Dawkowanie witaminy B i jej suplementacja – witamina B6, B9 i B12

Witaminy z grupy B to jedne z najczęściej suplementowanych witamin. Duża popularność tego typu suplementów diety ma związek z występowaniem kilku czynników. Przede wszystkim – nasz organizm potrzebuje odpowiedniego dawkowania witaminy B i wykazuje wysokie zapotrzebowanie na witaminy z grupy B, co wynika z braku możliwości ich magazynowania. Poza tym z każdej strony jesteśmy narażeni na działanie czynników, które zwiększają zapotrzebowanie na witaminy B bądź ograniczają ich przyswajalność z diety.

Mowa o stresie, nadużywaniu alkoholu, stosowaniu niektórych leków, okresie ciąży i laktacji, pracy fizycznej lub umysłowej, wieku dziecięcym czy podeszłym. Łatwo więc zauważyć, że niemal każdy z nas narażony jest na niedobory witamin z grupy B i powinien sięgnąć po suplement diety B complex. Jak wygląda odpowiednie dawkowanie witaminy B? Czy suplementacja witaminy B jest bezpieczna?

Dawkowanie witaminy B6 – ile powinna wynosić codzienna dawka?

Witamina B6, czyli pirydoksyna to jedna z najważniejszych witamin z grupy B. Podstawowym źródłem witaminy B6 w organizmie jest zbilansowana dieta, jednak nie brakuje czynników ograniczających przyswajalność witaminy B6. Ponadto – jak każda witamina rozpuszczalna w wodzie – witamina B6 nie jest gromadzona w organizmie, gdyż jej nadmiar usuwany jest przez nerki. Wszystko to sprawia, że powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy dostarczamy dziennej dawki witaminy B6, która pomoże nam zachować zdrowie. Jakie jest zapotrzebowanie na witaminę B6? I które źródła tej witaminy w diecie są najlepsze?

Zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę B6

To, ile witaminy B6 potrzebujemy, zależy przede wszystkim od wieku. Ale nie tylko – na zapotrzebowanie na witaminę B6 wpływa także ilość białka spożywanego wraz z dietą, a także stosowanie leków mogących ograniczać przyswajalność pirydoksyny.

Ustalone przez ekspertów dawkowanie witaminy B6 w mg jest następujące:

 

Zapotrzebowanie na witaminę B6 zwiększa się wtedy, gdy stosujemy dietę bogatą w białko – wtedy średnia podaż witaminy B6 powinna wynosić około 0,02 mg na każdy spożyty gram białka. Czy to jedyna sytuacja, gdy potrzebujemy dostarczyć witaminę B6 w większych ilościach? Zapotrzebowanie na pirydoksynę zwiększa się, gdy zażywamy leki ograniczające przyswajalność witaminy B6 z przewodu pokarmowego.

Leki te to:

 

×

Witamina B6 w diecie – jak dostarczyć dużej dawki witaminy B6?

Witaminę B6 zawierają zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Najwięcej pirydoksyny znaleźć można w produktach zbożowych – kaszach czy pieczywie żytnim. Sporo witaminy B6 jest także w mięsie, rybach, jajkach, mleku czy drożdżach. Czy łatwo jest dostarczyć z dietą wymagane 1,5 mg pirydoksyny dziennie? Należałoby zjeść około 200 mg kaszy gryczanej bądź 350 g kurczaka. Uwzględnić należy jednak fakt, iż przyswajalność witaminy B6 z diety nie jest całkowita. Poza wspomnianymi lekami negatywnie na wchłanianie B6 wpływa również alkohol.

Także gotowanie czy mrożenie żywności oraz długotrwałe jej przechowywanie zmniejsza zawartość witaminy B6 nawet o kilkadziesiąt %. Gdy w Twojej diecie będzie za mało witaminy B6, zauważysz pogorszenie kondycji skóry i włosów, osłabienie odporności, anemię, kołatanie serca, nerwowość i drażliwość, drżenie mięśni oraz kłopoty ze snem czy koncentracją. Takie są najważniejsze objawy niedoborów witamin z grupy B, w tym niedoboru witaminy B6.

Dawkowanie witaminy B9 – ile powinna wynosić dzienna dawka?

Kwas foliowy, czyli witamina B9, to jeden z najczęściej stosowanych suplementów witaminowych. Zazwyczaj sięgają po niego kobiety w ciąży, choć suplementacja witaminy B9 zalecana jest znacznie szerszej grupie osób. Większość z nas nie dostarcza bowiem z dietą wymaganych ilości kwasu foliowego. Może zatem dojść do rozwoju niedoboru witaminy B9, który najgroźniejszy jest dla rozwijającego się płodu, ale dzieci i osoby dorosłe także odczują dotkliwie niski poziom kwasu foliowego w organizmie.

Zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę B9 – od czego zależy?

Najczęściej dostarczamy kwas foliowy wraz z dietą – zwłaszcza spożywając duże ilości zielonych liści warzyw, orzechów i migdałów, produktów pełnoziarnistych, drożdży, cytrusów czy wątróbki. Jednak z dietą dostarczamy zaledwie 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę B9. Wynika to z ograniczonej zawartości kwasu foliowego w niektórych produktach oraz dużej wrażliwości witaminy B9 na obróbkę termiczną. Dlatego wskazana jest suplementacja kwasu foliowego i odpowiednie dawkowanie witaminy B.

Dawkowanie witaminy B9Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B9 wykazują przede wszystkim kobiety w ciąży i planujące potomstwo. Ale nie tylko – większych dawek kwasu foliowego powinny dostarczać osoby o diecie ubogiej w warzywa, nadużywające alkoholu, stosujące leki przeciwpadaczkowe lub antykoncepcję hormonalną, palące papierosy bądź chorujące na nowotwory. Zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy związane jest także z wiekiem – niemowlęta, dziewczęta w okresie dojrzewania oraz osoby starsze potrzebują dużych dawek witaminy B9.

Prawidłowe dawkowanie witaminy B9

Ustalone przez ekspertów zapotrzebowanie na witaminę B9 to około 400 mg. W przypadku witaminy B9 – zapotrzebowanie to zwiększa się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim więcej kwasu foliowego potrzebują kobiety w okresie rozrodczym. Kobiety w ciąży potrzebują około 600 mg kwasu foliowego. Dzienna dawka witaminy B9 dla kobiety planującej zajście w ciążę, która powinna być przyjęta w postaci suplementu – to 400 mg. Natomiast w pierwszym trymestrze ciąży zalecane jest przyjmowanie w suplementach od 400 do 1000 mg. Duża dawka witaminy B9 powinna być także przyjmowana przez osoby ze zdiagnozowanym niedoborem witaminy B9, anemią megaloblastyczną czy zagrożone rozwojem miażdżycy.

Dawkowanie witaminy B12 – ile powinna wynosić dzienna dawka?

Witamina B12 należy do tych witamin, których niedobory zdarzają się najczęściej. Każdy niedobór witaminowy może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a jednymi z najgroźniejszych są te związane ze zbyt niskim poziomem witaminy B12. Właściwie skomponowana dieta to w dzisiejszych czasach za mało, by zapewnić organizmowi odpowiednie dawkowanie witaminy B, w tym B12. Dziś żywność jest coraz uboższa w witaminy i minerały, a co więcej – nasz organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminy, co wynika z powszechnego oddziaływania stresu, wolnych rodników, zanieczyszczeń środowiska oraz chorób cywilizacyjnych.

Zapotrzebowanie organizmu i dawkowanie witaminy B12

Dzienna dawka witaminy B12 zależna jest od wieku i wynosi średnio:

 
Należy mieć jednak na uwadze, że przytoczone dane liczbowe dotyczą osób zdrowych.

Warto zauważyć, że witamina B12 dostępna w produktach spożywczych, nie jest przyswajalna w 100% . Oto kilka przykładów, w jakim stopniu przyswajamy witaminę B12 z pokarmów: ryby 42%, mięso 60 – 80%, jaja 10%.

Przyswajalność witaminy B12 z diety ograniczona może być stosowaniem niektórych leków lub współwystępowaniem określonych chorób. Wtedy dochodzi do zagrożenia niedoborem witaminy B12 – zapotrzebowanie na nią znacząco wzrasta.

Czynniki predysponujące do suplementacji witaminy B12 i przyjmowania dużych dawek witaminy B12 to:

 

Na niedobór witaminy B12 narażone są także osoby rezygnujące ze spożycia produktów odzwierzęcych.

W jaki sposób dostarczyć dziennej dawki witaminy B12?

dawkowanie witaminy B12Aby dostarczyć wymaganych ilości witaminy B12, należy przyjmować jej jak największe dawki z dietą. Naturalne źródła witaminy B12 (kobalaminy) to produkty pochodzenia zwierzęcego – ryby, mięsa, podroby, jaja, mleko, nabiał. Brak kobalaminy w produktach pochodzenia roślinnego przyczynia się do częstszych jej niedoborów u wegetarian i wegan. Dieta eliminująca mięso i ryby jest zatem wskazaniem do suplementacji witaminą B12. Konieczne jest to także w przypadku oddziaływania wymienionych powyżej czynników ograniczających wchłanianie B12.

