Witaminy i minerały na diecie

Witaminy i minerały to składniki diety warunkujące utrzymanie zdrowia. Nie dostarczają kalorii, nie pełnią funkcji budulcowych – a jednak bez nich nasz organizm nie potrafi prawidłowo funkcjonować. Witaminy i minerały pełnią bowiem funkcję regulacyjną względem wielu układów i narządów, warunkując prawidłowy przebieg metabolizmu. Nasz organizm nie ma możliwości syntezy większości witamin, podobnie jest z minerałami – dlatego konieczne jest dostarczenie ich z dietą. Jakiekolwiek błędy dietetyczne, choroby przewlekłe czy czynniki zwiększające zapotrzebowanie na witaminy i minerały mogą sprzyjać niedoborom witaminowo – mineralnym. Znacznie częściej mówi się o niedoborach witamin, nieco mniej – o niedoborach minerałów. Niedobory mineralne zdarzają się coraz częściej. Do niedoborów często przyczyniają się restrykcyjne diety ograniczające ilość kalorii czy diety eliminacyjne, które ograniczają spożycie różnych produktów. Po jakie witaminy i minerały warto sięgnąć będąc na diecie?

Skąd się biorą niedobory witamin i minerałów?

Minerały i witaminy to związki obecne w codziennej diecie – jednak z roku na rok jest ich coraz mniej. Przemysłowa uprawa roślin, nawożenie owoców i warzyw, uprawianie ich w coraz mniej naturalnych warunkach – to wszystko sprzyja zubożeniu diety w cenne związki i pierwiastki. Nie bez znaczenia jest także niskie spożycie warzyw i owoców.

Witaminy i minerały mogą być ponadto łatwo utracone z organizmu – w przebiegu wielu schorzeń metabolicznych, hormonalnych, chorób nerek czy schorzeń przewodu pokarmowego może dojść do nasilonej utraty wielu pierwiastków. Potas, magnez czy sód mogą być usuwane wraz z moczem, a także w przebiegu biegunek czy wymiotów. Cenne elektrolity tracimy w nadmiarze także podczas treningu, gdy intensywnie się pocimy.

Kolejnymi czynnikami sprzyjającymi niedoborom witamin i minerałów są:

 
Ostatecznie – wiele osób boryka się z niedoborami minerałów i witamin. Jednymi z najczęściej występujących niedoborów są niedobory magnezu, cynku, żelaza czy selenu. Niedobory witamin najczęściej dotyczą niedoboru witaminy D, witaminy K, witamin z grupy B czy nawet witaminy C, którą teoretycznie najłatwiej dostarczyć spożywając owoce cytrusowe.

Wymagająca dieta bezglutenowa – jak zapobiegać niedoborom witaminowym?

witaminy bezglutenowe celiakiaJedną z diet, które w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności, jest dieta bezglutenowa. Gluten, czyli powszechnie występujące w zbożach białko, obwiniany jest za wystąpienie uciążliwych dolegliwości trawiennych, ale także wystąpienie bólów głowy, chronicznego zmęczenia, alergii skórnych. Co najprościej wtedy zrobić? Wiele osób zaczyna eliminować gluten ze swojej diety. Nie jest to jednak postępowanie rozsądne – taka dieta eliminacyjna powinna być wdrożona wyłącznie w przypadku, gdy zostanie zdiagnozowana nietolerancja glutenu, czyli celiakia.

Samo zaobserwowanie bólu brzucha i wzdęć po spożyciu posiłku zawierającego gluten to za mało. Konieczne jest wykonanie badań w kierunku nietolerancji glutenu. Jeśli już wiadomo, że konieczne jest wprowadzenie diety eliminującej gluten – dobrze jest zrobić to we współpracy z dietetykiem. Pomoże to zminimalizować ryzyko rozwoju niedoborów pokarmowych.

Dlaczego dieta bez glutenu prowadzić może do niedoborów pokarmowych?

