Witaminy i minerały idealne dla sportowców

witaminy i minerałyZdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to stałe elementy życia wielu z nas. Każdy, kto chociażby okazjonalnie uprawia sport wie, że każdy trening to spore wyzwanie dla organizmu. Wymaga dostarczenia licznych składników odżywczych, które mają przygotować organizm do zwiększonego wysiłku, a także wspomóc regenerację mięśni po treningu. Oczywiście wsparcia wymagają nie tylko mięśnie, ale także układ kostno – stawowy, sercowo – naczyniowy, hormonalny, odpornościowy i nerwowy. Z racji zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i minerały oraz nasilonej ich utraty z organizmu w trakcie treningu – konieczne jest odpowiednie zbilansowanie diety, ale także stosowanie suplementów. Czego zatem potrzebuje organizm sportowca? Jakie witaminy i minerały okazują się być niezbędne?

Witaminy i minerały dla optymalnej siły, energii i wytrzymałości

Multiwitamina – witaminy i mineraływyjątkowy zestaw aż 12 witamin i ekstraktów z ziół takich jak czerwony żeń-szeń, ashwagandha czy różeniec górski, a także zestaw minerałów niezbędnych do regeneracji. Dodatek w postaci GABA pozwala na lepszy sen i wspomaga procesy regeneracyjne.Multiwitamina – witaminy i minerałyZOBACZ W SKLEPIEOsoby uprawiające sport potrzebują witamin i minerałów wspomagających metabolizm, dotleniających mięśnie, wzmacniających kości, regulujących pracę serca czy mózgu. Potrzebują diety i suplementacji zapewniającej mięśniom stworzenie warunków anabolicznych. Potrzebują diety skutecznie uzupełniającej pulę minerałów utraconych podczas treningu wraz z potem. Oczywiście podstawowym źródłem najważniejszych związków odżywczych powinna być zbilansowana dieta.

Osoby aktywne fizycznie powinny zwrócić szczególną uwagę na następujące składniki diety:

– witaminę D, która wzmacnia kości, serce, mięśnie i układ hormonalny; najważniejszym źródłem witaminy jest jej skórna synteza pod wpływem ekspozycji na słońce, ale nie należy zapominać o spożywaniu jak największej ilości ryb, które stanowią najbogatsze źródło witaminy D w diecie
– witaminę C, która jest niezbędna dla zachowania silnych kości i stawów, zdrowego serca i naczyń krwionośnych czy neutralizowania wolnych rodników; aby dostarczyć odpowiednich ilości witaminy C, warto spożywać natkę pietruszki, owoce dzikiej róży, cytrusy, paprykę czy pomidory
– witaminy z grupy B regulujące metabolizm, normalizujące prace serca i zapobiegające rozwojowi anemii megaloblastycznej; źródłami witamin z grupy B w diecie są mięsa, drożdże, jaja, pełnoziarniste produkty zbożowe

Ostatnio w centrum zainteresowania sportowców znalazła się grupa związków o działaniu energetyzującym, zwiększającym wytrzymałość organizmu na obciążenie fizyczne i psychiczne. Mowa o tzw. adaptogenach, czyli naturalnych związkach o szerokim spektrum działania oraz pozytywnym wpływie na zdrowie.

Najbardziej znane adaptogeny to:

– korzeń żeń – szenia
– różeniec górski
– Ashwagandha

Ekstrakty z tych roślin znanych od tysiącleci kompleksowo wzmacniają cały organizm, zwiększają wydolność fizyczną organizmu i wytrzymałość na stres. Wszystkie wspomniane witaminy oraz adaptogeny znajdziesz w innowacyjnym preparacie marki Cheers – Day & Night. Jak sama nazwa wskazuje, jest to suplement diety o dwojakiej formule, zawierający zestaw witamin i minerałów spełniających potrzeby organizmu w dzień i w nocy. Zestaw na dzień to witaminy i adaptogeny, a zestaw na noc – to minerały i aminokwasy wspomagające regenerację organizmu. A ta jest niezwykle istotna dla każdej osoby uprawiającej sport.

Zbawienna moc snu i regeneracji

Formuła na noc marki Cheers to zestaw minerałów ułatwiających sen i regenerację całego organizmu. Pierwiastki zawarte w suplemencie Minerals Night to cynk, żelazo, miedź, mangan, jod, selen oraz magnez. Związki te normalizują przemiany metaboliczne, wspomagają funkcjonowanie układu hormonalnego i nerwowego, wzmacniają serce i naczynia krwionośne, wspomagają walkę z wolnymi rodnikami. Dodatkowo formuła preparatu wzbogacona jest o aminokwas GABA, który reguluje syntezę neuroprzekaźników, dba o zdrowy sen i wspomaga regenerację.

Podkreślić należy, że zarówno formuła Vitamins Day jak i Minerals Night to witaminy i minerały najwyższej jakości. Pozbawione są syntetycznych dodatków i zawierają wysokie dawki doskonale przyswajalnych związków – a właśnie tego osoby aktywne fizycznie oczekują od suplementów diety.

Joanna Kaźmierczak Autor

Certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twój koszyk
0