Aby maksymalnie wykorzystać witaminę B12 dostarczaną wraz z dietą, warto zadbać o jak najefektywniejsze jej wchłanianie z przewodu pokarmowego. W tym celu należy dostarczać pozostałych witamin z grupy B, gdyż zwiększają one biodostępność kobalaminy. Unikać należy natomiast alkoholu, spożywania dużych ilości cukru, stosowania leków z kodeiną czy kwasem acetylosalicylowym.

Dzienna dawka witaminy B12

Dawkowanie witaminy B12 zależy od wieku, poziomu B12 we krwi, stosowanej diety, np. w przypadku profilaktyki miażdżycy zaleca się suplementować 3 mikrogramy B12 dziennie, natomiast w leczeniu niedoborów – nawet 250 do 1000 mikrogramów. Najbezpieczniej jest stosować witaminę B12 zgodnie z zaleceniami na opakowaniu suplementu lub po konsultacji z lekarzem.

Stosując kapsułki z witaminą B12 nie należy obawiać się przedawkowania kobalaminy – nie została bowiem ustalona maksymalna dawka witaminy B12. Wynika to z faktu, iż witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie, a zatem jej nadmiar usuwany jest wraz z moczem. Nie stwierdzono jak dotąd toksycznego działania witaminy B12 na organizm – dlatego możliwe jest stosowanie wysokich dawek witaminy B12 w formie zastrzyków domięśniowych.

Teraz, gdy już wiesz jak wygląda prawidłowe dawkowanie witaminy B – zastanów się czy każdego dnia Twój organizm otrzymuje odpowiednią ilość witamin z grupy B?

Suplementacja witaminy B – czy potrzebujesz suplementów z witaminą B?

suplementacja witaminy b6Suplementacja witaminy B6 – dlaczego warto?

Pirydoksyna jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie – i to determinuje kilka jej właściwości. Przede wszystkim – organizm nie ma możliwości jej kumulowania, gdyż nadmiar tego związku usuwany jest przez nerki wraz z moczem. Konieczna jest zatem stała podaż tej witaminy wraz z dietą. Z drugiej strony – mało prawdopodobne jest przedawkowanie witaminy B6, co czyni suplementację witaminy B6 bezpieczną. Niemożliwe jest także przedawkowanie naturalnej witaminy B6 dostarczonej z dietą.

Biorąc pod uwagę dzienne dawkowanie witaminy B6 i fakt, iż przyswajalność witaminy B6 z diety jest coraz słabsza – można dojść do słusznego wniosku, iż suplementowanie witaminy B6 jest nie tylko wskazane, ale w wielu przypadkach konieczne.

Witamina B6 – podobnie jak każda z witamin z grupy B – reguluje przemiany metaboliczne i aktywność licznych enzymów. Wspomaga układ nerwowy, sercowo – naczyniowy, odpornościowy, hormonalny. Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy witamin z grupy B, które zwiększają naszą wytrzymałość na stres, wspomagają procesy pamięci i koncentracji, a także wspomagają siłę mięśni. Witaminy B6 potrzebuje każdy z nas – i to w każdym wieku. Witamina ta dba o doskonałe samopoczucie, zdrowie, wygląd skóry i włosów.

Suplementowanie witaminy B6 najlepiej realizować jako zażywanie preparatu o złożonym składzie, zawierającym zestaw witamin z grupy B, czyli witaminę B complex. Dzięki temu możesz zapobiec rozwojowi anemii, miażdżycy i jej powikłań, chorób neurodegeneracyjnych. Bez trudu podołasz codziennym wyzwaniom – zarówno umysłowym, jak i fizycznym.

Po suplementy z witaminą B6 powinniśmy na pewno sięgnąć, jeśli zauważymy u siebie objawy niedoboru witamin z grupy B. Ale nie tylko – coraz więcej osób sięga po witaminę B complex także profilaktycznie. Jakie są wtedy wskazania do zażywania witaminy B6? Suplement diety mogą stosować osoby zagrożone miażdżycą, stosujące dietę wegańską, narażone na stres, cierpiące na zaburzenia wchłaniania czy stosujące leki zmniejszające przyswajalność witamin z grupy B. Po tę witaminę chętnie sięgają także osoby uprawiające sport.

