Wypadanie włosów – przyczyny i sposoby na wzmocnienie włosów

wypadanie włosówWypadanie włosów to proces fizjologiczny, stanowiący jeden z etapów cyklu życia włosów. W fazie katagenu dochodzi do osłabienia włosa, jego ścieńczenia i wypadania, a następnie zastępowania go nowym włosem. Nie jest to proces zsynchronizowany, dotyczący jednocześnie wszystkich włosów na głowie – średnio w fazie katagenu znajduje się zaledwie kilka % włosów. Dziennie może wypadać do 100 – 150 włosów. Jeśli jednak tracimy ich więcej – warto zainteresować się przyczyną tego zaburzenia. Im szybciej zdiagnozujemy przyczynę nadmiernego wypadania włosów, tym większa szansa, że nie dopuścimy do znaczącego przerzedzenia fryzury lub całkowitego wyłysienia.

Stres i niewłaściwa dieta – główne przyczyny wypadania włosów?

Hair FormulaWyjątkowa kompozycja składników, niezbędnych dla wspaniałej kondycji włosów, w tym kwas fosfatydowy, wspierający wzrost włosów.Hair Formula na wzmocnienie i porost włosówZOBACZ W SKLEPIEKiedy zauważamy, że tracimy więcej włosów niż zwykle, najczęściej dopatrujemy się przyczyny takiego stanu rzeczy w przemęczeniu i stresie, a także wystąpieniu niedoborów witaminowo – mineralnych. I rzeczywiście – to powszechnie występujące przyczyny wypadania włosów. Wpływ stresu na włosy sprowadza się do nasilenia przewlekłego stanu zapalnego oraz zaburzeń hormonalnych, co nasila wypadanie włosów. Ponadto stres może zaburzać krążenie krwi – a niedotlenione mieszki włosowe oznaczają osłabione i wypadające włosy.

Niewłaściwie zbilansowana dieta prowadzić może do niedoborów minerałów i witamin – a ich pierwszym objawem bardzo często są osłabione włosy.

Mowa zwłaszcza o niedoborach następujących związków odżywczych:

– witamin z grupy B
– witaminy C
– witaminy D
– witaminy A
– magnezu
– żelaza
– miedzi
– cynku
– krzemu
– selenu
– aminokwasów
– kwasów omega 3

Zbyt niski poziom tych związków odbija się niekorzystnie na kondycji nie tylko włosów, ale także skóry i paznokci. W takim przypadku powinna wystarczyć zmiana diety i uzupełnienie jej suplementami. Powinny być to preparaty zawierające najważniejsze witaminy i minerały dla włosów, a także wzmacniające ekstrakty ziołowe, np. ze skrzypu czy bambusa. Takie składniki znajdziesz w unikatowej formule dla włosów Hair Formula marki Cheers. To wyłącznie naturalne składniki, pozbawione syntetycznych dodatków i wyróżniające się doskonałą przyswajalnością. Hair Formula to suplement wzmacniający włosy, który sprawdzi się także w przypadku innych przyczyn wypadania włosów. Jakich?

Gdy nie traktujesz włosów z należytą troską…

Nierzadko do osłabienia włosów przyczyniamy się sami. Niewłaściwa pielęgnacja, stosowanie kosmetyków niedostosowanych do potrzeb włosów i skóry głowy czy narażanie włosów na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych mogą przyczynić się do wypadania włosów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na unikanie następujących błędów:

– zbyt częste używanie suszarki czy prostownicy
– eksponowanie włosów na działanie słońca czy chlorowanej wody
– stosowanie kosmetyków zawierających podrażniające składniki (alkohole, SLS, substancje spieniające)
– rozjaśnianie włosów

Niewłaściwa pielęgnacja włosów prowadzić może do ich przesuszenia i łamliwości, osłabienia struktury włosów oraz ich przerzedzenia.

Wypadanie włosów jako objaw zaburzeń zdrowotnych

W ostatnich latach obserwowany jest wzrost zachorowań na przewlekłe stany zapalne, choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia hormonalne. Jedną z manifestacji tych chorób może być nasilone wypadanie włosów. Mowa m.in. o łysieniu androgenowym, łysieniu plackowatym, wypadaniu włosów w przebiegu niedoczynności tarczycy, menopauzy czy ciąży. Terapia tego typu łysienia jest złożona i wymaga przede wszystkim wyleczenia choroby podstawowej. Wspomagająco warto zadbać o dietę i suplementację, zdrowy styl życia, unikanie stresu oraz właściwą regenerację i sen.

W przypadku łysienia androgenowego podstawą leczenia jest stosowanie miejscowe leków pobudzających krążenie krwi. Ma to na celu odżywienie mieszków włosowych i wzmocnienie włosów. Ponadto konieczne jest unormalizowanie poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Poza stosowaniem leków na receptę, można sięgnąć po ekstrakt z palmy sabałowej. Znaleźć go można we wspomnianym suplemencie na włosy Hair Formula. Palma sabałowa hamuje konwersję testosteronu do DHT, zauważalnie poprawiając kondycję włosów dotkniętych łysieniem androgenowym. W przypadku łysienia androgenowego, plackowatego i innych rodzajów utraty włosów pomocny może okazać się także kwas fosfatydowy. Ten bardzo rzadko spotykany w suplementach diety związek pobudza pracę mieszków włosowych i może skutecznie stymulować porost włosów.

Podsumowując – osłabienie i nadmierne wypadanie włosów to problem o złożonym charakterze. Zawsze warto dbać o zbilansowaną dietę i właściwą pielęgnację włosów, co może pomóc utrzymać je w nienagannej kondycji. A jeśli jednak pojawi się problem z wypadaniem włosów – warto udać się do trychologa w celu zdiagnozowania przyczyn problemu. Poza zaleconą przez specjalistę terapią nadal aktualna jest konieczność odpowiedniego odżywiania się i suplementacji. Dostarczenie cennych składników odżywczych i budulcowych zawsze przyczyni się do wzmocnienia włosów i może pobudzić porost włosów i ograniczyć ich wypadanie.

Joanna Kaźmierczak Autor

Certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twój koszyk
0