Naturalne źródła witaminy B6 – w czym występuje witamina B6?

naturalne źródła witaminy B6Witamina B6 to jedna z witamin z grupy B, a zatem związek rozpuszczalny w wodzie, co uniemożliwia kumulację witaminy B6 w organizmie oraz utworzenie zapasów tego związku. Dlatego tak ważne jest codzienne dostarczanie witaminy B6 wraz z dietą. W rzeczywistości witamina B6 to grupa związków: pirydoksyny, pirydoksalu oraz pirydoksaminy, a także ich fosforanów. Związek ten pełni ważną rolę w regulacji funkcjonowania wielu narządów i układów, zatem konsekwencje niedoboru są poważne.

Rzadko występuje izolowany niedobór witaminy B6 – zazwyczaj w organizmie mamy zbyt niski poziom kilku witamin z grupy B. Wynika to z faktu, że naturalne źródła witaminy B6 i innych witamin B w diecie są często jednakowe, podobnie jak czynniki ograniczające ich wchłanianie.

Zawartość witaminy B6 w diecie – w czym występuje witamina B6?

[WITAMINA B PRAWA]Witamina B6 występuje zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. W niewielkich ilościach jest ona także syntetyzowana przez bakterie flory jelitowej. Dobrze zbilansowana dieta powinna pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6, czyli około 1,5 mg. Warto uwzględnić jednak ograniczoną przyswajalność witaminy B6 w diecie, a zwłaszcza czynniki zaburzające jej wchłanianie z przewodu pokarmowego.

W czym jest najwięcej witaminy B6? Na pewno sporo tego związku znaleźć można w pełnoziarnistych produktach zbożowych: kaszach i pieczywie razowym. Sporo witaminy B6 zawierają także mięsa, zwłaszcza wołowina i wieprzowina, mięso z indyka i kurczaka. Witaminę B6 dostarczyć można także spożywając duże ilości niektórych warzyw, takich jak brukselka, kapusta pekińska, papryka, ziemniaki, kalafior, marchew czy nasiona strączkowe. Także orzechy, mleko, jaja i drożdże dostarczają tej cennej witaminy z grupy B.

Ile witaminy B6 przyswajamy z diety?

Zawartość witaminy B6 w diecie to jedno – a jej przyswajalność to osobna kwestia. Podczas obróbki termicznej żywności tracimy niemało witaminy B6. Mrożenie warzyw czy mięs zmniejsza zawartość witaminy B6 o nawet kilkadziesiąt %, podobnie jak narażanie żywności na działanie promieniowania UV. Smażenie mięsa przyczynia się do zubożenia go o witaminę B6 w około 40 – 50%. Przemiał zbóż przyczynia się natomiast do tego, że tracimy nawet kilkadziesiąt % witaminy B6. Dieta nie zawsze dostarczy zatem wymaganych ilości witaminy B6, zwłaszcza, że wiele leków przyczynia się do ograniczenia jej wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Powszechnie stosowane leki mogą zaburzać wchłanianie witaminy B6, co stanowi wskazanie do suplementacji tej witaminy. Osoby stosujące te leki są bowiem narażone na niedobór witaminy B6, a także innych witamin z grupy B. O jakich lekach mowa? Przede wszystkim o doustnej antykoncepcji hormonalnej, kortyzonie, antybiotykach czy lekach przeciwnowotworowych.

Gdy w diecie jest za mało witaminy B6…

Jeśli nie dostarczymy odpowiednich ilości witaminy B6 w diecie bądź ograniczymy jej przyswajanie w przewodu pokarmowego – może dojść do niedoboru witaminowego. Objawy niedoboru B6 są bardzo podobne do tych, które cechują niedobory także innych witamin z grupy B.

Mowa zwłaszcza o następujących symptomach:

– wypadaniu włosów i ich przedwczesnym siwieniu
– stanach zapalnych skóry i błon śluzowych
– apatii, rozdrażnieniu i kłopotach ze snem
– pogorszeniu odporności
– drżeniu mięśni
– zaburzeniu pracy serca
– anemii
– kamicy nerkowej
– zaburzeniach rozwoju intelektualnego u dzieci

Aby zapobiec niedoborowi witaminy B6 – warto sięgnąć po dobrej jakości suplementy diety. Szczególnie skuteczna jest suplementacja preparatami typu B complex, które zawierają zestaw wielu witamin z grupy B. Dzięki temu witaminy B doskonale się wchłaniają z suplementu i skutecznie wspomagają pracę całego organizmu. Jednocześnie minimalizujemy ryzyko zarówno niedoboru witaminy B6, jak i pozostałych witamin z grupy B. Co więcej – witaminy te są rozpuszczalne w wodzie, a zatem bardzo trudno je przedawkować, gdyż ich ewentualny nadmiar usuwany jest dzięki pracy nerek, czyli w moczu. Suplementacja preparatami typu B complex uznawana jest za bezpieczną i bez ryzyka przedawkowania.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0