Cytrynian potasu – co powinieneś o nim wiedzieć?

Potas to jeden z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie, który pełni wiele funkcji i posiada mnóstwo cennych właściwości. W diecie każdego z nas powinna znaleźć się dzienna dawka potasu, która pozwoli uniknąć niedoborów tego makroelementu. Niestety dzisiejsze pokarmy są coraz bardziej ubogie w potas, dlatego wskazane jest korzystanie z odpowiednio dobranych suplementów diety zawierających najlepiej przyswajalne jego formy. Szczególną uwagę należy zwrócić na cytrynian potasu, który dostępny jest w wielu różnych postaciach. Czym jest cytrynian potasu? Co wybrać: cytrynian potasu w tabletkach, proszku czy może w kapsułkach? Gdzie kupić naprawdę dobry suplement diety z cytrynianem potasu?

Cytrynian potasu – co to jest?

Cytrynian potasu (potassium citrate) to organiczna forma potasu znana także pod nazwą cytrynian tripotasowy, o wzorze cząsteczkowym K3C6H5O7. Cytrynian potasu jest solą potasową kwasu cytrynowego, przyjmuje postać białego, bezwonnego, wysoce higroskopijnego proszku. Jest to bardzo dobrze rozpuszczalna i wysoko przyswajalna postać potasu, która wykorzystywana jest w wysokiej jakości suplementach diety. Bioprzyswajalność cytrynianu potasu wynosi nawet 90% dawki zawartej w kapsułce.

W jaki sposób potas działa w organizmie i dlaczego jest tak ważny?

 

Działanie cytrynianu potasu – korzyści dla organizmu

Potas jest najważniejszym elektrolitem organizmu tuż obok magnezu, sodu i wapnia. Pełni szereg bardzo ważnych funkcji, dlatego nie wolno dopuścić do pojawienia się niedoboru potasu. Jakie korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia zapewnia odpowiednia dzienna dawka cytrynianu potasu? Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i nerwowego. Potas oddziałuje bezpośrednio na przewodnictwo nerwowe i mięśniowe, ma bardzo duży wpływ na pracę serca i ciśnienie krwi.

Pierwiastek ten reguluje PH, wpływa korzystnie na równowagę elektrolitową organizmu, odgrywa kluczową rolę w transportowaniu impulsów elektrycznych i bierze udział w dotlenieniu mózgu. Przyjmowanie odpowiedniej dawki potasu oraz magnezu sprzyja zapobieganiu odwodnieniu organizmu. Warto podkreślić, że potas uczestniczy w procesie budowy aminokwasów i białek, pomaga kontrolować ilość wody w naszym ciele, odpowiada za prawidłowe napięcie mięśni oraz pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową.

Jak widać, potas jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania zdrowia. Korzyści z przyjmowania odpowiednich dawek potasu są ogromne, dlatego każdy z nas powinien zadbać o to, by w codziennej diecie znalazły się produkty bogate w potas.

Najcenniejsze źródła naturalnego potasu to kakao, nasiona, orzechy, mak czy suszone owoce. Nie należy unikać takich źródeł potasu jak soja, fasola, groch, natka pietruszki, awokado czy banany, ziemniaki i pomidory. Urozmaiconą dietę warto wspierać suplementami, które swój skład opierają o cytrynian potasu. Dieta i suplementacja bogata w potas przyniosą bezcenne korzyści dla organizmu, a także zapewnią najlepszą profilaktykę niedoborów potasu.

Objawy niedoboru potasu

Czy znasz najbardziej charakterystyczne symptomy niskiego potasu? Każdego dnia powinniśmy przyjmować 4700 mg potasu. Niedobory tego cennego pierwiastka nie wynikają ze zbyt niskiego spożycia potasu w pokarmach. Główną przyczyną jest nadmierna utrata potasu z organizmu, która związana jest z wymiotami i biegunkami, zatruciami pokarmowymi czy stosowaniem leków przeczyszczających. Na niski poziom potasu wpływ mają również cukrzyca, zespół Cushinga oraz stosowanie leków moczopędnych.

