Suplementacja cynku – kiedy sięgać po cynk w tabletkach?

Coraz więcej osób uświadamia sobie, jak wielki wpływ na nasze zdrowie ma dieta. Staramy się zatem dostarczyć jak najwięcej składników odżywczych, a dietę chętnie uzupełniamy suplementacją. Suplementy, po które sięgamy najczęściej to witamina D3, kwasy omega 3 czy witamina C – i słusznie, gdyż wiele osób doświadcza ich niedoboru. Często jednak zapominamy o cynku – a zbyt niski poziom cynku dotyczy niemal 1/3 populacji. Nie potrafimy rozpoznać objawów niedoborów cynku i nie wiemy, jak ważną rolę pełni cynk w organizmie. Pora uzupełnić podstawową wiedzę dotyczącą cynku i sprawdzić, czy Ty także powinieneś sięgnąć po cynk w tabletkach.

Dlaczego niedobory cynku są tak częste?

W codziennej diecie nie brakuje źródeł cynku, gorzej jednak z jego przyswajalnością. Najlepsze źródła cynku to wątroba cielęca i wieprzowa, mięsa, ryby i owoce morza. Nie zawsze produkty te cechują się wysoką zawartością cynku, ale za to zawarty w nich cynk przyswaja się w wysokim stopniu. Natomiast nasiona strączkowe czy produkty zbożowe zawierają cynk, ale także kwas fitynowy – a ten związek uniemożliwia przyswojenie cynku, wapnia czy magnezu. Dieta wegetariańska i wegańska może sprzyjać zatem niedoborom cynku.

Ograniczeniu wchłaniania cynku z diety sprzyja:

 

Objawy zapotrzebowania na cynk

Niedobór cynku przez długi czas może zostać nierozpoznany – symptomy są mało charakterystyczne i mogą być mylone z innymi niedoborami witaminowo – mineralnymi. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Charakterystyczne objawy niedoboru cynku:

 

Ponadto niskiemu poziomowi cynku towarzyszą mniej specyficzne objawy – ogólne osłabienie, zaburzenia odporności, stany depresyjne, pogorszenie kondycji skóry (trądzik, rozstępy, spowolnione gojenie się ran) oraz nadmierne wypadanie włosów.

suplementacja cynkuKiedy warto sięgnąć po cynk w tabletkach?

Suplement diety z tym pierwiastkiem polecany jest przede wszystkim każdemu, kto zauważy u siebie objawy niedoboru cynku. Ale nie tylko – profilaktycznie cynk powinni stosować wegetarianie i weganie, osoby nadużywające alkoholu czy osoby stosujące przewlekle leki zaburzające wchłanianie cynku z przewodu pokarmowego.

Wskazania do suplementacji cynku:

 

Po konsultacji z lekarzem po suplementy z cynkiem mogą sięgnąć także kobiety w ciąży – cynk zapewnia prawidłowy rozwój płodu, a zwłaszcza układu nerwowego, warunkuje wzrost i sprawność intelektualną oraz minimalizuje ryzyko komplikacji położniczych, takich jak poród przedwczesny czy odklejenie się łożyska.

Decydując się na suplementację cynku, warto sięgać po jego dobrze przyswajalne, organiczne formy – takie jak cytrynian cynku. Wskazane są ponadto preparaty typu clean label, czyli wolne od jakichkolwiek syntetycznych składników. Taki suplement zadziała bardzo skutecznie, szybko uzupełniając pulę cynku w organizmie i zapobiegając jego niedoborowi.

Dawkowanie cynku

dawkowanie cynkuCynk to pierwiastek, który w organizmie człowieka występuje w największych ilościach w układzie kostnym i mięśniowym, a także w erytrocytach i układzie nerwowym. Jako kofaktor kilkuset enzymów ma ogromny wpływ na przebieg procesów metabolicznych. Dlatego tak ważne jest dostarczenie odpowiednich ilości cynku.

Dzienna dawka cynku dla poszczególnych grup wiekowych:

 

Czy można przedawkować cynk?

Jeśli stosuje się go zgodnie z zaleceniami – nie jest to możliwe. Maksymalna dawka cynku, która nie powinna generować działań niepożądanych to około 150 – 200 mg, a dawka toksyczna cynku to około 1 g.

Zbyt wysokie ilości cynku w organizmie mogą prowadzić do:

 

Cynk jako suplement diety – zastosowanie

Działanie cynku w organizmie

Cynk to pierwiastek śladowy, który występuje w organizmie w niewielkiej ilości – a jednocześnie można znaleźć go w każdej komórce naszego ciała. Cynk przede wszystkim reguluje podstawowe funkcje życiowe, czyli podział i wzrost komórek – właśnie z tego powodu nazywany jest pierwiastkiem życia. Reguluje syntezę białek i kwasów nukleinowych, wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Jakie jeszcze funkcje w organizmie pełni cynk?

Właściwości cynku to:

 

Najbardziej znane właściwości cynku w kosmetyce i dermatologii

cena cynkuCynk wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci regulując procesy podziałów komórkowych. Jaki wpływ na skórę mają suplementy zawierające cynk? Działanie tego typu preparatów to zapobieganie nadmiernemu wypadaniu włosów, wzmocnienie paznokci i ograniczenie ich łamliwości. Bardzo istotny jest także wpływ cynku na skórę – pierwiastek ten wspomaga leczenie stanów zapalnych, trądziku, nadmiernego rogowacenia skóry czy nadmiernego łojotoku. Działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Cynk łagodzi podrażnienia, chroni skórę przed promieniowaniem UV, spowalnia procesy starzenia się – wspomaga bowiem syntezę kolagenu.

