Przyswajalność witaminy K

przyswajalność witaminy KWitamina K2 to wciąż mało znana witamina, która kojarzona jest najczęściej z leczeniem przeciwkrzepliwym. Najwyższa pora poznać bliżej tę wyjątkową witaminę, gdyż rola witaminy K w organizmie okazuje się być znacznie bardziej zaawansowana niż tylko regulowanie krzepliwości krwi. Pierwszy kontakt z suplementacją witaminą K mamy zaraz po urodzeniu – zgodnie z zaleceniami ekspertów noworodki powinny mieć podawaną tę witaminę. Okazuje się jednak, że jej suplementację warto kontynuować także w późniejszym wieku. Nie należy oczywiście zapominać o dostarczeniu jak największych ilości tego związku w diecie. Jednocześnie dobrze jest wiedzieć, co wpływa na przyswajalność witaminy K – zarówno tej dostarczanej z pożywieniem, jak i tej suplementowanej.

Dlaczego potrzebujemy witaminy K?

[WITAMINA D PRAWA]Witamina K przede wszystkim reguluje krzepliwość krwi. Ta rola witaminy K w organizmie jest nie do przecenienia – warunkuje prawidłowy przebieg krzepnięcia krwi i zabezpiecza przed niekontrolowanymi krwawieniami. Zdecydowana większość witaminy K w organizmie zdeponowana jest w wątrobie, gdzie bierze udział w syntezie i aktywacji czynników krzepnięcia krwi.

Witamina K zgromadzona jest w dużo mniejszych ilościach w kościach, trzustce, sercu. Reguluje pracę układu sercowo – naczyniowego, odgrywając znaczącą rolę w prewencji chorób serca. Zapobiega zwapnieniu ścian naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego, czyli kumulowania się w nich złogów wapnia. Dzięki temu ograniczony zostanie rozwój miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy możliwość wystąpienia zawału. Ponadto witamina K wpływa korzystnie na układ kostny – wspomniany wapń deponowany jest w kościach, sprzyjając ich zwiększonej mineralizacji i wzmocnieniu struktury. Rolą witaminy K – we współpracy z witaminą D3 – jest zwiększenie wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego oraz kierowanie go do kości.

Witamina K wpływa również korzystnie na układ nerwowy. Zawdzięcza to wpływowi na krzepliwość krwi, a także zapobieganiu powstawania złogów amyloidu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozwoju zmian neurodegeneracyjnych, zwłaszcza choroby Alzheimera. Coraz więcej mówi się także o roli witaminy K w zapobieganiu rozwoju niektórych nowotworów.

Czy dostarczamy odpowiednich ilości witaminy K?

Na witaminę K wciąż patrzymy jedynie przez pryzmat jej właściwości wspomagających krzepliwość krwi. I w oparciu jedynie o zapotrzebowanie organizmu na witaminę K do wątrobowej syntezy czynników krzepnięcia opracowano normy spożycia tego związku.

Oficjalne dane dotyczące dobowego zapotrzebowania na witaminę K przedstawiają się następująco:

– niemowlęta: 5 – 10 mikrogramów
– dzieci w wieku od 1 do 3 lat: 15 mikrogramów
– dzieci w wieku od 4 do 6 lat: 20 mikrogramów
– dzieci w wieku od 7 do 9 lat: 25 mikrogramów
– dzieci w wieku od 10 do 12 lat: 40 mikrogramów
– dzieci w wieku od 13 do 15 lat: 50 mikrogramów
– dzieci w wieku od 16 do 18 lat: 55 – 65 mikrogramów
– kobiety: 55 mikrogramów
– mężczyźni: 65 mikrogramów
– kobiety w ciąży i karmiące piersią: 55 mikrogramów

Dziś jednak wiemy, że zapotrzebowanie na witaminę K może być nawet kilkakrotnie większe. A najważniejsze czynniki zwiększające to zapotrzebowanie to antybiotykoterapia, dieta uboga w tłuszcze, zespoły złego wchłaniania, cholestaza oraz choroby wątroby i nerek.

Jeśli dostarczamy zbyt małych ilości witaminy K – może pojawić się niedobór witaminy K. Objawy zbyt niskiego poziomu tej witaminy to przede wszystkim nasilone krwawienia o rozmaitej lokalizacji i częstsze powstawanie siniaków. Krwawienia najczęściej dotyczą nosa i dziąseł. Zauważyć można także krwiomocz, obfite miesiączki oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Aby zapobiec niedoborowi witaminy K konieczne jest dostarczenie jej z dietą, a także suplementacja. A jak wykorzystać całą dawkę dostarczonej witaminy K?

Przyswajalność witaminy K – od czego zależy czy witamina K jest przyswajalna?

Wraz z dietą dostarczyć możemy kilkadziesiąt mikrogramów witaminy K. Najlepszym źródłem tego związku jest natto, czyli sfermentowana soja. Sporo witaminy K znajdziemy także w zielonych liściach warzyw, takich jak jarmuż, szpinak, natka pietruszki, botwinka czy sałata. W celu uzupełnienia poziomu witaminy w organizmie możemy także sięgać po długo dojrzewające sery, mięsa i ryby, jaja, kalafior, kapustę, brokuły czy brukselkę. W celu przyswojenia jak najwyższych dawek witaminy K z diety należy przede wszystkim pamiętać, iż jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Oznacza to, że nie wchłonie się ona bez jednoczesnej podaży kwasów tłuszczowych. Jeśli zatem spożywasz wspomniane warzywa – dodaj do nich źródło tłuszczu czyli olej roślinny, masło, tłustą rybę morską. Dzięki temu usprawnisz przyswajanie witaminy K przez organizm.

Dobrze jest unikać tych czynników, które ograniczają wchłanianie witaminy K, a są to:

– alkohol
– antykoagulanty
– aspiryna
– antybiotyki
– neomycyna

Suplement z witaminą K i jego przyswajalność

A jak wybrać suplement diety z witaminą K, aby jego stosowanie przyniosło jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim – wybierz naturalną, a nie syntetyczną witaminę K. Ta druga wchłania się znacznie gorzej, ponadto stosowanie jej większych dawek może być szkodliwe dla zdrowia. Natomiast naturalna witamina K2 to najlepszy wybór z wielu powodów. Jest doskonale przyswajalna przez organizm, zwłaszcza jej forma MK 7. Ta postać witaminy K pozyskiwana jest na drodze naturalnej fermentacji, a jej okres półtrwania jest stosunkowo długi. Dzięki temu optymalny poziom witaminy K utrzymuje się we krwi przez wiele godzin, co gwarantuje skuteczność stosowania suplementu.

Dobrze jest wybrać kapsułki z witaminą K – kapsułka jest znacznie szybciej trawiona niż tabletki, a więc aktywna forma suplementu zostaje szybciej uwolniona. A dla większej skuteczności działania witaminy K wybieraj suplement o bardziej złożonym składzie, zawierający poza witaminą K także witaminę D. Taki duet D3 i K2 najlepiej wzmocni Twoje kości.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0