Suplementacja witaminy B9 – kwas foliowy w suplementach diety

Witamina B9, bardziej znana jako kwas foliowy, to jedna z tych witamin, po które często sięgamy w formie suplementu. Przede wszystkim suplementacja witaminy B9 stosowana jest u kobiet w ciąży, okazuje się jednak, że tabletki z witaminą B9 potrzebne są znacznie większej grupie osób. Suplementacja witaminy B9 zalecana jest zarówno tym osobom, które nie dostarczają wystarczających ilości kwasu foliowego w diecie, jak i tym, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na ten związek.

Biodostępność witaminy B9 z diety wynosi średnio 50 – 80%, a utracie kwasu foliowego z diety sprzyja długie przechowywanie żywności, poddawanie jej działaniu promieni słonecznych oraz gotowanie. W związku z tym nie zawsze udaje się dostarczyć odpowiednich ilości tego związku. Wskazana jest zatem suplementacja witaminy B9, by zapewnić odpowiednie dawkowanie witaminy B każdego dnia. Kto potrzebuje jej najbardziej?

Wskazania do suplementowania kwasu foliowego dotyczą:

 

Skąd wiemy, że suplementacja witaminy B9 jest nam potrzebna?

Głównym wskazaniem do suplementowania witaminy B9 jest niedobór kwasu foliowego. Objawiać może się on na wiele sposobów, obejmując rozwój anemii megaloblastycznej czy zaburzeń neurologicznych. Jak rozpoznać niedobór witaminy B9?

Charakterystyczne objawy to:

 
suplementacja witaminą B9Zauważenie takich symptomów powinno skłonić do wykonania morfologii oraz zbadania poziomu witaminy B12 oraz kwasu foliowego we krwi. Pozwoli to szybko zdiagnozować niedobór tych związków i wdrożyć odpowiednią suplementację.

W jaki sposób suplementowana jest witamina B9? Suplement diety może dostarczać wyłącznie kwasu foliowego lub występować w postaci preparatów złożonych, w skład których wchodzi kompleks wielu witamin z grupy B. Takie preparaty B complex są skuteczną profilaktyką niedoboru witamin z grupy B. Związki te uzupełniają nawzajem swoje działanie, wzmacniając układ nerwowy, krwionośny, odpornościowy czy skórę i włosy.

Dlaczego potrzebujemy witaminy B9?

Witamina B9 jest kofaktorem wielu enzymów, odpowiada zatem za przebieg wielu procesów życiowych. Kwas foliowy reguluje przemiany metaboliczne i odpowiada za podziały i wzrost komórek. Najważniejszą funkcją witaminy B9 jest wspomaganie procesu krwiotworzenia. Związek ten odpowiada za powstawanie erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Komórki te warunkują transport tlenu, odpowiadając za odżywienie i dotlenienie wszystkich tkanek. Zbyt mała synteza krwinek czerwonych prowadzi do rozwoju anemii. Niedobór witaminy B9 oraz witaminy B12 prowadzi do rozwoju wyjątkowo poważnej postaci anemii – niedokrwistości megaloblastycznej. Objawia się ona osłabieniem, zawrotami i bólami głowy, kołataniem serca oraz objawami neurologicznymi.

Witamina B9 dba także o kondycję układu sercowo – naczyniowego, zapewniając prawidłowy poziom homocysteiny. Dzięki temu kwas foliowy ogranicza rozwój nadciśnienia, miażdżycy czy zawału serca. Utrzymanie niskiego poziomu homocysteiny stanowi ponadto skuteczną profilaktykę przedwczesnego porodu. A skoro już jesteśmy przy ciąży – kwas foliowy ogranicza powstanie wad rozwojowych cewy nerwowej aż o 70%.

Suplementacja witaminą B12 – co musisz o niej wiedzieć?

Witamina B12 to związek konieczny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego. U dzieci w okresie rozwoju kobalamina warunkuje sprawny rozwój mózgu, zapewnia optymalny rozwój intelektualny, zdolność koncentracji i nauki. Niedobór witaminy B12 w pierwszych latach życia może skutkować niedorozwojem intelektualnym oraz problemami z nauką. Witamina B12 potrzebna jest układowi nerwowemu także w wieku późniejszym – jeśli w organizmie będzie za mało kobalaminy, dojdzie do powstawania poważnych zaburzeń. A co gorsza – zmiany te mogą ulec utrwaleniu w przypadku, gdy niedobór B12 nie zostanie szybko zdiagnozowany i leczony.