Cynk może być stosowany w formie zarówno suplementów doustnych, jak i aplikowanych na skórę maści. Jest także składnikiem preparatów aplikowanych na skórę głowy. Wtedy może skutecznie łagodzić objawy łupieżu, nadmiernego łojotoku czy wypadania włosów. Cynk jest ponadto cenionym składnikiem kosmetyków, gdzie pełni rolę czynnika chroniącego przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i promieniowania UV.

Cena cynku – co na nią wpływa?

Wybierając suplement diety z cynkiem możemy być zaskoczeni rozpiętością cen – możemy zapłacić zaledwie kilka – kilkanaście złotych, ale są też preparaty, za które trzeba zapłacić znacznie więcej. Od czego zależy cena cynku? I czy warto oszczędzać na zdrowiu? Wybrać cynk w tabletkach czy kapsułkach?

Cena cynku w tabletkach a jakość preparatu

Wybór suplementu najczęściej podyktowany jest jego ceną – mając do wyboru preparat tańszy i droższy, wybierzemy ten, który kosztuje mniej. To czysta matematyka, prawda? Okazuje się, że nie – bo cena cynku podyktowana jest jego jakością. A jakość ta wyrażona może być dawką cynku, jego postacią chemiczną i stopniem przyswajalności, a także brakiem zbędnych, syntetycznych składników. Nie bez powodu preparaty dobrej jakości kosztują więcej – to cena, jaką trzeba zapłacić za nowoczesną linię produkcyjną, liczne kontrole jakości, badania kliniczne potwierdzające skuteczność działania suplementu.

Bardzo częstą praktyką jest komponowanie składu suplementu w oparciu o syntetyczne składniki – mało przyswajalne formy nieorganiczne pierwiastków, konserwanty, wypełniacze, barwniki i aromaty. Efektem zażywania takich suplementów jest najczęściej brak efektu, a ściślej – brak zauważalnej poprawy funkcjonowania organizmu. Trudno bowiem spodziewać się prozdrowotnego działania suplementu, jeśli w jego składzie przeważają substancje zbędne dla naszego organizmu, co więcej – mogące mu szkodzić, a zawartość cynku i jego przyswajalność pozostawiają wiele do życzenia.

A w droższych preparatach? Jeśli zakupisz preparat jakości premium, możesz spodziewać się składu wolnego od syntetycznych dodatków, a zawarty w preparacie cynk wchłonie się znacznie lepiej.

Jaki cynk w tabletkach lub kapsułkach jest najlepszy?

Warto zwrócić uwagę na dawkę cynku. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek dla osoby dorosłej to około 10 mg – dobrze jest dostarczyć taką ilość cynku wraz z suplementem. Aby móc w pełni korzystać z prozdrowotnych właściwości cynku, warto jest ponadto wybierać preparaty o jak najwyższej przyswajalności, czyli zawierające cynk w organicznej formie. Szukaj zatem suplementów z cytrynianem cynku, który cechuje się wysoką rozpuszczalnością i uwalnia duże ilości jonów cynkowych. Na przyswajalność cynku pozytywnie wpływa obecność magnezu. Dodatkową korzyścią wynikającą z uzupełnienia składu magnezem czy witaminą B6 jest ich komplementarne działanie prozdrowotne.

Gdzie kupić cynk? Wybierz cynk marki Cheers!

cynk w tabletkachMarka Cheers to polska firma oferująca suplementy jakości premium. Oznacza to, że skład suplementów diety komponowany jest zgodnie z zasadą clean label – a to wciąż rzadkość w preparatach prozdrowotnych. Suplementy Cheers zawierają wyłącznie naturalne witaminy i minerały o wysokim stopniu przyswajalności, których skład nie jest obciążony syntetycznymi dodatkami. Otoczka kapsułki wykonana jest bez dodatku substancji żelujących pochodzenia zwierzęcego, zatem preparaty mogą być stosowane przez wegetarian i wegan. Kapsułki są lepszym wyborem niż cynk w tabletkach.

W sklepie Cheers zakupić można najwyższej jakości preparat ZMB6, zawierający magnez, cynk organiczny oraz witaminę B6.

Oferta Cheers obejmuje ponadto naturalną witaminę C, witaminę B complex, kwasy omega 3, preparat multiwitaminowy na dzień i na noc, formułę dla mocnych włosów oraz witaminy D3 i K2 – wszystkie o starannie skomponowanym składzie, zapewniające skuteczną suplementację i bezpieczeństwo stosowania.

Wybierając organiczny cynk w kapsułkach od Cheers zapewniasz sobie wysoko przyswajalny cynk, który zostanie w pełni wykorzystany przez organizm. Suplementacja takiego cynku jest bezpieczna i skuteczna. Dobrze dobrane dawki pozwalają uzupełnić codzienną wymaganą porcję pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Źródła wiedzy:

https://wylecz.to/diety/niedobor-cynku-objawy-wlasciwosci-suplementacja-zrodla-w-diecie/
http://bonavita.pl/cynk-organiczny-na-wlosy-i-tradzik-wlasciwosci-cynku
Romaszkiewicz A.: Rola suplementacji cynku i witaminy A w profilaktyce i leczeniu chorób skóry.
Fitzherbert JC. Zinc deficiency in acne vulgaris. Med J Aust. 1977;2:685–6.
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0