W dzisiejszych czasach przykładamy ogromną uwagę do zachowania nienagannego wyglądu, a także walki z oznakami upływającego czasu. Kompleksowo dbamy o skórę, ale często zapominamy o włosach. O ile nasze włosy są w dobrej kondycji – wystarczy zastosować szampon i odżywkę. Natomiast jeśli włosy stają się osłabione – wymagają specjalnej pielęgnacji. Przyczyn wypadania włosów jest wiele i to od nich zależy wybór metody leczenia łysienia. Natomiast bez względu na przyczyny osłabienia włosów, warto zadbać o ich wzmocnienie dietą oraz suplementami.
Włosy to struktury stanowiące czuły wskaźnik naszego stanu zdrowia. Jedyną żywą ich częścią są cebulki włosowe, a rosnące poza skórą włosy to struktury martwe. Oznacza to, że powstałe uszkodzenia włosów nie poddają się zabiegom regeneracji – można jedynie poprawić ich wygląd zabiegami kondycjonowania. Aby pobudzić porost włosów i ograniczyć ich wypadanie, należy przede wszystkim wzmocnić mieszki włosowe.
[HAIR PRAWA]Działające wyłącznie na powierzchni włosów kosmetyki nie wystarczą – dlatego ważne jest odżywianie włosów od wewnątrz. Jednak nie zawsze właściwa dieta stanowi gwarancję, że włosy nie zaczną wypadać w nadmiarze. Mieszki włosowe są wrażliwe na działanie hormonów, stanów zapalnych, stresu. Wiele chorób przebiega z nadmierną utratą włosów – mowa zwłaszcza o zaburzeniach hormonalnych, chorobach autoimmunologicznych czy infekcjach.
Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów jest zbyt wysoki poziom androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Co ciekawe – problem łysienia androgenowego dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. U panów największe znaczenie ma uwarunkowana genetycznie nadwrażliwość mieszków włosowych na działanie testosteronu i jego pochodnej DHT, u kobiet – spadek poziomu estrogenu towarzyszący ciąży, menopauzie, zespołowi policystycznych jajników czy odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Inne zaburzenia hormonalne przebiegające z nadmierną utratą włosów to niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga czy nadmiar kortyzolu.
Włosy reagują nadmiernym wypadaniem w przebiegu stresu, chorób autoimmunologicznych, stanów zapalnych, niektórych infekcji skóry głowy bądź infekcji ogólnoustrojowych. Negatywny wpływ na włosy ma także nadużywanie suszarki czy prostownicy, kosmetyków przesuszających skórę głowy czy zbyt częste rozjaśnianie lub farbowanie włosów.
U kobiet szczególnym przypadkiem utraty włosów jest poporodowe wypadanie włosów, które dotyczy każdej świeżo upieczonej mamy. Problem z wypadaniem włosów pojawia się około dwóch miesięcy po porodzie i mija samoistnie po upływie roku; spowodowane jest to zmęczeniem, stresem, brakiem snu, wahaniami poziomu hormonów oraz niedoborami pokarmowymi.
Leczenie łysienia ściśle zależy od przyczyny utraty włosów. Jeśli są to niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne – wystarczy ograniczyć stosowanie suszarki czy prostownicy, stosować kosmetyki z filtrami UV oraz poeksperymentować z kosmetykami domowej roboty. Mowa o maskach, płukankach, wcierkach, olejach – w Internecie aż roi się od ciekawych receptur na takie naturalne kosmetyki.
Jeśli wypadające włosy są wynikiem zaburzeń hormonalnych – konieczne jest unormalizowanie poziomu hormonów. Ponadto stosowane są miejscowe leki pobudzające krążenie krwi i odżywiające mieszki włosowe (minoksydyl), działające przeciwzapalnie i łagodząco.
Doskonałym sposobem na wzmocnienie włosów jest dieta i suplementacja – bez względu na przyczynę łysienia, włosy odpowiedzą pozytywnie na dostarczenie cennych witamin i minerałów. Warto zatem zadbać o dietę, aby dostarczyć cennych składników odżywczych.
Najważniejsze składniki odżywcze dla włosów to:
– witaminy z grupy B (pełnoziarniste produkty zbożowe, mięsa, jaja, drożdże, orzechy i migdały oraz zielone liście warzyw)
– witamina C (natka pietruszki, pomidory, papryka, cytrusy, kiwi, truskawki, dzika róża)
– witamina D (ryby)
– kwasy omega 3 (ryby, oleje roślinne, awokado, orzechy)
– aminokwasy (ryby, jajka, mięsa, rośliny strączkowe)
– magnez (zielone liście warzyw, kakao, orzechy, mięso)
– cynk (ryby, owoce morza)
Warto również pić napary ziołowe, zwłaszcza z pokrzywy i skrzypu. Uzupełnieniem diety mogą być preparaty na porost włosów i tabletki wzmacniające włosy, które dostarczyć powinny najważniejszych witamin i minerałów, a także ekstraktów roślinnych. W suplemencie diety Hair Formula znajdziesz wysokie dawki cynku, selenu, kwasu fosfatydowego i biotyny o doskonałej przyswajalności. Dodatkowo skład preparatu wzbogacony jest o naturalne wyciągi z pędów bambusa, skrzypu polnego oraz palmy sabałowej. Hair Formula Cheers stanowi zatem cenne uzupełnienie każdej kuracji wzmacniającej włosy i może przyspieszyć porost włosów oraz ograniczyć ich wypadanie.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.