Objawy niedoboru witaminy B12 to m.in.:

 
Kolejną konsekwencją zbyt niskiego poziomu witaminy B12 jest rozwój anemii megaloblastycznej, co prowadzi do osłabienia organizmu, zaburzeń pracy serca i innych narządów, niedotlenienia organizmu.

Niedobór witaminy B12 odbija się ponadto niekorzystnie na kondycji skóry, włosów i paznokci – charakterystyczne jest nadmierne wypadanie włosów i ich przedwczesne siwienie, a także łamliwość paznokci.

Kto potrzebuje suplementów z witaminą B12?

Witamina B12 nie jest witaminą, którą znajdziemy w większości produktów spożywczych. Jej zawartość w diecie ograniczona jest do produktów pochodzenia zwierzęcego. Na próżno jej szukać w produktach roślinnych. W algach znaleźć można co prawda związki o budowie analogicznej do witaminy B12, ale nieaktywne biologicznie. Jeśli zatem chcemy dostarczyć jak największych ilości witaminy B12 – powinniśmy spożywać mięso, ryby, mleko, podroby, jaja, twaróg.

Suplementacja witaminy B12 wskazana jest szczególnie osobom, które wykluczyły ze swojej diety pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Po suplement z kobalaminą powinny sięgać także osoby, u których występują najistotniejsze czynniki ograniczające, a wręcz uniemożliwiające odpowiednią przyswajalność witaminy B12. Czynniki te to spożywanie alkoholu, stosowanie leków na nadkwasotę żołądka, leków przeciwpadaczkowych, doustnej antykoncepcji hormonalnej, zaburzenia wchłaniania, infekcje pasożytnicze czy niedoczynność tarczycy.

Suplementowanie witaminy B12

Na rynku dostępne są zasadniczo dwa typy suplementów z witaminą B12 – monoskładnikowe, zawierające wyłącznie witaminę B12, a także preparaty typu B complex, zawierające wiele witamin z grupy B, zapewniające najlepsze dawkowanie witaminy B. Preparaty drugiego typu zapewniają szybki efekt suplementacji i skuteczną profilaktykę zaburzeń neurologicznych oraz anemii megaloblastycznej.

Suplementy z witaminą B12 powinny zawierać łatwo przyswajalną postać witaminy, a skład powinien być wolny od jakichkolwiek syntetycznych dodatków. Dla lepszego wchłaniania witaminy B12 w nielicznych preparatach stosuje się dodatek piperyny. Suplementy z witaminą B12 stosowane profilaktycznie, najczęściej dostępne są w formie kapsułek lub tabletek, natomiast w przypadku stwierdzonych niedoborów często stosowane są także zastrzyki domięśniowe.

Witamina B12 – w ampułkach czy tabletkach? Która forma witaminy B12 jest najlepsza?

witamina B12 w tabletkachNa rynku dostępne są różne preparaty z witaminą B12. Zazwyczaj są to tabletki zawierające różne formy chemiczne witaminy B12 oraz zróżnicowane jej dawki – tego typu preparaty dostępne są dla każdego. Natomiast witamina B12 w formie roztworów do iniekcji domięśniowych przepisywana jest przez lekarza.

Witamina B12 w preparatach doustnych: witamina B w tabletkach, kapsułkach, w postaci kropli

Suplementy diety z witaminą B12 najczęściej występują jako kapsułki czy tabletki. Witamina B12 znacznie rzadziej spotykana jest jako krople doustne, podjęzykowe bądź donosowe. Jaka forma jest najlepsza? Witamina B12 w tabletkach czy kapsułkach jest dobrze dostępna, łatwa do zażycia, umożliwiająca przyjęcie precyzyjnej dawki witaminy B12. Ponadto kapsułki są trwałą formą suplementu, znacznie mniej wrażliwą na działanie słońca czy innych czynników środowiskowych.

A jak dokonać wyboru między tabletkami a kapsułkami z witaminą B12? Jeśli wybierzesz dobrej jakości kapsułki, w ich składzie znajdziesz jedynie naturalne witaminy oraz otoczkę kapsułki. Natomiast tabletka posiada znacznie większą masę, co wiąże się z użyciem niemałych ilości wypełniaczy, substancji przeciwzbrylających, konserwantów czy aromatów.

Witamina B12 w postaci kropli do nosa czy kropli podjęzykowych może być bardziej nietrwała. Tego typu suplementy muszą być przechowywane w chłodnym, ciemnym miejscu oraz zużyte w ciągu dwóch miesięcy. Jeśli natomiast krople mają dłuższy termin przydatności do spożycia, zapewne zawdzięczają to dodatkowi konserwantów. Ponadto krople nie zawsze umożliwiają odmierzenie precyzyjnych dawek witaminy B12.