Najbardziej charakterystyczne objawy niskiego poziomu potasu w organizmie:

 
Aby zapobiegać objawom niedoboru potasu należy zadbać o urozmaiconą, bogatą w potas dietę, a także wspierać się suplementacją. Dobrze dobrany produkt zawierający cytrynian potasu w tabletkach lub kapsułkach zapewni dzienną podaż tego cennego pierwiastka, przyswajalną w niemal 90%.

Po cytrynian potasu w suplementach diety powinny sięgać w szczególności:

 

Objawy nadmiaru potasu

nadmiar cytrynianu potasuCzy przedawkowanie cytrynianu potasu jest możliwe? Czy stosowanie suplementów diety z potasem może prowadzić do zbyt wysokiego poziomu potasu w organizmie?

Jeśli przyjmujemy suplement diety zgodnie z zaleceniami producenta – nie musimy obawiać się przedawkowania. Nadmiar potasu zostanie usunięty przez nerki wraz z moczem. Na przedawkowanie potasu narażone są osoby stosujące restrykcyjną dietę niskosodową, zmagające się z chorobami serca, nerek i wątroby, osoby w podeszłym wieku.

Zdecydowanie częściej występuje niedobór potasu, ale trzeba pamiętać, że zarówno niedobór jak i nadmiar są groźne dla organizmu i nie wolno tego bagatelizować.

 

Najczęstsze objawy zbyt wysokiego poziomu potasu:

 
Badania krwi jednoznacznie określają poziom potasu we krwi:

 
Norma poziomu potasu we krwi wynosi 3,5 – 5.0 mmol / l.

Zarówno w przypadku zbyt niskiego, jak i zbyt wysokiego poziomu potasu we krwi, lekarz zaleci odpowiednie leczenie i postępowanie w kierunku unormowania zawartości tego pierwiastka w organizmie. W przypadku lekkiego nadmiaru zwykle wystarczy odstawienie lub zmniejszenie dawki suplementu diety. Przy znacznym nadmiarze konieczne będzie zastosowanie odpowiednich leków.

Cytrynian potasu w tabletkach i kapsułkach

Potas dostępny jest w wielu różnych formach. Na półkach znajdziemy potas organiczny i nieorganiczny. Możemy sięgnąć po tabletki, proszek, kapsułki, tabletki musujące, preparaty monoskładnikowe czy potas w towarzystwie innych witamin i minerałów. Cytrynian potasu, jak już wspomnieliśmy, jest najlepszą i najlepiej przyswajalną postacią tego ważnego dla organizmu pierwiastka. Cytrynian potasu w tabletkach jest bardzo często spotykany, częściej niż cytrynian potasu w kapsułkach. Co wybrać: tabletki czy kapsułki?

Cytrynian potasu w kapsułkach jest lepiej przyswajalną postacią, uwalnianie składnika aktywnego z kapsułki następuje stopniowo. Kapsułka może być trawiona nawet kilka razy szybciej niż tabletka. Najlepszy suplement diety opiera swój skład wyłącznie o potas w formie cytrynianu i neutralną, dobrze rozpuszczalną kapsułkę.

W przypadku cytrynianu potasu w tabletkach najczęściej w skład produktu wchodzą zbędne dodatki, tabletka jest cięższa, zawiera m.in. utwardzacze, często również barwniki i substancje zapachowe.

Niezależnie od tego czy wybierzemy cytrynian potasu w tabletkach czy kapsułkach, najważniejsze jest jego regularne stosowanie oraz wybór suplementu o najwyższej jakości i najbardziej optymalnej zawartości potasu w dziennej porcji.

Gdzie kupić cytrynian potasu?

Preparaty z cytrynianem potasu dostępne są w każdej aptece, sklepach ze zdrową żywnością, a nawet w marketach czy małych sklepikach. Trzeba jednak pamiętać, że produkty witaminowe i mineralne różnią się między sobą jakością i skutecznością działania.

W aptekach można kupić produkty o różnej jakości i na różnym poziomie cenowym. Farmaceuta pomoże dobrać suplement biorąc pod uwagę jego jakość, a także cenę, na jaką klient może sobie pozwolić. Niestety nadal bardzo często decydujemy się na zakup tańszego produktu nie biorąc pod uwagę jego jakości i faktycznego działania.