Aby uświadomić sobie dlaczego dieta w celiakii jest uznawana za niedoborową, warto poznać produkty, które zawierają gluten – a zatem trzeba zrezygnować z ich spożycia. Gluten przede wszystkim występuje w zbożach: owsie, pszenicy, życie i jęczmieniu. Zachodzi zatem konieczność wyeliminowania większości makaronów, kasz czy pieczywa. Gluten znaleźć można także w wielu innych produktach spożywczych: produktach garmażeryjnych, wędlinach, parówkach, konserwach, jogurtach i serkach, słodyczach czy słonych przekąskach. Na rynku dostępna jest co prawda szeroka gama bezglutenowych odpowiedników tych produktów, jednak w rzeczywistości stanowią one żywność przetworzoną, mocno zubożoną w składniki odżywcze.

Dodatkowym czynnikiem rozwoju niedoborów pokarmowych – poza dietą eliminacyjną – są zmiany chorobowe w celiakii dotyczące jelit. Na skutek zaniku kosmków jelitowych dochodzi do zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych.

Dlatego też nie należą do rzadkości niedobory witamin i minerałów, a zwłaszcza:

 
Aby zapobiec niedoborom witamin należy ograniczyć stosowanie diety bezglutenowej wyłącznie do sytuacji niezbędnych, a także zadbać o wzbogacenie jej w cenne składniki odżywcze – najlepiej na drodze suplementacji.

Warto przeczytać nasz artykuł: Niedobór witaminy B.

Suplementy dla chorych na celiakię

Aby zminimalizować ryzyko rozwoju hipowitaminozy, czyli niedoborów witaminowych, warto sięgnąć po suplementy diety. By suplementacja była skuteczna, a zarazem bezpieczna, suplement diety musi być najwyższej jakości. Suplementy diety godne uwagi w przypadku celiakii to te, które wyróżniają się jakością premium i składem clean label. Gdzie ich szukać?

Witaminy polskiego producenta – marki Cheers są doskonałym produktem dla osób cierpiących na celiakię i stosujących dietę bezglutenową. Przede wszystkim – są wolne od glutenu. Nie zawsze osoby chorujące na celiakię mają świadomość, że witaminy i minerały mogą zawierać gluten – i nieświadomie narażają się na nasilenie objawów choroby. Suplementy diety Cheers nie zawierają sztucznych składników, ich skład opiera się na naturalnych źródłach witamin i minerałów. Dawki substancji czynnych są precyzyjnie dobrane i zapewniają pokrywanie dziennego zapotrzebowania na minerały i witaminy.

Dieta kopenhaska – restrykcyjna dieta powodująca niedobory witamin i minerałów

witaminy i minerałyObniżona podaż kalorii i możliwość rozwoju niedoborów pokarmowych mogą odbić się niekorzystnie na samopoczuciu oraz kondycji skóry czy włosów. Szczególnie wymagająca pod tym względem jest dieta kopenhaska – jedna z najbardziej restrykcyjnych i często odradzanych diet. Aby móc przejść przez nią bez szwanku dla zdrowia, należy wiedzieć jakie są podstawowe zasady diety kopenhaskiej, ale także – jakimi suplementami diety warto uzupełnić jadłospis na tej diecie.

Dieta kopenhaska – schudniesz nawet kilkanaście kilogramów, ale…

Czym wyróżnia się dieta kopenhaska na tle innych diet odchudzających? Po pierwsze krótkim czasem trwania i wysoką skutecznością. Dieta ta trwa zaledwie trzynaście dni, a w tym czasie możesz liczyć na redukcję masy ciała rzędu nawet kilkunastu kilogramów. Jednocześnie dostarczasz organizmowi naprawdę bardzo mało kalorii. Dzienna ilość to 600 do 800 kalorii. Oznacza to ryzyko osłabienia organizmu, wystąpienia zawrotów i bólu głowy, zaburzeń koncentracji, pogorszenia kondycji włosów i skóry. Tych kilkanaście dni restrykcyjnej diety może przyczynić się do rozwoju niedoborów pokarmowych – zwłaszcza, gdy jeszcze przed rozpoczęciem diety nie dostarczaliśmy optymalnych ilości witamin i minerałów. Właśnie dlatego lekarze i dietetycy odradzają stosowanie diety kopenhaskiej, a jeśli już ktoś się na nią zdecyduje to nie powinien stosować jej częściej niż raz na 2 lata.