Dawki witaminy B12 w preparatach przyjmowanych doustnie

Zawartość witaminy B12 w różnych suplementach znacząco się różni. W niektórych preparatach znaleźć można witaminę B12 w dawce kilkudziesięciu mikrogramów, a w innych – nawet 1000 mikrogramów. Od czego to zależy? Na pewno od postaci chemicznej witaminy B12 i różnej aktywności biologicznej. Najlepiej przyswajalna jest metylokobalamina, czyli taka forma witaminy B12, jaka występuje naturalnie w przyrodzie. Nie wymaga ona metabolizowania w organizmie człowieka do aktywnej formy i doskonale się wchłania. Gorzej przyswajalna jest witamina B12 w postaci cyjanokobalaminy bądź hydroksykobalaminy – wtedy konieczne jest dostarczenie bardzo wysokich dawek, jednak realna wysokość przyswojonej witaminy B12 nie jest duża.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 to około 2,5 mikrograma – dobrej jakości suplement na pewno dostarczy optymalnych ilości witaminy B12 i zapobiegnie jej niedoborom. Natomiast w przypadku już stwierdzonego niedoboru czy rozwoju niedokrwistości megaloblastycznej, zalecane są znacznie wyższe dawki określone przez lekarza bądź przyjmowanie zastrzyków z witaminą B12.

Zastrzyki z witaminą B12

Witamina B12 w zastrzykach może zawierać cyjano – lub metylokobalaminę. Zastrzyki z witaminą B12 najczęściej stosowane są w leczeniu niedokrwistości, której towarzyszą objawy neurologiczne. Bardzo często niedobór witaminy B12 wynika także z niemożności jej wchłonięcia z przewodu pokarmowego w przebiegu wielu chorób. Wtedy zastrzyki domięśniowe są jedyną możliwą formą podania witaminy B12.

Najczęściej zastrzyki z witaminy B12 wykonuje się co drugi dzień, w dawce 250 – 1000 mikrogramów. Leczenie jest kontynuowane przez kilka tygodni, a po podaniu ostatniego zastrzyku należy zbadać poziom witaminy B12 we krwi. W trakcie terapii nie ma sensu wykonywać tego badania, gdyż wtedy poziom witaminy B12 jest bardzo wysoki i należy poczekać, by sprawdzić jak wpłynie on na powstawanie krwinek czerwonych, a dopiero potem zbadać stężenie B12 i wykonać morfologię.

Witamina B complex – jak wybrać najlepszy suplement?

dawkowanie witaminy BWitamina B complex to suplement diety o złożonym składzie, który dostarcza najważniejszych witamin z grupy B. Taki zestaw zapewnia doskonałą przyswajalność witamin B – lepszą niż w przypadku preparatów monoskładnikowych. Jednak oczywiste jest, że nie każdy preparat B complex jest równie wartościowy – preparaty są bowiem zróżnicowane pod kątem ceny, dawek witaminy B, składu preparatu, obecności syntetycznych dodatków, przeprowadzanych testów jakości i badań klinicznych. Jakie kryteria powinien zatem spełniać preparat zawierający witaminę B? Cena jest na pewno wykładnikiem jakości – suplement diety B complex kosztujący kilka złotych zapewne nie dorówna jakością droższemu preparatowi.

Najlepsza witamina B complex powinna zawierać pełen zestaw witamin z grupy B w wysokich dawkach. Dobrze, gdy suplement diety zawiera dodatkowo witaminy zwiększające przyswajalność witamin B – cholinę i inozytol. Kolejną substancją wpływającą pozytywnie na biodostępność witamin B jest piperyna. Jednocześnie ważne jest to, czego suplement B complex zawierać nie powinien. Mowa o jakichkolwiek syntetycznych dodatkach. Należy również zwrócić uwagę na nowoczesne technologie produkcyjne oraz kontrole jakości potwierdzające czystość preparatu.

Aby suplementować witaminę B najlepszej jakości, a zatem odnieść szereg korzyści z jej stosowania – należy wybrać suplement diety jakości premium. Co to oznacza? Warto skoncentrować się na suplemencie diety, który nie zawiera powszechnie występujących dodatków – konserwantów, barwników, aromatów, substancji przeciwzbrylających. Mogą one podrażniać żołądek czy generować rozwój alergii, a także negatywnie wpływać na biodostępność związków aktywnych. Taki skład clean label oznacza znacznie wyższą cenę witaminy B – gdyż skład preparatu to wyłącznie wartościowe związki aktywne, bez zbędnych wypełniaczy. Unikaniu takich sztucznych dodatków sprzyja forma kapsułki – w tabletkach masa suplementu jest większa i sprzyja użyciu syntetycznych wypełniaczy. A kapsułka najwyższej jakości nie zawiera żadnych zbędnych dodatków, a także charakteryzuje się szybkim trawieniem i optymalnym czasem uwalniania związków aktywnych.

