Witaminy na paznokcie i włosy – jaka dieta jest najlepsza

witaminy na paznokcieZarówno włosy, jak i paznokcie to wytwory naszej skóry, które podlegają określonemu cyklowi życiowemu. Widoczna ponad powierzchnią skóry część włosów czy paznokci to martwa struktura podlegająca stałemu wydłużaniu. Natomiast zlokalizowane na poziomie skóry właściwej mieszki włosowe oraz łożysko paznokcia to struktury, w których zachodzą liczne podziały komórkowe i synteza białek budulcowych. Podstawowym białkiem budującym macierz włosa i płytkę paznokcia jest keratyna, złożona w przeważającej części z aminokwasów siarkowych.

Zarówno włosy, jak i paznokcie są czułymi barometrami naszego stanu zdrowia. Wynika to z faktu, że zarówno w cebulkach włosowych, jak i łożysku paznokci zachodzą intensywne podziały komórkowe, zatem wszelkie zaburzenia w ich funkcjonowaniu odbiją się natychmiast na kondycji włosów i paznokci. Nie bez przyczyny pierwszym objawem niedoborów pokarmowych są rozdwajające się paznokcie oraz wypadające włosy.

Przyczyny wypadania włosów i łamliwości paznokci

[HAIR PRAWA]Najczęściej osłabienie włosów i paznokci świadczy o narażeniu ich na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, które uszkadzają ich strukturę. Mowa zwłaszcza o czynnikach termicznych i chemicznych. Włosom bardzo szkodzi wysoka temperatura, promieniowanie słoneczne, chlorowana i słona woda. Katastrofalne skutki mogą mieć także zabiegi rozjaśniania czy częste farbowanie włosów, a także stosowanie przesuszających kosmetyków. Z kolei paznokciom nie służy długotrwałe moczenie w wodzie, narażenie na działanie detergentów czy uszkodzenia mechaniczne.

Kolejną przyczyną są niedobory pokarmowe, zwłaszcza dotyczące białka, kwasów omega 3, witaminy C czy D, witamin z grupy B, magnezu, żelaza, cynku czy selenu. Ponadto niektóre choroby ogólnoustrojowe (infekcje, zaburzenia hormonalne) mogą odbić się niekorzystnie na wyglądzie włosów i paznokci.

Co jest dobre na wypadanie włosów i osłabione paznokcie?

Kuracja wzmacniająca włosy i rozdwajające paznokcie często wymaga wyleczenia choroby, która prowadzi do ich osłabienia – i to zostawmy specjaliście. My natomiast zawsze powinniśmy zadbać o wypracowanie odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych oraz właściwą dietę i suplementację. Wzmocnienie paznokci i włosów wymaga unikania tych czynników, które mogą je uszkadzać. Konieczne jest także stosowanie odpowiednich kosmetyków – tych drogeryjnych, jak i domowych. Chodzi o dostarczenie składników odżywczych, regenerujących, nawilżających i ochronnych. Włosy szczególnie potrzebują ceramidów, emolientów (olejków roślinnych), humektantów o działaniu nawilżającym.

A jak utwardzić paznokcie? Warto sięgnąć po profesjonalne odżywki wzmacniające i utwardzające, a także wcierać w płytkę paznokcia oliwę z oliwek czy olejek rycynowy.

Suplementacja – witaminy na paznokcie i tabletki na wzmocnienie włosów

Kluczową rolę we wzmacnianiu włosów i paznokci ma stosowanie odpowiednich suplementów diety. Tabletki na włosy zawierają kompleks witaminowo – mineralny, często wzbogacony o ekstrakty ziołowe. Najczęściej takie suplementy zawierają jednocześnie witaminy na paznokcie, gdyż zarówno włosy, jak i paznokcie potrzebują tych samych związków odżywczych. Stosując suplementy na włosy i paznokcie trzeba mieć na uwadze, że efektu nie zauważymy natychmiast. Jeśli jednak będziemy regularnie stosować witaminy na paznokcie i włosy, po kilku miesiącach zauważymy ich wzmocnienie. A kontynuowanie suplementacji przez dłuższy czas to najlepsza profilaktyka osłabienia włosów czy paznokci w przyszłości. Warto wybrać suplementy o złożonym składzie, zawierające naturalne witaminy i minerały oraz ekstrakty ziołowe (palma sabałowa, ekstrakt z pędów bambusa, skrzypu polnego). Duże znaczenie ma także wysoka jakość preparatu na włosy, co znajduje odbicie przede wszystkim w braku syntetycznych dodatków oraz kontroli jakości i testach klinicznych.

Oczywiście nie należy zapominać o odpowiednio zbilansowanej diecie, obfitującej w mięsa i ryby, jaja i drożdże, warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz orzechy, pestki i nasiona. Ważne jest także nawodnienie organizmu – każdego dnia pij dwa litry wody mineralnej, napary ziołowe (skrzyp, pokrzywa) i soki warzywne. Szczególnie warto zadbać o podaż krzemu (który znaleźć można w rzodkiewkach, kalarepce czy selerze), witamin z grupy B (występujących w drożdżach, wątrobie czy mięsie) oraz witaminy D. Ta ostatnia występuje w rybach, ale jej podstawowym źródłem jest synteza skórna pod wpływem promieni UV. A najbogatsze źródła aminokwasów siarkowych to ryby, mięso, jaja i nasiona strączkowe.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0