Kwas foliowy i foliany – czyli jedna z najważniejszych witamin grupy B

Kwas foliowy, czyli witamina B9, to witamina niezbędna na każdym etapie naszego życia, poczynając od rozwoju płodowego. Suplementacja kwasu foliowego zalecana jest przede wszystkim kobietom w ciąży i planującym ciążę, ale także małym dzieciom, osobom dorosłym i seniorom. Warto poznać rolę kwasu foliowego w organizmie i dowiedzieć się jakie są przyczyny i konsekwencje niedoboru witaminy B9. Czym kwas foliowy różni się od folianów?

Kwas foliowy – niezbędny dla serca i mózgu

Witamina B9 to związek potrzebny każdej komórce naszego ciała. Co daje kwas foliowy? Jako kofaktor licznych enzymów i regulator przemian metabolicznych, kwas foliowy reguluje procesy wzrostu i podziału komórek. Witamina B9 to jedna z najważniejszych witamin dla rozwijającego się płodu, która minimalizuje ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej u dziecka. Ponadto kwas foliowy pomaga donosić ciążę i ogranicza przypadki poronień czy porodów przedwczesnych.

Witamina B9 – jak każda z witamin z grupy B – wspomaga pracę układu nerwowego, ograniczając rozwój zmian neurodegeneracyjnych, zwiększając wytrzymałość na stres oraz wspomagając pamięć i koncentrację. Równie ważny jest wpływ kwasu foliowego na układ krążenia. Podobnie jak witamina B12, kwas foliowy wpływa pozytywnie na układ sercowo – naczyniowy. Regulując poziom homocysteiny, kwas foliowy ogranicza rozwój zmian miażdżycowych, a także powikłań miażdżycy. Witamina B9 stanowi zatem związek wspomagający codzienne funkcjonowanie organizmu, a także profilaktykę wielu chorób przewlekłych.

Ile kwasu foliowego potrzebujemy?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B9 zależy od wieku. Dla osoby dorosłej oszacowano je na około 400 mikrogramów na dobę. Takich ilości kwasu foliowego powinniśmy dostarczyć wraz z dietą. Wielu z nas nie udaje się jednak w odpowiedni sposób zbilansować diety, która coraz częściej bazuje na przetworzonych produktach zbożowych o obniżonej zawartości naturalnych folianów. Spożywamy także niewystarczające ilości zielonych liści warzyw będących źródłem witaminy B9. W efekcie większość z nas dostarcza zaledwie 250 mikrogramów folianów. Dlatego warto rozważyć suplementację witaminą B9.

Kwas foliowy dla kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży i planujące ciążę powinny szczególnie dbać o dietę, co ma bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Eksperci zalecają przede wszystkim suplementowanie kwasu foliowego w ciąży. Kwas foliowy odgrywa kluczową rolę w rozwoju układu nerwowego płodu na początkowych etapach życia. Szybko dzielące się komórki płodu potrzebują wysokich dawek kwasu foliowego, który reguluje przemiany aminokwasów i kwasów nukleinowych. Odpowiednio wysoka podaż kwasu foliowego zapobiega nie tylko rozwojowi wad cewy nerwowej, ale także innym wadom.

Korzyści z suplementowania kwasu foliowego w ciąży dotyczą zmniejszenia ryzyka:

 
Ponadto kwas foliowy w ciąży zmniejsza ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego czy poronień.

kwas foliowySuplementowanie kwasu foliowego nie powinno być ograniczone wyłącznie do pierwszego okresu ciąży. W rzeczywistości każda kobieta w okresie rozrodczym powinna zadbać o to, aby dostarczać optymalnych ilości kwasu foliowego. W przypadku niezaplanowanej ciąży kobieta dowiaduje się o zapłodnieniu najczęściej po kilku tygodniach. A to właśnie te pierwsze tygodnie są kluczowe dla rozwoju układu nerwowego dziecka. Dlatego już w okresie przed zapłodnieniem poziom folianów w organizmie przyszłej mamy powinien być wystarczająco wysoki.

Jakie informacje przydadzą się każdej kobiecie planującej macierzyństwo?

Na ile przed ciążą należy przyjmować kwas foliowy?

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zalecają co następuje:

 
Minimalne dawki suplementacyjne dla kobiety planującej potomstwo i dla kobiety w ciąży to 400 mikrogramów na dobę. U kobiet o wysokim ryzyku rozwoju wad wrodzonych u dziecka dawki mogą być zwiększone do nawet kilku mg na dobę.

Dlaczego niedobór kwasu foliowego jest tak częsty?