Coraz częściej suplementy diety można kupić bezpośrednio od producentów, w oficjalnych sklepach internetowych. Dzięki temu można skorzystać z pomocy w wyborze produktu, a także zapoznać się z informacjami o danym suplemencie, jego działaniu, dawkowaniu czy składzie.

Na co zwrócić uwagę wybierając cytrynian potasu?

Aby suplementacja przynosiła oczekiwane efekty i była bezpieczna dla zdrowia należy wybrać suplement o jak najlepszym składzie, a więc pozbawiony sztucznych dodatków, barwników, ulepszaczy, przeciwzbrylaczy, konserwantów. Preparat monoskładnikowy powinien zawierać cytrynian potasu w czystej postaci oraz neutralną otoczkę kapsułki.

Bardzo ważne jest by zwrócić uwagę na dawkę składnika aktywnego w dziennej porcji suplementu. Cena produktu nie powinna być czynnikiem decydującym o naszym wyborze, dlatego warto się zastanowić czy kupić tańszy potas o niższej jakości i małej dawce czy postawić na droższy suplement o wysokiej jakości i najbardziej optymalnej zawartości cytrynianu potasu. Zalecamy unikanie preparatów z potasem w formie chlorku potasu, ponieważ jest słabiej przyswajalny przez organizm.

Wybierając suplement z cytrynianem potasu, w trosce o swoje zdrowie, warto sprawdzić czy suplement został przebadany pod kątem jakości i czystości. Potwierdzeniem klasy produktu powinny być niezależne badania kliniczne. Produkty spełniające wymogi unijne, produkowane w najlepszych laboratoriach i z najlepszych składników to suplementy, po które możemy bezpiecznie sięgać i cieszyć się ich skutecznością i wieloma korzyściami dla zdrowia.

Cytrynian potasu marki Cheers

cytrynian potasuPolski producent suplementów diety clean label – marka Cheers, oferuje cytrynian potasu najwyższej jakości. Jest to suplement diety, który nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, uzupełniaczy i ulepszaczy. Kapsułka składa się z cytrynianu potasu w formie proszku zamkniętego w neutralnej, wegańskiej otoczce. Cytrynian potasu w kapsułkach, bez substancji żelujących, charakteryzuje się wysoką przyswajalnością. Składniki aktywne są stopniowo uwalniane z kapsułki, rozpuszczają się i zostają wchłonięte przez organizm niemal w 90%. W jednej kapsułce potasu Cheers znajduje się aż 260 mg czystego potasu.

Innowacyjna formuła, zastosowanie najwyższej jakości cytrynianu potasu, brak chemicznych dodatków, dobór najbardziej optymalnej dawki oraz wykorzystanie wegańskiej, bezglutenowej kapsułki sprawiają, że Potas Cheers to aktualnie najlepszy suplement z potasem na rynku. Wybierając ten produkt stawiasz na gwarancję najlepszej bioprzyswajalności składnika aktywnego.

Gdzie kupić cytrynian potasu Cheers? Suplement diety z potasem, a także pozostałe produkty polskiego producenta, oparte o trend clean label, można kupić w oficjalnym sklepie internetowym. Dzięki bezpośredniej sprzedaży we własnym sklepie, producent ma stałą kontrolę nad jakością produktu, a także nad jego ceną. Zamawiając Potas Cheers w sklepie online możesz mieć pewność, że kupujesz oryginalny produkt, który przyniesie wiele korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Cytrynian potasu marki Cheers to doskonały wybór dla każdego kto chciałby uzupełnić niedobory potasu czy działać profilaktycznie.

 

Stosowanie suplementu diety Potassium Cheers jest w pełni bezpieczne – wystarczy stosować produkt zgodnie z zaleceniami producenta lub skonsultować przyjmowanie cytrynianu potasu z lekarzem.

Źródła wiedzy:

https://www.everydayhealth.com/drugs/potassium-citrate
https://www.healthline.com/nutrition/high-potassium-foods
https://www.doz.pl/leki/p1782-Potas
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/potas-objawy-niedoboru-najlepsze-zrodla-w-zywnosci-aa-9tde-iqhF-gH9Q.html

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0