Tabletki na wypadanie włosów – czy zwykłe witaminy wystarczą?

tabletki na wypadanie włosówWiększość z nas coraz chętniej sięga po suplementy diety – wystąpienie jakiejkolwiek dolegliwości zdrowotnej skłania nas do udania się do apteki w celu zakupienia tego typu preparatów. Dlaczego tak bardzo lubimy suplementy diety? Uznajemy je za bardziej bezpieczne niż leki, a jednocześnie liczymy na ich korzystny wpływ na zdrowie. Również w przypadku takich problemów jak nadmierne wypadanie włosów, liczymy na suplementy diety. Czy jednak takie postępowanie ma sens? Okazuje się, że tak, ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy najwyższej jakości tabletki na wypadanie włosów.

Wypadają Ci włosy? To wcale nie muszą być niedobory witamin!

Hair FormulaWyjątkowa kompozycja składników, niezbędnych dla wspaniałej kondycji włosów, w tym kwas fosfatydowy, wspierający wzrost włosów.Hair Formula na wzmocnienie i porost włosówZOBACZ W SKLEPIEJeśli zauważasz, że tracisz ostatnio więcej włosów niż zwykle – pierwszą Twoją myślą jest niedobór witamin. Rzeczywiście – nadmiernie wypadające włosy i łamliwe paznokcie to jedne z pierwszych objawów niedoborów witaminowych czy mineralnych. Ale niewłaściwie zbilansowana dieta to nie jedyna przyczyna pogorszenia się kondycji włosów, paznokci i skóry. Coraz częściej za wypadanie włosów czy łysienie odpowiadają zaburzenia hormonalne czy stany zapalne. Na takie niekorzystne zmiany reagują mieszki włosowe, które są strukturami odpowiedzialnymi za wydłużanie włosa oraz jego zakotwiczenie w skórze głowy.

W obrębie mieszków włosowych znajdują się m.in. receptory dla DHT, czyli dihydrotestosteronu. Jest to pochodna testosteronu, która prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, co skutkuje wypadaniem włosów. Taki typ utraty włosów określany jest mianem łysienia androgenowego i może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ponadto w obrębie mieszków włosowych mogą rozwijać się stany zapalne, co może być wynikiem zarówno infekcji, jak i procesów autoimmunologicznych. Wtedy dochodzi do rozwoju tzw. łysienia plackowatego, prowadzącego do utraty włosów o charakterystycznym przebiegu. Obszary wyłysień mają bowiem postać mniej lub bardziej licznych okręgów o średnicy do kilku centymetrów. Natomiast łysienie androgenowe u kobiet prowadzi do równomiernego przerzedzenia fryzury, a u mężczyzn – do całkowitej utraty włosów na czubku głowy i skroniach.

U kobiet często występuje poporodowe wypadanie włosów, stanowiące kombinację stresu, zaburzeń hormonalnych oraz niedoborów witaminowych. Łysienie często spowodowane jest także stosowaniem używek czy niewłaściwą pielęgnacją włosów.

Wróćmy do diety i niedoborów pokarmowych.

Na kondycję włosów najgorzej wpływają niedobory następujących związków:

– witaminy D
– witaminy C
– witamin z grupy B
– żelaza
– magnezu
– cynku
– selenu
– kwasów omega 3

Jeśli chcesz mieć piękne i zdrowe włosy – musisz zadbać o odpowiednią dietę oraz suplementację. To najskuteczniejszy sposób na wzmocnienie włosów.

Jakie tabletki na wypadanie włosów są naprawdę skuteczne?

Nadmierne wypadanie włosów dla wielu z nas stanowi sygnał, aby sięgnąć po witaminy w tabletkach. Bardzo często są to przypadkowo wybrane preparaty multiwitaminowe lub tabletki zawierające samą biotynę czy cynk. Z wielu względów taka suplementacja okaże się być niewystarczająca. Przede wszystkim – powinniśmy suplementować preparaty dedykowane problemom z włosami i suplementy na porost włosów. Takie specyfiki zawierają starannie skomponowany skład, bazujący na najważniejszych dla zdrowia włosów witaminach i minerałach. Ponadto dobrej jakości tabletki na wypadanie włosów zawierają w swoim składzie ekstrakty ziołowe – a tych na próżno szukać w zwykłych witaminach. Najwartościowsze są ekstrakty ze skrzypu polnego, pędów bambusa czy palmy sabałowej.

Wysoka zawartość substancji aktywnych naturalnego pochodzenia zapewnia, że witaminy i minerały przyswajalne są w wysokim stopniu. Ale ważna jest jeszcze jedna cecha suplementu – jakość clean label, czyli skład całkowicie wolny od syntetycznych dodatków. Aromaty, barwniki czy konserwanty mogą ograniczać wchłanianie witamin z przewodu pokarmowego, a także mogą negatywnie wpływać na włosy. Jedną w przyczyn osłabienia włosów jest przecież żywność przetworzona – więc także w suplementach diety niepożądana jest obecność syntetycznych dodatków. Suplement diety na wypadanie włosów może być stosowany wtedy, gdy zauważymy kłopoty z włosami, ale także profilaktycznie. Warto dodać, że tego typu preparaty działają korzystnie również na paznokcie.

Joanna Kaźmierczak Autor

Certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twój koszyk
0