W dzisiejszych czasach wiemy coraz więcej o zdrowiu i o tym, że wiele w tej kwestii zależy od naszych codziennych wyborów żywieniowych. Właściwie skomponowana dieta to podstawowy filar zdrowia i profilaktyki wielu chorób. Jednak dziś – pomimo usilnych starań – ciężko jest dostarczyć wszystkich cennych składników odżywczych. Dlaczego? Dziś żywność jest coraz uboższa w witaminy i minerały. Kolejną kwestią jest zwiększone zapotrzebowanie na witaminy, co wynika z powszechnego oddziaływania stresu, wolnych rodników, zanieczyszczeń środowiska oraz chorób cywilizacyjnych. Niedobory witamin nie należą zatem do rzadkości. Każdy niedobór witaminowy może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a jednymi z najgroźniejszych są te związane ze zbyt niskim poziomem witaminy B12.
Należy mieć jednak na uwadze, że przytoczone dane liczbowe dotyczą osób zdrowych.
Warto zauważyć, że witamina B12 dostępna w produktach spożywczych, nie jest przyswajalna w 100% . Oto kilka przykładów, w jakim stopniu przyswajamy witaminę B12 z pokarmów: ryby 42%, mięso 60 – 80%, jaja 10%.
Przyswajalność witaminy B12 z diety ograniczona może być stosowaniem niektórych leków lub współwystępowaniem określonych chorób. Wtedy dochodzi do zagrożenia niedoborem witaminy B12 – zapotrzebowanie na nią znacząco wzrasta.
Na niedobór witaminy B12 narażone są także osoby rezygnujące ze spożycia produktów odzwierzęcych.
Aby dostarczyć wymaganych ilości witaminy B12, należy przyjmować jej jak największe dawki z dietą. Naturalne źródła witaminy B12 (kobalaminy) to produkty pochodzenia zwierzęcego – ryby, mięsa, podroby, jaja, mleko, nabiał. Brak kobalaminy w produktach pochodzenia roślinnego przyczynia się do częstszych jej niedoborów u wegetarian i wegan. Dieta eliminująca mięso i ryby jest zatem wskazaniem do suplementacji witaminą B12. Konieczne jest to także w przypadku oddziaływania wymienionych powyżej czynników ograniczających wchłanianie B12.
Aby maksymalnie wykorzystać witaminę B12 dostarczaną wraz z dietą, warto zadbać o jak najefektywniejsze jej wchłanianie z przewodu pokarmowego. W tym celu należy dostarczać pozostałych witamin z grupy B, gdyż zwiększają one biodostępność kobalaminy. Unikać należy natomiast alkoholu, spożywania dużych ilości cukru, stosowania leków z kodeiną czy kwasem acetylosalicylowym.
Dawkowanie witaminy B12 zależy od wieku, poziomu B12 we krwi, stosowanej diety, np. w przypadku profilaktyki miażdżycy zaleca się suplementować 3 mikrogramy B12 dziennie, natomiast w leczeniu niedoborów – nawet 250 do 1000 mikrogramów. Najbezpieczniej jest stosować witaminę B12 zgodnie z zaleceniami na opakowaniu suplementu lub po konsultacji z lekarzem.
Stosując kapsułki z witaminą B12 nie należy obawiać się przedawkowania kobalaminy – nie została bowiem ustalona maksymalna dawka witaminy B12. Wynika to z faktu, iż witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie, a zatem jej nadmiar usuwany jest wraz z moczem. Nie stwierdzono jak dotąd toksycznego działania witaminy B12 na organizm – dlatego możliwe jest stosowanie wysokich dawek witaminy B12 w formie zastrzyków domięśniowych.
http://leki.urpl.gov.pl/files/Vitaminum_b12_wzf_roztw_500mcgml.pdf
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/witamina-b12-wlasciwosci-wystepowanie-i-dawkowanie-witaminy-b12-aa-buXv-KLWC-tNWv.html
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.