianie. Mowa o posiłkach bogatych w cukier, a także doustnej antykoncepcji hormonalnej czy aspirynie, a także alkoholu oraz papierosach.
A co z zawartością witaminy C w najbogatszych jej źródłach, czyli dzikiej róży czy aceroli? 100 g świeżych owoców aceroli dostarcza aż 1500 mg kwasu askorbinowego, a w 100 ml świeżego soku z owoców dzikiej róży znajdziesz 450 mg witaminy C. Są to doskonałe źródła tego związku, aczkolwiek dość trudno dostępne. Dziką różę czy acerolę najczęściej nabyć można w postaci przetworów, w których – na skutek procesów przetwórczych – zawartość witaminy C jest niewielka. Okazuje się, że największą koncentracją witaminy C cechują się kapsułki zawierające wystandaryzowane ekstrakty z aceroli i dzikiej róży.
Nie brakuje wskazań do suplementacji witaminy C wynikających z większego zapotrzebowania na kwas askorbinowy. Zapewne w którymś okresie życia zdecydowana większość z nas potrzebuje większych dawek witaminy C. Kto powinien szczególnie zadbać o wysoką podaż witaminy C? Na pewno kobiety w ciąży i karmiące piersią – tu bez obaw można włączyć do diety produkty bogate w ten związek. Nie powinno także być przeciwwskazań do tego, aby suplementować kwas askorbinowy w ciąży, ale dla pewności lepiej skonsultować przyjmowanie jakichkolwiek preparatów z lekarzem prowadzącym ciążę.
Kolejnym wskazaniem do suplementacji witaminy C jest ciężka praca fizyczna oraz regularna aktywność fizyczna. Suplementacja witaminy C w sporcie wynika z kilku powodów: po pierwsze – nasila syntezę kolagenu, który wzmacnia kości i chrząstkę stawową, po drugie – ogranicza stany zapalne generowane intensywnym wysiłkiem oraz wspomaga regenerację mięśni. Ponadto witamina C zwiększa wchłanianie żelaza, a zatem zapobiega rozwojowi anemii i wspomaga w ten sposób wydolność mięśni podczas treningu.
Wyższych dawek tej witaminy wymagają także osoby w podeszłym wieku oraz dzieci w wieku rozwojowym, a także każdy, kto choruje na wszelkie schorzenia przewlekłe bądź jest narażony na ich rozwój. Mowa o tych najczęściej diagnozowanych chorobach cywilizacyjnych – miażdżycy, zawale serca, cukrzycy czy schorzeniach autoimmunologicznych.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.