Spis treści
W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązujemy do zdrowego stylu życia – regularnie uprawiamy sport, dbamy o właściwie zbilansowaną dietę i sięgamy po suplementy. Wszystko to robimy ze świadomością, że takie zdrowe nawyki pozwolą zapobiec rozwojowi wielu schorzeń. A jedną z witamin, które wymieniane są najczęściej w kontekście profilaktyki chorób cywilizacyjnych, jest witamina C. Działanie witaminy C, czyli kwasu askorbinowego na organizm, jest nie do przecenienia. Jako jeden z najsilniejszych znanych przeciwutleniaczy, związek ten niezwykle skutecznie neutralizuje wolne rodniki, co chroni przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych, spowalnia procesy starzenia i ogranicza rozwój wielu zaburzeń zdrowotnych.
Nie powinno dziwić, że to właśnie suplementy z witaminą C są tymi, po które sięgamy najchętniej. Czy jednak suplementacja witaminy C jest konieczna? Czy taka kuracja suplementami jest niezbędnym uzupełnieniem diety? Jak przedstawia się dawkowanie witaminy C?
Witamina C jest związkiem specyficznym – z jednej strony dawkowanie witaminy C ustalone jest na dość niskim poziomie, rzędu 1 mg/kg masy ciała u dorosłych i 2 mg/kg masy ciała u dzieci. Z drugiej strony – nikogo nie dziwi przyjmowanie dawek rzędu 1000 mg i większych. Jak to rozumieć? Ustalone zapotrzebowanie na witaminę C sprowadza się do dostarczenia organizmowi takich minimalnych dawek tego związku, które zapobiegną rozwojowi niedoborów i zapewnią prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebujemy – w określonych sytuacjach – znacznie większych dawek. A sytuacje te wynikać mogą ze specyficznych stanów zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C.
Suplementowanie wysokich dawek witaminy C znajduje zatem solidne podstawy. Ustalono, że maksymalna dawka, która nie powoduje żadnych działań niepożądanych to 2 g na dobę. A nawet jeśli w dłuższym okresie czasu przekroczysz ten limit – witamina C nie okaże się toksyczna dla organizmu. Doświadczyć możesz wtedy jedynie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które ustąpią po zaprzestaniu przyjmowania wysokich dawek kwasu askorbinowego. Z mniejszymi dawkami organizm bez problemu sobie poradzi, ograniczając wchłanianie witaminy C z przewodu pokarmowego oraz nasilając jej wydalanie z organizmu za pośrednictwem nerek.
W medycynie stosowane są nawet wlewy dożylne z witaminy C. Takie leczenie kwasem askorbinowym dotyczy głównie pacjentów onkologicznych i ma łagodzić uciążliwe skutki uboczne chemioterapii. Wtedy nawet wlewy dawek 1,5 g/kg masy ciała nie generują pojawienia się działań niepożądanych.
Jeśli Twój organizm zaopatrywany jest w wystarczające ilości witaminy C – nie grożą Ci niedobory. Jeśli jednak przez dłuższy czas dawkowanie witaminy C będzie za niskie – może rozwinąć się hipowitaminoza. Możesz podejrzewać niedobór witaminy C, gdy zauważysz u siebie spadek odporności, zmęczenie, problemy ze snem. Skóra może stać się przesuszona i wiotka, dochodzi do pękania naczynek krwionośnych, krwawią dziąsła. Zauważyć możesz zwiększoną tendencję do powstawania siniaków, możesz doświadczać bólów mięśni i stawów, wszelkie rany goić się będą znacznie wolniej. A w związku z ograniczeniem wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego, może dojść do rozwoju anemii.
Gdy zauważysz u siebie wspomniane objawy – oznacza to, że najprawdopodobniej nie przyjmujesz odpowiedniej ilości witaminy C.
Sięgnij wtedy po suplement zawierający naturalną witaminę C, o doskonałym stopniu bioretencji i skutecznym działaniu. Dostarczenie w krótkim czasie wyższych dawek witaminy C w suplemencie będzie postępowaniem znacznie rozsądniejszym niż stopniowe dostarczanie jej z dietą.
Które składniki diety dostarczają naturalnego kwasu askorbinowego?
