Cytrynian magnezu – co powinieneś o nim wiedzieć?

Magnez jest jednym z najczęściej przyjmowanych suplementów diety. Jego popularność wiąże się z bardzo szerokim spektrum działania, a także z dużym ryzykiem niedoboru tego ważnego dla organizmu pierwiastka. Po magnez najczęściej sięgają sportowcy, a także osoby narażone na stres i obciążenia układu nerwowego. Magnezu tak naprawdę potrzebuje każdy z nas i to każdego dnia. Bardzo ważnym pojęciem związanym z magnezem jest cytrynian magnezu. Czym jest i dlaczego powinniśmy zwrócić na niego uwagę? Kiedy sięgnąć po cytrynian magnezu w tabletkach? Jakie korzyści z suplementowania cytrynianu magnezu odniesie Twój organizm?

Cytrynian magnezu – co to takiego?

To organiczny związek chemiczny z grupy cytrynianów: połączenie soli kwasu cytrynowego i magnezu. Ta kombinacja uznawana jest za jedną z najłatwiej przyswajalnych form magnezu, a więc jedną z najlepszych i najbardziej rekomendowanych. Cytryniany minerałów to organiczne związki zapewniające nawet kilkakrotnie większą wchłanialność jonów minerałów, niż ich formy nieorganiczne, takie jak węglany, siarczany czy fosforany ulegające rozpadowi w kwasach żołądkowych. Magnez w postaci cytrynianu jest najlepszym wyborem i gwarancją dużej wydajności i przyswajalności.

Działanie cytrynianu magnezu – korzyści dla organizmu

Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Przyczynia się on do aktywowania około 300 enzymów przemiany białkowej, węglowodanowej, tłuszczowej, związków nukleinowych. Powszechnie znane jest bardzo korzystne działanie magnezu na serce i naczynia krwionośne. Jak jeszcze działa cytrynian magnezu w organizmie? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie?

Cytrynian magnezu:

 

Jak widać, wpływ magnezu na funkcjonowanie organizmu jest naprawdę bardzo duży. Właśnie dlatego należy zadbać o codzienne dostarczanie odpowiedniej dawki, która dla kobiet wynosi 300 mg, a dla mężczyzn 400 mg. Należy mieć na uwadze, że w dzisiejszych czasach niedobory magnezu są na porządku dziennym. Jak rozpoznać u siebie objawy niedoboru magnezu?

Objawy niedoboru magnezu

cytrynian magnezuDziś każdy z nas narażony jest na niedobór magnezu. Odpowiednich jego ilości powinniśmy dostarczyć wraz z dietą, sięgając po m.in. groch, szpinak, orzechy laskowe, gorzką czekoladę czy makrelę i dorsza. Niestety gotowanie warzyw powoduje utratę nawet 75% magnezu, a przemysłowe przetwórstwo żywności dodatkowo zubaża zawartość tego cennego pierwiastka w pokarmach. Warto dodać, że picie alkoholu i nadmierna ilość nasyconych kwasów tłuszczowych wpływają negatywnie na wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego.

Inne przyczyny niedoboru to długotrwały stres, przewlekłe biegunki i wymioty, zażywanie antybiotyków i tabletek antykoncepcyjnych, stosowanie środków moczopędnych i przeczyszczających, choroby neurologiczne.

Jak rozpoznać, że brakuje nam magnezu?

Lista objawów niedoboru magnezu jest bardzo szeroka:

 

Aby uzupełnić niedobory magnezu, poza dobrze skomponowaną dietą bogatą w pokarmy zawierające magnez, warto sięgnąć po suplementy diety zawierające cytrynian magnezu w tabletkach lub kapsułkach.