Każda witamina B to związek rozpuszczalny w wodzie, zatem nadmiar witamin usuwany jest wraz z moczem. Uniemożliwia to tworzenie ustrojowych zapasów witamin B i wymaga ich codziennego dostarczenia wraz z dietą.

Co zawiera kwas foliowy?

Najbogatsze źródło kwasu foliowego to warzywa zielonolistne: szpinak, sałata rzymska, liście rzepy, kapusta, natka pietruszki. Ponadto kwas foliowy występuje w pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach strączkowych, brokułach, buraku, bobie, szparagach, awokado, owocach cytrusowych.

Niedobór kwasu foliowego może wynikać oczywiście z niewłaściwie zbilansowanej diety, ale także ze strat kwasu foliowego wynikających z obróbki termicznej żywności.

Kolejnymi czynnikami ryzyka niedoboru kwasu foliowego są:

 
Jeśli powyższe czynniki Ciebie dotyczą – koniecznie zadbaj o dostarczenie większych dawek kwasu foliowego. Podobnie, gdy planujesz ciążę, chcesz zapobiec rozwojowi miażdżycy czy chorób neurodegeneracyjnych lub chcesz zwiększyć swoją odporność na stres i poprawić zdolność do nauki. Poza uwzględnieniem w diecie produktów o wysokiej zawartości kwasu foliowego, warto sięgnąć po suplementy. Można zażywać preparat zawierający wyłącznie witaminę B9 lub po witaminę B kompleks, czyli zestaw wielu witamin z grupy B. Taka złożona suplementacja zapewni kompleksowe wsparcie całego organizmu i znacznie poprawi samopoczucie psychiczne.

Cena kwasu foliowego – od czego zależy?

Coraz więcej osób sięga po kwas foliowy profilaktycznie, w celu zapobiegania jego niedoborom. Pojawia się kwestia wyboru najlepszego kwasu foliowego spośród wielu tego typu preparatów dostępnych na rynku. Najczęściej kierujemy się reklamą, opinią farmaceuty czy dawką, w jakiej występuje kwas foliowy. Cena kwasu foliowego to kolejny czynnik determinujący nasz wybór – i najczęściej sięgamy po tani suplement diety. Jednak niska cena często jest odzwierciedleniem niezadowalającej jakości suplementu diety.

Kwas foliowy a foliany – cena witaminy B9

cena kwasu foliowegoNa rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających kwas foliowy; występują one jako preparaty monoskładnikowe lub o złożonym składzie. Dostępne są zestawy witamin dla kobiet w ciąży, a także witaminy dla sportowców czy osób uczących się i pracujących umysłowo. Cena kwasu foliowego zależy od składu suplementu diety – obecności związków aktywnych, takich jak witaminy i składniki mineralne, ale także potencjalnie szkodliwych syntetycznych dodatków. Im mniej w suplemencie diety konserwantów, aromatów czy barwników – tym wyższa cena. Także za preparaty o złożonym składzie, np. typu B complex należy zapłacić nieco więcej. Ważne są także dawki witaminy B9 – wyższy jest koszt zakupu tych suplementów diety, które pokrywają z nawiązką dzienne zapotrzebowanie na ten związek.

Wybierz naturalne foliany

 
Jednak największy wpływ na cenę kwasu foliowego w suplementach ma postać związku aktywnego. W przeważającej ilości suplementów diety znajduje się syntetyczny kwas foliowy – łatwo dostępny, prosty w produkcji, niedrogi… i mało skuteczny. Syntetyczny kwas foliowy w bardzo niewielkim stopniu podlega reakcji metylacji, co czyni go mało przyswajalnym związkiem. Taka niewielka biodostępność syntetycznego kwasu foliowego sprawia, że organizm przyswoi zaledwie niewielki ułamek przyjętej dawki. Znacznie lepiej jest zdecydować się na suplement diety zawierający naturalne foliany – takie jak te, których dostarczamy wraz z dietą.

Foliany także muszą ulec reakcji metylacji, ale w ich przypadku ta przemiana zachodzi w bardzo efektywny sposób. Dzięki temu suplementacja naturalnymi folianami jest bardzo skuteczna. Jeśli zatem wybierzemy suplement zawierający syntetyczny kwas foliowy, cena preparatu będzie niska – podobnie jak jego skuteczność. Lepiej więc zapłacić nieco więcej za taki suplement diety, który skutecznie uzupełni pulę witaminy B9 w organizmie, a swój skład opierać będzie o foliany.

Coraz częściej naturalne foliany są nazywane kwasem foliowym, a wynika to z uproszczenia i przyzwyczajenia. Pamiętajmy więc, by kupując suplement diety z kwasem foliowym sprawdzać, czy w składzie znajdziemy naturalne foliany czy syntetyczny kwas foliowy.

