Dlaczego morfologia musi być na czczo?

morfologia na czczoNa pobraniu krwi zawsze powinniśmy być na czczo.  Co to znaczy na czczo? Od ostatniego posiłku powinno minąć minimum 12 godzin. Taka przerwa zapewnia odpowiednio długi czas, aby oznaczenie morfologii krwi dało prawidłowy wynik. Jeżeli przerwa nie będzie odpowiednio długa może to wpłynąć na badania także spoza morfologii:  bilirubina, AspAT, ALAT, ALP i LDH, parametry lipidowe, glukoza, kreatynina, mocznik, sód.

Co to jest morfologia krwi (morfologia krwi obwodowej)?

Morfologia to proste i podstawowe badanie krwi. Pozwala ocenić jakościowe i ilościowe stężenie elementów morfologicznych krwi – czyli komórek krwi. Średnia objętość krwi potrzebna do przeprowadzenia badania to 5 ml krwi. Morfologia z rozmazem to badanie, które obejmuje m.in.

Prawidłowa morfologia pozwala na szybkie wykrycie chorób związanych z nieprawidłowym stężeniem hemoglobiny we krwi (jak np: anemia) oraz ze schorzeniami krzepnięcia czy problemami niedokrwistości. Nalży pamiętać, że drobne odchylenia w morfologii krwi nie zawsze świadczą o poważnej chorobie. Niższy poziom hemoglobiny, nie zawsze oznacza anemię – może być związany z czasowym niedoborem żelaza, związanym z utratą krwi (obfite miesiączkowanie, częste krwawienia z nosa). Często wyniki poniżej normy lub nieco powyżej są wynikiem zbliżającej się infekcji, niegroźnego zakażenia lub odwodnienia. Większość pracowni diagnostycznych do wyników krwi dodaje tabele prawidłowego zakresu wartości referencyjnych, co pozwala samodzielnie odczytywać jej wyniki. Warto podkreślić, że do prawidłowej interpretacji wyników morfologii niezbędny jest lekarz. Tylko lekarz może w prawidłowy sposób połączyć wskaźniki i odczytać wyniki badania tak, aby nie pomylić stanu zapalnego z nowotworem.

Jak przeprowadza się badanie morfologii krwi?

Badanie morfologii krwi jest badaniem prostym, wymagającym udania się do punktu pobrań (przychodni POZ, szpitala lub prywatnego punktu diagnostycznego). Badanie zazwyczaj polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej pacjenta (w przypadku osób dorosłych) lub z palca, pięty (w przypadku małych dzieci i niemowląt).

Morfologia krwi – jak się przygotować do badania?

  1. Na badanie krwi najlepiej udać się rano najlepiej pomiędzy 7:00 a 9:00. Wtedy najłatwiej być na czczo, ale przede wszystkim wydzielanie wielu substancji w organizmie zależy od pory dnia, emocji, wysiłku fizycznego.
  2. Posiłek zjedzony wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie powinien być lekkostrawny. Warto wybrać zupę krem lub sałatkę. Aby odchylenia od normy nie były wynikiem naszych zaniedbań, ostatni posiłek nie powinien być ani słodki ani tłusty.
  3. Pobranie krwi warto wykonywać w tym samym laboratorium.
  4. Przed badaniem nie należy wykonywać aktywności fizycznej, chyba że trenujemy regularnie od dłuższego czasu. Spontaniczny trening przed pobraniem krwi może zaburzyć wynik morfologii.
  5. Na 3-5 dni przed badaniem warto odstawić suplementy diety i zioła.
  6. Przed badaniem należy unikać sytuacji stresowych.
  7. Kobiety powinny unikać badań podczas miesiączkowania.
  8. Wszystkie leki, które przyjmujesz na stałe należy przyjąć po pobraniu krwi – jeżeli oczywiście nie zagraża to zdrowiu i życiu lub lekarz nie zaleci inaczej.
  9. Na kilka dni przed badaniem należy zrezygnować z alkoholu.

 

Czym jest morfologia krwi z rozmazem?

Morfologię z rozmazem zleca lekarz gdy podejrzewa choroby krwi lub poszczególne parametry krwi budzą jego wątpliwości. Morfologia z rozmazem jest czasochłonnym i wymagającym badaniem, które polega na dokładnej analizie pobranego materiału pod mikroskopem. Ocenia się przede wszystkim liczbę leukocytów i erytrocytów – ich dokładną budowę oraz kształt.

Jak często należy wykonywać badania krwi?

Badanie krwi pozwala uzyskać informacje na temat stanu naszego zdrowia. Możemy wykonać morfologię krwi podstawową lub podejrzewając chorobę hematologiczną – rozmaz krwi obwodowej. Niezależnie od przyczyny badanie krwi powinno odbywać się regularnie czyli przynajmniej raz w roku. Pobranie próbki krwi zajmuje kilka minut, a uzyskana wiedza pozwala ustrzec nas przed rozwojem poważnych chorób.

Twój koszyk
0