Objawy nadmiaru magnezu

Czy stosując cytrynian magnezu w tabletkach lub kapsułkach, może dojść do przedawkowania? Hipermagnezemia związana ze spożywaniem magnezu w pokarmach jest niemożliwa z uwagi na coraz niższą zawartość tego ważnego pierwiastka w składnikach diety. Przy prawidłowo realizowanej suplementacji ryzyko zbyt wysokiego poziomu magnezu jest także znikome. Wyjątek stanowią osoby, u których nerki nie pracują prawidłowo i nie usuwają nadmiaru tego pierwiastka z organizmu. Taka sytuacja może wystąpić u osób z niedoczynnością nadnerczy i tarczycy, a także u osób starszych i zmagających się z chorobami nerek. Do nadmiaru magnezu przyczynić może się kuracja lecznicza oparta o preparaty zawierające lit. Hipermagnezemia spotykana jest również przy nowotworach i sygnalizuje nasilanie się choroby nowotworowej.

Jak rozpoznać zbyt wysoki poziom magnezu?

Niewielka hipermagnezemia często nie ma żadnych objawów lub wiąże się z osłabieniem organizmu, nudnościami, zawrotami i bólem głowy, niekiedy prowadzi także do zaparć. W przypadku większych odstępstw od normy, zauważyć można następujące objawy:

 
Poważna hipermagnezemia grozi śpiączką, może być również niebezpieczna dla życia. Przy rozsądnej i zgodnej z zaleceniami suplementacji cytrynianem magnezu nie trzeba obawiać się tak skrajnych sytuacji.

Cytrynian magnezu w tabletkach i kapsułkach – suplementacja

Magnez dostępny jest w wielu suplementach diety i pod wieloma różnymi postaciami. Producenci oferują magnez w kapsułkach, w tabletkach, w tabletkach musujących, a nawet w syropie.

Który suplement z cytrynianem magnezu wybrać?

Najlepiej wybierać takie suplementy, w których połączono cytrynian magnezu, cynk i witaminę B6. Dlaczego? Ich komplementarne działanie sprawia, że są zdecydowanie lepiej przyswajalne, bardziej wydajne i zauważalnie poprawiają samopoczucie i stan organizmu.

Cytrynian magnezu w kapsułkach będzie lepszym wyborem niż cytrynian magnezu w tabletkach, ponieważ uwalnianie substancji aktywnej odbywać się będzie stopniowo, ale kapsułka rozpuści się szybciej niż tabletka. Dodatkowo najczęściej tabletki są cięższe od kapsułek, a wiąże się to z wykorzystaniem w tabletkach sztucznych dodatków, jak barwniki, ulepszacze czy inne wypełniacze. W suplementach, które mają łatwą w rozpuszczaniu otoczkę, znaleźć można wyłącznie składnik aktywny, np. cytrynian magnezu i neutralną otoczkę kapsułki.

Wybierając suplement z cytrynianem magnezu należy zwrócić uwagę na dawkę składnika aktywnego. Nie każdy produkt dostępny na rynku oferuje w dziennej porcji dawkę magnezu, która pokryje zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Każdego dnia należy przyjmować około 300 – 400 mg magnezu – w zależności od wieku i stanu zdrowia.

Gdzie kupić cytrynian magnezu?

gdzie kupić cytrynian magnezuNa rynku możemy znaleźć wiele produktów zawierających magnez w różnej postaci. Gdzie kupić cytrynian magnezu, by mieć pewność, że sięgamy po produkt wysokiej jakości?

Preparaty witaminowe, które mają służyć naszemu zdrowiu, warto kupować w sprawdzonych i godnych zaufania miejscach. Jednym z nich jest oczywiście apteka, w której można znaleźć szeroki wybór suplementów diety o zróżnicowanej jakości i cenie. Wybierając produkt warto skorzystać z pomocy farmaceuty, który poleci preparat najbardziej skuteczny, najlepszej jakości czy spełniający oczekiwania cenowe klienta. Należy pamiętać, że cena magnezu zależy przede wszystkim od formy zastosowanego w preparacie magnezu (formy organiczne będą dyktowały wyższą cenę), dawki substancji aktywnej i obecności lub braku sztucznych dodatków. Cena cytrynianu magnezu będzie wyższa niż cena suplementu zawierającego nieorganiczne formy magnezu.