Gdzie kupić kwas foliowy?

folianySuplementy z kwasem foliowym dostępne są w każdej aptece. To jedno z najbezpieczniejszych miejsc, w których można kupić preparaty witaminowe. W przypadku kwasu foliowego przyjmowanego przez kobiety planujące ciążę lub spodziewające się dziecka, szczególnie ważne jest to, aby sięgać po sprawdzone i bezpieczne produkty. W aptekach dostępne są preparaty monoskładnikowe i kompleksy witamin zawierające syntetyczny kwas foliowy. Coraz częściej można znaleźć także suplementy diety zawierające naturalne foliany – wtedy oczywiście cena kwasu foliowego będzie wyższa. Farmaceuta zawsze pomoże wybrać najlepszy produkt, biorąc pod uwagę budżet klienta.

Chcąc kupić bardzo dobry kwas foliowy – warto skorzystać z możliwości zakupu bezpośrednio od producenta. Coraz więcej firm oferuje swoje własne sklepy internetowe, w których można kupić oryginalne suplementy diety pochodzące z pewnego źródła. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy producent stosuje najwyższej jakości kwas foliowy, czyli ten w formie folianów. Mając możliwość wyboru, zawsze warto wybrać produkt wyższej jakości, a wyższość naturalnych folianów nad syntetycznym kwasem foliowym jest bezsprzeczna.

W przypadku suplementów diety, zwłaszcza tych, które mają być przyjmowane przez kobiety planujące potomstwo lub już spodziewających się dziecka, należy uważać na zakupy w zwykłych sklepach. Coraz częściej preparaty witaminowe można kupić w marketach czy małych sklepikach, ale trudno tam uzyskać fachową pomoc i poradę co do wyboru odpowiedniego preparatu. Niestety często zdarza się, że asortyment stanowią produkty o niskiej jakości i atrakcyjnie niskiej cenie.

Gdzie kupić kwas foliowy, by mieć pewność, że sięgamy po bezpieczny produkt? Odpowiednim wyborem będą apteki i zakup bezpośrednio od producenta, ponieważ w obu tych źródłach zawsze można otrzymać specjalistyczną poradę w kwestii wyboru preparatu z witaminą B9.

Kwas foliowy marki Cheers – naturalne foliany

witamina B9 kwas foliowyNajwyższą jakością wyróżniają się suplementy diety clean label. Termin ten oznacza skład wolny od jakichkolwiek syntetycznych dodatków. Sztuczne uzupełniacze mogą negatywnie wpływać na zdrowie, powodując alergie czy podrażnienia żołądka. Ponadto konserwanty czy syntetyczne barwniki wpływają negatywnie na przyswajalność cennych związków aktywnych. Dlatego tak pożądane są suplementy diety jakości premium, w których składzie znaleźć można wyłącznie doskonale przyswajalne, naturalne witaminy czy składniki mineralne.

Witamina B complex marki Cheers to suplement diety clean label. Zawiera wyłącznie naturalne foliany, a także inne witaminy z grupy B. Dodatkowo formuła preparatu wzbogacona jest o inozytol, cholinę oraz piperynę zwiększające przyswajalność witamin. Cena kwasu foliowego (a właściwie witaminy B9 z naturalnych folianów) od Cheers jest odzwierciedleniem jego doskonałej jakości – starannie skomponowanego składu, przeprowadzanych na każdym etapie kontroli jakości oraz wykorzystaniu kapsułek V caps Plus o optymalnym czasie trawienia.

Jeśli decydujesz się zainwestować we własne zdrowie i wspomóc organizm suplementacją – upewnij się, że wybierasz suplement diety najwyższej jakości. Tylko wtedy suplementacja będzie skuteczna, a zarazem bezpieczna. Na takiej inwestycji nie warto oszczędzać – przecież chodzi o Twoje zdrowie, a w przypadku kobiet – również o zdrowie dziecka.

Źródła wiedzy:

https://www.healthline.com/nutrition/folic-acid
https://www.healthline.com/nutrition/folic-acid-vs-folate
https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/folic-acid
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Jedna odpowiedź do “Kwas foliowy i foliany – czyli jedna z najważniejszych witamin grupy B”

  1. URL pisze:

    … [Trackback]

    […] Read More: cheers.com.pl/wiedza/kwas-foliowy-najwazniejsza-z-witamin-grupy-b/ […]

Napisz komentarz

Copyright © 2023 by Cheers. All rights reserved.
Twój koszyk
0