Witamina K – w kapsułkach, w proszku a może w kroplach? Która forma witaminy K jest najlepsza?

witamina K w kapsułkachWitamina K to jedna z tych witamin, które suplementowane są najwcześniej. Już zaraz po urodzeniu konieczne jest podanie witaminy K noworodkowi. Potem suplementacja tego związku powinna być kontynuowana u niemowląt do trzeciego miesiąca życia. Na tym nie koniec – nie brakuje wskazań do zażywania witaminy K także w późniejszych okresach życia. Taka konieczność wynika ze znaczącej roli tej witaminy dla utrzymania zdrowia, a także z coraz częściej diagnozowanych niedoborów witaminy K. Warto poznać czynniki zwiększające zapotrzebowanie na tę witaminę oraz objawy niedoboru witaminy K. A jeśli już wiadomo, że należy sięgnąć po suplement zawierający ten związek, należy wiedzieć jaki preparat wybrać.

Ile witaminy K potrzebuje Twój organizm?

[WITAMINA D PRAWA]Minimalne zapotrzebowanie na witaminę K wynosi około 1 mikrogram na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że dla osoby dorosłej takie minimalne zapotrzebowanie wynosi około kilkudziesięciu mikrogramów na dobę. Opracowano szczegółowe dane dotyczące minimalnych dawek witaminy K dla poszczególnych grup wiekowych.

Zapotrzebowanie na witaminę K:

– niemowlęta: 5 – 10 mikrogramów
– dzieci w wieku od 1 do 3 lat: 15 mikrogramów
– dzieci w wieku od 4 do 6 lat: 20 mikrogramów
– dzieci w wieku od 7 do 9 lat: 25 mikrogramów
– dzieci w wieku od 10 do 12 lat: 40 mikrogramów
– dzieci w wieku od 13 do 15 lat: 50 mikrogramów
– dzieci w wieku od 16 do 18 lat: 55 – 65 mikrogramów
– kobiety: 55 mikrogramów
– mężczyźni: 65 mikrogramów
– kobiety w ciąży i karmiące piersią: 55 mikrogramów

Jednak kluczowe jest tu określenie: „minimalne”. Co ono oznacza? Wspomniane dawki witaminy K mogą zapobiec niedoborom, zapewniając jej wykorzystanie do syntezy czynników krzepnięcia. To właśnie w oparciu o taką funkcję witaminy K ustalono zapotrzebowanie na ten związek. Podane wartości wyrażają ile witaminy K potrzebne jest wątrobie w celu zapewnienia optymalnej krzepliwości krwi. Biorąc jednak pod uwagę, że związek ten wykorzystywany jest także przez inne narządy – realne zapotrzebowanie może być nawet kilkakrotnie większe. Jak zatem dostarczyć takich wysokich dawek witaminy K?

Dieta, suplementy, bakteryjna flora jelitowa – stąd pozyskasz witaminę K

Najbardziej oczywistym sposobem na dostarczenie organizmowi witaminy K jest zapewnienie jej podaży wraz z dietą. W naszym codziennym jadłospisie nie brakuje produktów obfitujących w witaminę K, choć zawartość oraz jej przyswajalność z diety mogą różnic się w zależności od sposobu pozyskiwania żywności czy czasu jej przechowywania. Najlepszym źródłem witaminy K jest sfermentowana soja, czyli natto. A z bardziej popularnych i powszechnie dostępnych produktów na szczególną uwagę zasługują zielone liście warzyw takie jak jarmuż, szpinak, sałata, natka pietruszki, botwinka. Warto ponadto spożywać sery dojrzewające, mięso i ryby, jaja, kalafior, kapustę, brokuły czy brukselkę.

Kolejnym źródłem witaminy K jest jej synteza w jelicie grubym pod wpływem bakterii jelitowych. Z racji powszechnie występujących zaburzeń fizjologicznej flory jelitowej związanej z niskim spożyciem błonnika czy stosowaniem antybiotyków, ten sposób pozyskiwania witaminy K coraz bardziej traci na znaczeniu.

Świetnym sposobem na dostarczenie wysokich dawek witaminy K jest jej suplementacja. Czym jednak należy kierować się podczas wyboru suplementu?

Jaki suplement z witaminą K wybrać?

Witamina K krople

Jak wspomniano wcześniej, suplementacja witaminy K wymagana jest już w wieku noworodkowym, a następnie niemowlęcym. Także dorośli coraz częściej sięgają po witaminę K. Wymaga to dostosowania formuły preparatu do określonej grupy wiekowej. U niemowląt i małych dzieci z powodzeniem stosowana jest witamina K w kroplach lub witamina K w kapsułkach twist – off. Umożliwia to łatwe dawkowanie preparatu oraz daje możliwość bezpiecznego połknięcia kropli, bez ryzyka zadławienia.

Witamina K kapsułki, proszek i tabletki

Nieco większy wybór mają dorośli suplementujący witaminę K. Mogą zdecydować się na witaminę K w tabletkach, witaminę K w kapsułkach czy witaminę K w proszku. Która postać suplementu jest najlepsza? Bezkonkurencyjne okazują się być kapsułki z witaminą K. Po pierwsze dlatego, że kapsułka jest znacznie szybciej trawiona niż tabletka. Aby strawić kapsułkę żołądek na dobrą sprawę musi poradzić sobie jedynie z cienką, elastyczną otoczką, natomiast strawienie tabletki wymaga rozbicia całej struktury. Efekt? Tabletki mogą być trawione nawet cztery razy dłużej niż kapsułki. A dłuższy czas przebywania cennych witamin w żołądku zwiększa ryzyko zaburzeń ich wchłaniania na drodze interakcji z innymi składnikami diety.

Bardzo często znaleźć można witaminę K w połączeniu z witaminą D3 – takie skomponowanie składu suplementu naprawdę ma sens. Ten duet stanowi najlepsze wsparcie dla Twoich kości. Ważne są także dawki witaminy K – jeśli sięgasz po naturalną witaminę K2, nie musisz obawiać się przedawkowania czy wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych. Dobrze jest zatem wybierać suplement dostarczający wysokich dawek witaminy K. I jeszcze jedna kwestia – niech będzie to suplement jakości clean label, bez zbędnych wypełniaczy, syntetycznych dodatków czy konserwantów. Mogą one negatywnie wpłynąć na przyswajalność witaminy K oraz spowodować wystąpienie alergii.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0