Witamina B1 (tiamina) – jaką rolę pełni w organizmie?

witamina B1Witamina B1, to jedna z witamin z grupy B, odkryta została jako pierwsza. Jej główną rolą w organizmie jest wspomaganie przebiegu procesów energetycznych, regulowanie czynności układu nerwowego oraz wspomaganie pracy serca. Niedobór tej witaminy nie występuje powszechnie, jeśli jednak się pojawi – konsekwencje zdrowotne są poważne.

Wpływ witaminy B1 na zdrowie

Witamina B1, znana jest głównie z regulowania przebiegu procesów pozyskania energii. Przede wszystkim – bierze udział w metabolizmie węglowodanów, które stanowią główne źródło energii w organizmie. Ponadto tiamina wpływa na procesy energetyczne przebiegające w mitochondriach komórek.

Witamina B ComplexNajbardziej kompletny zestaw witamin z grupy B, wzbogacony o cholinę, inozytol oraz bioperynę, zwiększającą wchłanianie.Witamina B ComplexZOBACZ W SKLEPIEWpływ witaminy B1 na układ nerwowy sprowadza się do udziału w syntezie neuroprzekaźników oraz regulacji przewodnictwa impulsów nerwowych. Jak każda witamina z grupy B, tiamina wspomaga pamięć, koncentrację i procesy uczenia się. Ponadto witamina B1 wspomaga pracę serca, a także reguluje czynność tarczycy – do prawidłowego funkcjonowania tego gruczołu witamina B1 jest niezbędna. Działanie tego związku polega na regulowaniu syntezy hormonów tarczycy.

Witamina B1 wpływa pozytywnie na wygląd i funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci, a także wpływa korzystnie na procesy trawienne.

Niedobór witaminy B1 (tiaminy) – komu zagraża?

Naturalne źródła witaminy B1 w diecie to przede wszystkim pełne ziarna zbóż, orzechy i strączki, mięsa, drożdże, nasiona i pestki czy jaja. Ograniczająco na przyswajalność witaminy B1 wpływa picie dużych ilości kawy i herbaty, spożywanie alkoholu czy zażywanie niektórych leków. O zwiększoną podaż tiaminy zadbać muszą osoby zagrożone miażdżycą czy chorobami neurodegeneracyjnymi, ale także osoby pracujące umysłowo czy fizycznie oraz sportowcy.

Brak witaminy B1 objawia się podobnie jak w przypadku niedoborów pozostałych witamin z grupy B.

Objawy niedoboru witaminy B1 (tiaminy) to:

– chroniczne zmęczenie
– drażliwość i spadek nastroju
– stany depresyjne
– słabość mięśni
– bóle głowy
– brak łaknienia
– zaparcia
– zaburzenia czucia
– przyspieszona akcja serca

Aby zapobiec niedoborowi witaminy B1, warto uzupełnić dietę odpowiednimi suplementami. Możesz sięgać po tabletki z witaminą B1 lub całym kompleksem witamin z grupy B.

Dzięki temu wzmocnisz najważniejsze układy – układ krążenia i układ nerwowy, a także zapewnisz sobie doskonałe samopoczucie i profilaktykę licznych chorób cywilizacyjnych.

Justyna Kowalewska Autor

Justyna Kowalewska to dietetyk z 10-letnim doświadczeniem. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, wieloletni praktyk diety ketogenicznej. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Oceń nasz artykuł
  • Czy ten artykuł był przydatny?
5.0
Ocena użytkowników 5 (4 votes)
Sending

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o