Jeśli chcesz dostarczyć dużych dawek witaminy C wraz z dietą, musisz znać naturalne źródła witaminy C, a także wiedzieć jak przygotowywać posiłki, aby straty jej zawartości były jak najniższe. Jeśli z wysoką zawartością witaminy C kojarzą Ci się jedynie cytrusy – po części masz rację, gdyż w tych owocach rzeczywiście jest jej sporo. Jednak kwasu askorbinowego można szukać w wielu innych składnikach diety.
Naturalne źródła witaminy C, które cechuje naprawdę wysoka jej zawartość w 100 g to m.in.:
Najmniej witaminy C zawierają:
Najlepiej jest spożywać źródła witaminy C na surowo, w formie jak najmniej przetworzonej. Z oczywistych względów nie zawsze jest to możliwe. Warto jednak ograniczyć czas poddawania produktów obróbce termicznej, nie narażać ich na działanie powietrza czy światła. Najlepszą metodą gotowania okazuje się być obróbka termiczna na parze, która powoduje straty zaledwie 10 – 20% zawartości witaminy C. Mrożenie nie powoduje natomiast żadnych strat, co więcej – w produktach mrożonych zawartość witaminy C może być nawet wyższa niż w świeżych odpowiednikach. Wynika to z faktu zahamowania utleniania witaminy C na skutek przechowywania produktów w temperaturze pokojowej.
Warto jeszcze wspomnieć o odwiecznym dylemacie – czy łączyć ogórki z pomidorami w jednym posiłku? Ogórek zawiera enzym askorbinazę, która unieczynnia witaminę C zawartą w pomidorach. Zaleca się więc spożywanie tych dwóch warzyw osobno, by nadal stanowiły dobre naturalne źródło witaminy C.
Jeśli zastanawiasz się w czym jest najwięcej witaminy C – zwróć uwagę na owoce. Zaletą ich spożywania jest fakt, iż nie trzeba poddawać ich obróbce cieplnej, zatem nie doświadczymy żadnych strat tego cennego składnika. Dodatkowo dzieci łatwiej przekonać do spożywania owoców, niż do warzyw bogatych w naturalną witaminę C.
Ile witaminy C znajdziemy w cytrusach?
Cytrusy przegrywają z czarną porzeczką, dziką różą czy natką pietruszki pod względem zawartości kwasu askorbinowego. Jednak nadal są bardzo dobrym naturalnym źródłem witaminy C. Zawartość tej cennej witaminy w 100 g owocu cytrusowego:
Gdzie jeszcze znajduje się witamina C?
Owoce dzikiej róży, aronii czy uznawana za superfood acerola to doskonałe naturalne źródła witaminy C – 100 g aceroli to aż 1700 mg tego związku. Ciekawym owocem jest dereń, który zawiera do 200 mg witaminy C w 100 g, a można go dodawać do nalewek, syropów, dżemów czy kompotów w towarzystwie gruszek lub jabłek.
Bardzo wysoka jest zawartość witaminy C w owocach czarnej porzeczki – aż 183 mg w 100 g. Już kilka małych owoców dostarczy tyle kwasu askorbinowego, ile jest w jednej cytrynie. Podobnie rzecz ma się z owocami truskawki. Ile witaminy C jest w jednym kilogramie truskawek? Jest to około 600 mg, co pokrywa ponad tygodniowe zapotrzebowanie na kwas askorbinowy. Sporo tej witaminy znajdziemy również w papai, ananasie czy kiwi. Warto sięgnąć także po poziomki, które w 100 g zawierają 61 mg, a czerwona porzeczka dostarczy 46 mg witaminy C.
Jeśli zatem dbasz o właściwą podaż witaminy C, sięgaj jak najczęściej po warzywa i owoce, które poza kwasem askorbinowym, dostarczą wielu innych cennych witamin i minerałów, a także przeciwutleniaczy.
W ostatnich latach jednymi z najpopularniejszych składników zdrowej diety są superfoods. Pod pojęciem tym kryją się bardzo wartościowe, sprowadzane najczęściej z odległych zakątków świata produkty, których spożywanie przynosi zauważalne korzyści dla zdrowia. Wyróżniają się one wysoką zawartością witamin, minerałów i antyoksydantów. Jak wygląda zawartość witaminy C w najczęściej wybieranych superfoods? Czy spożycie ich większych ilości pokryje zapotrzebowanie na witaminę C i zapewni odpowiednie dawkowanie witaminy C?