Cena witaminy B – od czego zależy?

cena witaminy B6Suplementy diety zawierające witaminy z grupy B dostępne na rynku, różnią się ceną i nie da się tego nie zauważyć. W aptekach, sklepach stacjonarnych czy w Internecie możemy spotkać preparaty za kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt złotych. Cena witaminy B wzrasta wraz ze wzrostem jakości preparatu. Jak wcześniej wspomniano, najlepsze suplementy to takie, w których stosowane są naturalne składniki i do których nie dodaje się składników sztucznych, ulepszaczy i wypełniaczy. Tanie suplementy z witaminą B powinny zapalać lampkę ostrzegawczą i skłaniać do zastanowienia się czy aby na pewno chcemy przyjmować produkt wątpliwej jakości?

Od czego zależy cena witaminy B9?

Cena witaminy B9 zależy przede wszystkim od jej postaci – syntetyczny kwas foliowy może być produkowany w ogromnych ilościach na drodze syntezy w laboratoriach – a wszystko to za niewielką cenę. Taka postać witaminy B9 jest jednak słabo przyswajalna, a niemal całkowicie nieskuteczna okazuje się u osób z wrodzonym defektem metabolizmu kwasu foliowego. Zaburzenie przekształcania tego związku do aktywnej postaci witaminy B9, czyli 5 – MTHF prowadzi do niedoboru witaminy B9 i kumulacji kwasu foliowego w wątrobie. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, które zażywają kwas foliowy ufając, że zapobiegną w ten sposób rozwojowi wad wrodzonych u dziecka.

Bardziej pożądaną formą witaminy B9 są foliany – doskonale wchłaniane z przewodu pokarmowego oraz sprawnie przekształcane do aktywnej witaminy B9. Są to dokładnie takie same formy witaminy B9, jakich dostarczamy wraz z dietą. Ich pozyskanie z naturalnych źródeł jest procesem znacznie bardziej skomplikowanym i droższym niż chemiczna synteza kwasu foliowego. Takie preparaty z folianami są jednak warte swojej wyższej ceny – skutecznie zapobiegają niedoborowi witaminy B9 i wspomagają funkcjonowanie organizmu.

Od czego zależy cena witaminy B6?

Cena witaminy B6, poza czystością preparatu, zależy także od zawartości dodatkowych związków aktywnych. Wskazane jest łączenie witaminy B6 z innymi witaminami z grupy B, a także z magnezem i cynkiem. Związki te wpływają pozytywnie na swoją biodostępność, ponadto wykazują komplementarne działanie w organizmie. Przez to suplementacja jest znacznie skuteczniejsza. Wpływ na cenę witaminy B ma ponadto wykorzystanie najnowszych technologii produkcyjnych. Nie bez znaczenia są także liczne kontrole jakości, a także formuła wolna od alergenów – zwłaszcza glutenu. Wszystko to decyduje o wyższej cenie preparatu, ale także jego nieporównywalnie wyższej jakości. Jeśli zatem chcesz sięgnąć po preparat z witaminą B6, cena suplementu powinna być adekwatna do jego jakości.

Od czego zależy cena witaminy B12?

Witamina B12 może występować w suplementach w naturalnej formie – jako metylokobalamina. Wtedy witamina B12 jest doskonale przyswajalna i nie musi być metabolizowana w organizmie do aktywnej biologicznie postaci. Metylokobalamina pozyskiwana jest na drodze fermentacji, natomiast znacznie tańsza i częściej występująca w suplementach cyjanokobalamina jest produktem syntetycznym. Zatem to, z jaką postacią witaminy B12 mamy do czynienia, wpłynie na jakość suplementu oraz jego cenę. Płacąc więcej za aktywną formę witaminy B12 znacznie szybciej odczujesz skuteczność suplementacji – przecież właśnie o tę skuteczność chodzi.