Dieta kopenhaska dopuszcza spożywanie mięsa, niektórych warzyw i nabiału, ogranicza spożycie wszelkich źródeł węglowodanów. Zalecane jest spożywanie trzech posiłków dziennie i wypijanie minimum dwóch litrów wody każdego dnia. Po zakończeniu diety należy stopniowo zwiększać podaż kalorii, co ma na celu zapobiegnięcie efektowi jo – jo. Wytrwanie na diecie kopenhaskiej wymaga dyscypliny, a także rozsądnego podejścia do kwestii suplementacji. Tu z pomocą przychodzą dobrej jakości suplementy diety.

Po jakie suplementy warto sięgnąć podczas diety kopenhaskiej?

minerałyStosowanie diety kopenhaskiej wiąże się ze spadkiem energii i uczuciem zmęczenia. Wynika to z minimalnej podaży węglowodanów, a także mniejszej niż zazwyczaj ilości kalorii. Warto wtedy sięgnąć po witaminy i minerały dodające energii, wspomagające funkcjonowanie układu krążenia i układu nerwowego, zapewniające doskonałe samopoczucie psychiczne. Warto zatem sięgnąć po witaminę C, witaminę D, witaminy z grupy B, magnez czy cynk. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby suplementować te związki w sposób ciągły – ale dieta kopenhaska stanowi ku temu szczególne wskazanie. Warto wybierać suplementy o doskonałej przyswajalności, które natychmiastowo uzupełnią poziom cennych związków w organizmie.

Naturalna witamina C wspomoże spalanie tkanki tłuszczowej oraz zapewni skuteczną ochronę przed wolnymi rodnikami. Witaminy z grupy B wspomagają metabolizm oraz dbają o zdrowie serca i mózgu. Witamina D wzmacnia kości, dba o odporność oraz doskonałe samopoczucie psychiczne, natomiast magnez wspomaga pracę mięśni, serca i układu nerwowego. Warto także sięgnąć po preparaty multiwitaminowe.

Suplementy diety stanowią cenne wsparcie podczas odchudzania – zwłaszcza na diecie niskokalorycznej. Pomogą zachować optymalny poziom energii i lepsze samopoczucie. W przypadku tak restrykcyjnych diet jak dieta kopenhaska, stosowanie preparatów witaminowych jest wręcz niezbędne, by dodatkowo nie obciążać organizmu.

Jak zapobiegać niedoborom witamin podczas odchudzania?

niedobory witamin podczas odchudzaniaDobry zestaw witamin – na co zwrócić uwagę podczas odchudzania?

Diety odchudzające eliminują wiele składników pokarmowych, ograniczają spożycie węglowodanów złożonych czy tłuszczów. Konieczność rezygnacji z owoców czy ograniczenie spożycia pełnoziarnistych produktów zbożowych może wiązać się z rozwojem licznych niedoborów witamin i minerałów. Z kolei ograniczenie spożycia tłuszczów radykalnie zmniejsza przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – witaminy A, D, E i K. Niedoborom pokarmowym podczas odchudzania sprzyjać może także stosowanie środków moczopędnych czy przeczyszczających. Ponadto podczas każdego treningu tracimy z potem cenne elektrolity, a jednocześnie nasz organizm potrzebuje wzmocnienia mięśni czy serca. Dlatego każdy, kto stosuje dietę odchudzającą, powinien sięgać po suplementy witaminowe.