Dobrej jakości suplementy diety coraz częściej można kupić bezpośrednio u producenta: w oficjalnych sklepach stacjonarnych czy internetowych. Producenci suplementów decydują się na bezpośrednią sprzedaż, by zagwarantować klientom dostęp do oryginalnego produktu z pewnego źródła, a także by oferować najkorzystniejszą dla klienta cenę.

Czy warto kupować preparaty witaminowe na targu, w marketach i małych osiedlowych sklepikach? Najczęściej w takich miejscach bardzo ciężko o poradę i pomoc w doborze suplementu. Sprzedawcy bardzo rzadko posiadają odpowiednią wiedzę, by doradzić klientowi wybór produktu, którego klient faktycznie potrzebuje. Niestety często w sklepikach, marketach i na targach dostępne są suplementy wątpliwej jakości, dlatego takich produktów najlepiej unikać.

Cytrynian magnezu marki Cheers

Produktem, w którym można znaleźć magnez w najlepszej postaci, uzupełniony o organiczną postać cynku i wysoko przyswajalną witaminę B6 jest suplement ZMB6 marki Cheers. To wygodne w użyciu kapsułki, łatwo rozpuszczające się i stopniowo uwalniające swoją cenną zawartość. Wegetariańskie kapsułki bez substancji żelujących, oferowane przez Cheers, zawierają najlepsze dawki magnezu, cynku i witaminy B6. To aż 320 mg magnezu w dziennej porcji.

Cytrynian magnezu w kapsułkach Cheers ma bardzo dobrą biodostępność i spełnia kryteria formuły clean label. Oznacza to, że nie zawiera żadnych ulepszaczy, sztucznych składników, barwników. Jest więc w pełni bezpiecznym wyborem dla każdego, kto poszukuje suplementu stawiającego na naturalne składniki i siłę natury.

Suplement ZMB6 z organiczną formą magnezu można kupić bezpośrednio u producenta – w oficjalnym sklepie internetowym. To wygodna forma zakupu w godnym zaufania miejscu. Dodatkowo można skorzystać z obszernej bazy wiedzy, w której można znaleźć liczne artykuły przedstawiające tematykę zdrowia i pomagające w świadomym wybieraniu produktów witaminowych i mineralnych, które spełnią oczekiwania klienta.

Kto powinien suplementować cytrynian magnezu?

Każdy z nas potrzebuje magnezu do prawidłowego funkcjonowania. Zbyt małe dawki magnezu mogą bardzo szybko doprowadzić do powstania jego niedoborów, które są szczególnym wskazaniem do suplementacji. Przy pojawieniu się objawów niewystarczającej ilości tego pierwiastka w organizmie – warto sięgnąć po dobrej jakości suplement z cytrynianem magnezu.

Po suplementy z organicznym magnezem powinny sięgnąć:

 

Warto pamiętać, by suplementy z cytrynianem magnezu stosować profilaktycznie, a nie dopiero wtedy, gdy wystąpią objawy niedoboru i związane z nimi dolegliwości. Nie należy obawiać się przedawkowania magnezu, ponieważ jego nadmiar jest sprawnie usuwany przez nerki wraz z moczem. Prawidłowe stosowanie suplementacji zgodnie z zaleceniami lekarza czy producenta jest w pełni bezpieczne. Niezależnie od tego czy wybierzesz cytrynian magnezu w tabletkach czy kapsułkach ważne jest to, by przyjmować odpowiednią dawkę substancji czynnej regularnie. Tylko regularna suplementacja przynosi dobre efekty i korzyści dla Twojego zdrowia.

Źródła wiedzy:

https://en.wikipedia.org/wiki/Magnesium_citrate
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322588.php
http://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z,cytrynian-magnezu—wskazania,artykul,1726039.html

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0