Najbardziej znanym produktem superfoods o najwyższej zawartości witaminy C jest wspomniana już acerola. W 100 g owoców znaleźć można nawet 1,7 – 2,5 g witaminy C! Ciężko jednak kupić świeży owoc aceroli, a jeśli już jest dostępny – jego cena jest bardzo wysoka.
Zaraz za acerolą uplasowała się dzika róża – 100 ml świeżego soku z tego owocu zawiera aż 500 mg kwasu askorbinowego. Zarówno acerola, jak i dzika róża nie stanowią podstawowych składników naszej diety, ale można wykorzystać wysoką zawartość witaminy C w tych owocach, komponując suplement z naturalną witaminą C.
Przyswajalność witaminy C syntetycznej szacowana jest na około 10%, co oznacza, że musielibyśmy zażyć aż 10 g witaminy, aby zapewnić dzienną podaż rzędu 1 g. Jeśli natomiast źródłem witaminy C w tabletkach będą ekstrakty z dzikiej róży i aceroli – wystarczy niekiedy zażyć kapsułkę naturalnej witaminy C 1000 mg, a cała dostarczona dawka wchłonie się z przewodu pokarmowego i dotrze do komórek całego organizmu.
Cennym źródłem witaminy C są jagody goji i acai, które zyskują coraz większą popularność wśród miłośników zdrowego odżywiania. Zawartość kwasu askorbinowego w tych owocach znacznie przewyższa ilość witaminy C w owocach cytrusowych.
A co z innymi superfoods? 100 g sproszkowanego młodego jęczmienia zawiera prawie 500 mg witaminy C, korzeń maca – około 300 mg, natomiast nasiona chia zawierają zaledwie 1,6 mg witaminy C na 100 g.
Dieta bogata w warzywa i owoce dostarcza sporych ilości witaminy C, jednak zapewnienie dziennego dawkowania witaminy C na poziomie 1000 mg może okazać się problematyczne – zwłaszcza uwzględniając straty zawartości witaminy C wynikające z obróbki termicznej produktów czy ich długotrwałego przechowywania. Pozostaje zatem suplementacja, by każdego dnia dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki witaminy C. Należy jednak pamiętać, by korzystanie z suplementów było uzupełnieniem, a nie substytutem zróżnicowanej diety bogatej w naturalne źródła witaminy C.
Po suplementy z witaminą C może sięgnąć każdy – wskazaniem do suplementacji nie powinny być wyłącznie niedobory witaminy C. Przecież lepiej im zapobiegać niż leczyć, prawda? A biorąc pod uwagę bezpieczeństwo suplementacji oraz znikome ryzyko przedawkowania – nic nie stoi na przeszkodzie, aby regularnie zażywać preparaty z kwasem askorbinowym, oczywiście zgodnie z zaleceniem producenta i najlepiej po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
Jak wybrać najlepszą witaminę C? Przede wszystkim zwróć uwagę na jej dawkę oraz przyswajalność. Najlepszym wyborem jest lewoskrętna witamina C, naturalnego pochodzenia. Doskonałe efekty przyniesie suplementacja naturalną witaminą C pochodzącą z ekstraktów roślinnych. Coraz częściej do produkcji najwyższej jakości suplementów diety wykorzystuje się naturalne źródła witaminy C, a więc ekstrakty z aceroli i dzikiej róży.
Takie skondensowane wyciągi z owoców zawarte w formule kapsułek, zapewniają naprawdę wysokie dawkowanie witaminy C o nawet 100% przyswajalności. Dzięki temu dokładnie wiesz ile kwasu askorbinowego rzeczywiście zostanie wchłonięte z przewodu pokarmowego i wykorzystane przez organizm, który sam nie ma zdolności do endogennej syntezy witaminy C. Tak duże dawki przyczynią się do poprawy stanu zdrowia, zapewnią profilaktykę wielu chorób i pomogą zachować nienaganny, młody wygląd.
Przykładem suplementu diety, który swój skład opiera o naturalne ekstrakty roślinne z aceroli i dzikiej róży jest witamina C marki Cheers. Dzienna porcja zapewnia 100% zapotrzebowania organizmu na kwas askorbinowy.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17636648 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15558527 https://portal.abczdrowie.pl/produkty-bogate-w-witamine-c
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.