Oczywiście warto jak najlepiej zbilansować dietę – można chociażby spożywać dużo zielonych liści warzyw. Są to składniki diety o najwyższej gęstości odżywczej, czyli bardzo wysokiej zawartości związków odżywczych przy jednoczesnej znikomej kaloryczności. Pozwala to zapobiegać niedoborom pokarmowym, dba o zachowanie nienagannego wyglądu, pomaga zachować doskonałe samopoczucie. Jest coś jeszcze – wysoka podaż określonych witamin może czynić proces odchudzania jeszcze bardziej skutecznym.

Komplet witamin na diecie odchudzającej – co suplementować?

Obecnie na rynku suplementów diety znaleźć można wiele zestawów witamin dla dorosłych, które mogą skutecznie zapobiegać niedoborom, jednocześnie kompleksowo wzmacniając cały organizm. Aby jednak odnieść szereg korzyści prozdrowotnych należy wybrać naprawdę dobry zestaw witamin. Co to oznacza? Należy sięgać wyłącznie po zestawy naturalnych witamin, które dostarczą wysokich dawek związków witaminowych o doskonałej przyswajalności. Liczy się także jak najbardziej złożony skład, jednocześnie wolny od sztucznych dodatków i ulepszaczy.

Najważniejszy dla osób odchudzających się jest następujący komplet witamin i minerałów:

 
Osoby odchudzające się docenią ponadto obecność adaptogenów, czyli związków pochodzenia roślinnego, które dodają energii oraz zwiększają wydolność fizyczną organizmu. Z profesjonalnym wsparciem najlepszej multiwitaminy, np. takiej jak suplement diety Day & Night marki Cheers, odchudzanie będzie przebiegać efektywniej, z minimalnym ryzykiem rozwoju powikłań zdrowotnych będących efektem niedoborów witamin.

Multiwitamina Cheers – najlepszy zestaw witamin i minerałów na diecie 

Zestaw witamin i minerałów polskiego producenta – marki Cheers to kompletny suplement diety, który idealnie sprawdza się jako uzupełnienie witamin i minerałów podczas diety. Niezależnie od tego czy mowa o diecie zdrowotnej, jak dieta bezglutenowa dla osób chorujących na celiakię, czy o diecie odchudzającej – multiwitamina Cheers będzie bardzo dobrym i rozsądnym wyborem.

Multiwitamina Day & Night to produkt clean label, a więc nie zawiera sztucznych dodatków, uzupełniaczy, przeciwzbrylaczy i konserwantów. To formuła oparta o wyłącznie naturalne ekstrakty roślinne i organiczne formy minerałów, jak organiczny magnez czy cynk. Witaminy i minerały wzbogacone są o bioflawonoidy cytrusowe i dodatek GABA, a związki aktywne pozyskiwane są m.in. z ekstraktu z żeń-szenia czy aceroli.

Neutralna kapsułka gwarantuje szybką rozpuszczalność i stopniowe uwalnianie witamin i minerałów oraz ich wysoką przyswajalność. W dziennej porcji zamknięto odpowiednią dawkę witamin i minerałów na każdy dzień. Suplement stosuje się w oryginalny sposób: kapsułka z witaminami na dzień i kapsułka z minerałami na noc. To najlepsze rozwiązanie, które wspiera organizm w trakcie każdego rodzaju diety, podczas której organizm jest narażony na niedobory pokarmowe i mineralne oraz ich konsekwencje zdrowotne.

Suplementując multiwitaminę Cheers w trakcie diety skutecznie wspierasz swój organizm i ograniczasz ryzyko pojawienia się takich dolegliwości jak zawroty głowy, niespokojny sen, pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci. Uzupełnianie witamin i minerałów na diecie zwiększa prawdopodobieństwo, że uda Ci się zrealizować założenia dietetyczne.

Źródła wiedzy:

https://portal.abczdrowie.pl/dieta-kopenhaska
https://pl.wikipedia.org/wiki/Celiakia
https://www.healthline.com/nutrition/celiac-disease-diet

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0