Poznaj najczęstsze przyczyny wypadania włosów

przyczyny wypadania włosówNadmierne wypadanie włosów to dolegliwość, z którą boryka się coraz więcej osób. Niekiedy problem ma charakter jedynie przejściowy – związany np. ze stresem czy niewłaściwą pielęgnacją, ale może to być także poważny problem zdrowotny o przewlekłym charakterze. Wypadanie włosów może prowadzić do zauważalnego przerzedzenia fryzury, a także całkowitego wyłysienia. Bywają przypadki, gdy łysienie ma charakter nieodwracalny, choć najczęściej możemy powstrzymać nadmierne wypadanie włosów i zintensyfikować porost włosów. Warto poznać najczęstsze przyczyny wypadania włosów – pomoże to uniknąć niektórych z nich i zachować nienaganny wygląd.

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

Mężczyźni są narażeni na nadmierne wypadanie włosów, a u podstaw tych dolegliwości leżeć mogą uwarunkowania hormonalne i dietetyczne; nie bez znaczenia jest także wiek czy styl życia. U wielu panów około 40 roku życia rozpoczyna się proces stopniowej i nieodwracalnej utraty włosów. Jest to tzw. łysienie pospolite uwarunkowane genetycznie, w przebiegu którego dochodzi do zaburzeń fizjologicznego cyklu życia włosa. Włosy zatrzymują się na etapie katagenu, czyli etapu przejściowego, w którym włosy wypadają. Nie dochodzi jednak do odrastania włosów, co prowadzi do trwałej ich utraty na czubku i przodzie głowy.

Hair FormulaWyjątkowa kompozycja składników, niezbędnych dla wspaniałej kondycji włosów, w tym kwas fosfatydowy, wspierający wzrost włosów.Hair Formula na wzmocnienie i porost włosówZOBACZ W SKLEPIEInnym częstym typem łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe, związane z predyspozycjami genetycznymi i zaburzeniami hormonalnymi. Już około 20 – 30 roku życia może mieć miejsce wypadanie włosów związane ze zbyt wysokim poziom DHT, czyli dihydrotestosteronu. Jest to aktywna postać testosteronu, która oddziałuje bezpośrednio na mieszki włosowe, prowadząc do ich miniaturyzacji i wypadania włosów.

Panowie mogą ponadto borykać się z łysieniem generowanym stresem, niewłaściwą dietą, nadużywaniem alkoholu i papierosów. Rzadziej zdarzają się przypadki łysienia plackowatego, czyli utraty włosów generowanej stanem zapalnym o podłożu autoimmunologicznym.

Przyczyny wypadania włosów u kobiet

Niektóre przyczyny wypadania włosów u kobiet są dokładnie takie same, jak te prowadzące do utraty włosów u mężczyzn. Stale rośnie liczba kobiet dotkniętych łysieniem androgenowym. Najczęściej nie wynika ono bezpośrednio ze wzrostu poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych w organizmie, a ze spadku poziomu estrogenów. Łysienie androgenowe towarzyszyć może zatem menopauzie, zespołowi Cushinga, odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej czy zespołowi policystycznych jajników. Kobiety nie przypłacają tego całkowitą utratą włosów – jak dzieje się to u mężczyzn, zauważalne jest natomiast przerzedzenie fryzury na czubku i przodzie głowy. Wtedy poza łysieniem kobieta doświadcza trądziku oraz hirsutyzmu, czyli owłosienia typu męskiego na ciele.

Nierzadko u pań dochodzi do przerzedzenia włosów spowodowanego przez stres, przemęczenie, niedobory witaminowo – mineralne. Także niewłaściwa pielęgnacja prowadzić może do nasilonej utraty włosów. Nadużywanie zabiegów farbowania czy rozjaśniania włosów, ale także zbyt częste suszenie czy prostowanie przyczyniają się do przesuszenia włosów, ich łamliwości i wypadania.

Charakterystyczna dla kobiet przyczyna wypadania włosów to łysienie poporodowe. W okresie ciąży wysokiemu poziomowi estrogenów towarzyszy zauważalna poprawa wyglądu włosów – stają się one gęste i lśniące. Ale nie na długo – już około miesiąca po porodzie kondycja włosów ulega pogorszeniu. Obniża się poziom estrogenów, zwiększa się poziom prolaktyny, do tego dochodzi stres, zmęczenie, a nierzadko także niedobory pokarmowe. Włosy zaczynają wypadać, ale na szczęście proces ten jest odwracalny i samoistnie ustępuje po około roku.

Czy można wyleczyć łysienie?

Przyczyn wypadania włosów jest wiele – podobnie jak metod leczenia łysienia. Zdarzają się sytuacje, gdy łysienia włosów nie można odwrócić – mowa o łysieniu pospolitym, łysieniu przebiegającym z bliznowaceniem mieszków włosowych, spowodowanym niektórymi infekcjami czy wrodzonymi chorobami genetycznymi. Na szczęście większość przypadków łysienia można wyleczyć.

Bez względu na przyczynę wypadania włosów, warto prowadzić zdrowy styl życia.

Naszym włosom służą następujące zdrowe nawyki:

– unikanie stresu
– odpowiednia ilość snu
– unikanie używek
– dopasowanie zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetyków do potrzeb włosów
– właściwie zbilansowana dieta, która dostarcza witamin i minerałów ważnych dla zdrowia włosów: magnezu, cynku, krzemu, miedzi, żelaza, witamin z grupy B, witaminy D czy C

Jeśli wypadanie włosów jest objawem towarzyszącym jakimkolwiek schorzeniom – konieczne jest wyleczenie choroby podstawowej. W przypadku łysienia androgenowego stosowane są leki miejscowe, pobudzające krążenie krwi i odżywiające mieszki włosowe. Ponadto zalecane jest leczenie normalizujące poziom męskich hormonów płciowych. W przypadku łysienia plackowatego stosowane są leki przeciwzapalne. Każdą terapię wypadania włosów warto uzupełnić o odpowiednią suplementację. Najlepiej sprawdzają się suplementy diety o złożonym składzie, dostarczające naturalnych składników.

Suplement diety Hair Formula zawiera najważniejsze witaminy i minerały dla włosów: biotynę, cynk i selen. Ponadto suplement ten zawiera naturalne ekstrakty z pędów bambusa, skrzypu polnego oraz palmy sabałowej, a także unikatowy kwas fosfatydowy. Dzięki tak skomponowanemu, wolnemu od syntetycznych dodatków składowi suplement Hair Formula działa skutecznie i wszechstronnie. Może wzmacniać mieszki włosowe, pobudzać krążenie skóry głowy, wzmacniać macierz włosa. Efektem takiej kuracji jest pobudzenie porostu włosów, ograniczenie ich nadmiernego wypadania oraz zachowanie ich pięknego wyglądu.

Joanna Kaźmierczak Autor

Certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twój koszyk
0