Erytrocyty – co to takiego?

czerwone krwinkiErytrocyty to czerwone krwinki, które są elementem morfotycznym naszej krwi. Wykonując podstawowe badanie krwi jakim jest morfologia w prosty sposób możemy sprawdzić czy poziom erytrocytów w naszym organizmie jest na prawidłowym poziomie.

Budowa krwinek czerwonych

Czerwone krwinki są niezwykle wytrzymałe, zdolne do przetrwania nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Czerwone krwinki mają budowę tzw. dwuwklęsłej soczewki. Budowa erytrocytów przypomina amerykańskiego donuta, tylko bez wyraźnej dziurki w środku. Są otoczone warstwą fosfolipidową, która składa się z tłuszczu – tak tłuszcz jest potrzeby do budowy krwi.

Produkcja czerwonych krwinek

Czerwone krwinki są produkowane w szpiku kostnym. To szpik odpowiada za ich prawidłowe namnażanie. W minutę powstaje aż 2,5 mln erytrocytów. Cały proces ich wytwarzania trwa średnio 5 dni, a dojrzewanie około miesiąca. Erytrocyty nie posiadają jądra komórkowego, co powoduje, że nie wymagają dostarczania im dużej ilości energii (pobierają energię z glukozy). Brak jądra powoduje, iż erytrocyty nie mogą pełnić samodzielnych funkcji komórkowych i po ok. 120 dniach następuje koniec życia czerwonych krwinek – ulegają zniszczeniu, a organizm zaczyna produkować nowe erytrocyty.

Silnym stymulantem dla zwiększenia produkcji krwinek są stany niedotlenienia organizmu. Przykładem może być intensywny  trening lub sytuacja gdy wyjedziesz w góry i w naturalny sposób pobudzasz wytwarzanie krwi. Bodźcem do powstawania nowych krwinek jest również utrata krwi spowodowana np: urazem i krwawieniem z rany. Kolejnym elementem potrzebnym do produkcji nowych krwinek jest żelazo, kwas foliowy, witaminy B12, B6, E oraz witamina C.

Erytrocyty powyżej normy (erytrocytoza)

Podwyższone ilości erytrocytów w badaniu morfologii krwi oznacza zwiększone ryzyko nadlepkości krwi, która może uszkodzić najmniejsze naczynka krwionośne i doprowadzić do ich czopowania. Istnieje także ryzyko obciążenia wątroby i serca zbyt dużą objętością krwi.

Cześć osób z podwyższoną wartością RBC nigdy nie odczuwa dolegliwości związanych z ich nieprawidłową normą, jednak większość pacjentów zauważa:

 
W poważnych przypadkach, gdy dochodzi do chronicznego niedoboru tlenu w tkankach:

 
Podwyższony poziom czerwonych krwinek najczęściej kojarzony jest z niedoborem tlenu dostarczanego do organizmu. Niedotlenie najczęściej spowodowane jest przez:

 

Erytrocyty poniżej normy (erytrocytopenia)

Erytrocyty to jedne z elementów morfotycznych krwi. Jeżeli optyczna ocena krwinek czerwonych wskazuje na ich obniżony poziom, najczęściej podejrzewamy:

 

  1. bladość,
  2. osłabienie,
  3. zwiększona męczliwość,
  4. senność
  5. problemy ze skupieniem.

 

Czerwone krwinki – jaka jest ich rola w organizmie?

Czerwone krwinki pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie – transportują tlen z płuc do tkanek całego organizmu. Zarówno niski poziom erytrocytów jak i ich wysoki poziom mogą stwarzać zagrożenie dla z pozoru zdrowych osób – bardzo często podwyższony lub obniżony poziom erytrocytów nie daje o sobie znać. Dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie morfologii – jednego z podstawowych badań diagnostycznych, aby móc wskazywać na niedokrwistość lub stan zwiększonej produkcji erytrocytów. Ważne aby podczas wizyty u lekarza omówić nie tylko liczby krwinek czerwonych, ale także pozostałe elementy morfotyczne jak np: leukocyty (białe krwinki), hematokryt, płytki krwi.

 Erytrocyty – normy

Krwinki czerwone człowieka pełnią bardzo ważną rolę w dostarczaniu tlenu w układzie krwionośnym. Każda osoba nie tylko z chorobami przewlekłymi, ale dbająca o profilaktykę powinna znać wartości referencyjne liczby erytrocytów.

Dla dorosłych:

 
Normy czerwonych krwinek u dzieci ulegają zmianie wraz z wiekiem pacjenta. Wartości referencyjne mogą różnić się pomiędzy punktami diagnostycznymi, dlatego w przypadku dzieci o tym jaka jest norma zawsze decyduje lekarz prowadzący.

Twój koszyk
0