Suplementy z witaminą B12 mogą występować jako preparaty zawierające wyłącznie tę witaminę, jak i kompleks wielu witamin z grupy B. To drugie rozwiązanie z pewnością wiąże się z wyższą ceną suplementu, jednocześnie jednak taki złożony skład znacznie skuteczniej wspomaga nasze zdrowie. Witaminy z grupy B działają synergistycznie, czyli uzupełniają nawzajem swoje działanie i chronią układ nerwowy, krwionośny czy odpornościowy przed rozwojem wielu schorzeń.

Gdzie kupić witaminę B?

gdzie kupić witaminę B12Witaminy z grupy B to obecnie jedne z najczęściej stosowanych suplementów diety. Witaminy B doceniane są zarówno przez osoby aktywne umysłowo, jak i regularnie uprawiające sport, osoby młode, a także seniorów. W związku z wysokim zapotrzebowaniem na witaminy z grupy B, a jednocześnie powszechnym występowaniem czynników zaburzających ich przyswajanie z diety, rośnie potrzeba przyjmowania suplementów typu B complex. Na rynku dostępnych jest wiele produktów reklamowanych jako witamina B complex, czyli zestaw najważniejszych witamin z grupy B, m.in. witamina B6, witamina B9 i witamina B12. Gdzie kupić witaminę B?

Suplementy diety możemy dziś bez problemu kupić w każdej aptece, gdzie znajdziemy szeroki wybór produktów w różnych cenach. Każda apteka oferuje różną jakość suplementów i różną cenę witaminy B, by odpowiadać na różnorodne oczekiwania klientów. Bardzo często w aptekach klienci poszukują możliwie jak najtańszych suplementów diety i ich głównym kryterium jest cena witaminy B, a nie jej jakość. W aptece warto zasięgnąć opinii farmaceuty, który pomoże wybrać produkt lepszej jakości mieszczący się w granicach kwoty, którą klient chce przeznaczyć na kupno suplementu.

Gdzie kupić witaminę B poza apteką?

Warto podkreślić, że suplementy diety nie są lekami, dlatego nie są sprzedawane na receptę. Coraz częściej produkty służące do suplementacji można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, w sklepach sportowych czy nawet w marketach. Ich jakość jest różna – bardzo często w marketach dostępne są produkty niedrogie, a więc wątpliwej jakości. Najczęściej wypełnione są sztucznymi składnikami i ulepszaczami, a dawkowanie witaminy B w takich suplementach jest niewystarczające. Wyższą jakość produktu można znaleźć w sklepach specjalistycznych, które propagują zdrowy tryb życia i promują żywność oraz suplementy wysokiej jakości.

Witaminę B complex można kupić także w wygodnej formie w sklepie internetowym producenta. Suplement diety zostanie szybko i bezpiecznie wysłany do klienta. Wybierając sklep w Internecie należy zwracać uwagę na jakość produktu i jego cenę. Chcąc otrzymać suplement diety, który skutecznie będzie wspierał zdrowie, warto sięgnąć po możliwie jak najlepszy produkt.

×

Witamina B complex marki Cheers

Cheers to polska marka suplementów diety najwyższej jakości – ich największą zaletą jest skład clean label. Oznacza to, że witaminy Cheers są całkowicie wolne od syntetycznych dodatków, których nie brakuje w tradycyjnych suplementach diety. Marka Cheers stawia na całkowicie naturalny skład, łatwo trawione kapsułki i stałe kontrole jakości.

Witamina B complex marki Cheers to suplement diety zawierający doskonale przyswajalne formy następujących witamin z grupy B:

 
Witamina B complex Cheers zawiera także unikatowe związki zwiększające przyswajalność witamin z grupy B – piperynę, cholinę oraz inozytol. Dzięki temu rozwiązany zostaje problem niskiej przyswajalności witaminy B12 i innych witamin z grupy B dostarczanych w postaci suplementu diety. Ponadto marka Cheers oferuje witaminę B6 w połączeniu z cynkiem i magnezem – mowa o preparacie ZMB6 wspomagającym pracę serca, mózgu i układu odpornościowego. Gdzie kupić witaminę B complex najwyższej jakości, która zapewni odpowiednie dawkowanie witaminy B? W sklepie internetowym Cheers, gdzie zaopatrzyć można się także w inne suplementy diety marki Cheers.

Źródła wiedzy:

http://leki.urpl.gov.pl/files/Vitaminum_b12_wzf_roztw_500mcgml.pdf
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/witamina-b12-wlasciwosci-wystepowanie-i-dawkowanie-witaminy-b12-aa-buXv-KLWC-tNWv.html
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/witamina-b6-pirydoksyna-za-co-odpowiada-w-jakich-produktach-wystepuje-aa-1CEQ-yAZ7-RkZb.html

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twój koszyk
0