Zioła na odchudzanie

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z problemem nadwagi i związanymi z nią zagrożeniami dla zdrowia. Często, aby zrzucić zbędne kilogramy podejmujemy się stosowania różnego rodzaju diet i zaczynamy intensywnie trenować. Warto  jednak pamiętać, że zioła na odchudzanie mogą być także pomocne w procesie odchudzania i zachowaniu właściwej wagi ciała.

Czym są zioła na odchudzanie?

Zioła odchudzające w właściwie wspomagające proces odchudzania to rośliny, które wykazują działanie hamujące apetyt, wspomagające proces spalania tkanki tłuszczowej oraz zwiększające diurezę.

Zioła wspomagające odchudzanie

Należy mocno zaznaczyć, że zioła wspomagające odchudzanie to rośliny, które bezpośrednio nie wpływają na utratę wagi, a wyłącznie sprzyjają nam w walce z nadwagą. Mają one korzystny wpływ na metabolizm oraz pomagają oczyścić organizm z toksyn. Doskonałym wyborem, sprzyjającym pracy nerek jest pokrzywa, która skutecznie usuwa nadmiar zatrzymanych płynów. Ważne, aby podczas stosowania naparu z pokrzywy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i wiedzieć ile powinno się pić wody każdego dnia.

Jak działają zioła na odchudzanie?

Wybierając zioła na odchudzanie warto dowiedzieć się, jakie napary warto wybrać i jakie mają korzyści dla organizmu. Niektóre zioła przyspieszające metabolizm tłuszczu, inne działają moczopędnie, a jeszcze inne pomagają oczyścić organizm z toksyn lub poprawić trawienie po obfitym posiłku.

Zioła spalające tkankę tłuszczową

Zioła spalające tkankę tłuszczową to rośliny, które pomagają nam pozbyć się zbędnych rezerw tłuszczowych z organizmu. Niektóre z tych ziół to między innymi: wąkrota azjatycka czy herbatka yerba mate. Wśród przypraw stosowanych w kuchni również znajdziemy „spalacze” tkanki tłuszczowej m.in. kurkumę, pieprz cayenne, imbir. Warto jednak pamiętać, że pomimo udowodnionych właściwości jakie wykazuje określone zioło, bez zachowania racjonalnej diety i ćwiczeń tkanka tłuszczowa nie zniknie przy piciu wyłącznie mieszanki ziół.

Zioła trawienne

Zioła trawienne mają zbawienny wpływ na pracę przewodu pokarmowego. Poniższe zioła na odchudzanie są stosowane pomocniczo w leczeniu wzdęć, niestrawności oraz regulują perystaltykę jelit. Ziołami wspomagającymi trawienie są między innymi:

 

Zioła o działaniu moczopędnym

Zioła o działaniu moczopędnym pomagają wyeliminować z organizmu nadmierną ilość wody. Dzięki temu zioła te pomagają też pozbyć się z organizmu zbędnych toksyn. Do ziół moczopędnych zaliczamy np. pokrzywę, morwę białą czy skrzyp polny. Zaleca się umiarkowane stosowanie ziół silnie moczopędnych z uwagi na ryzyko odwodnienia oraz zaburzenie gospodarki elektrolitowej (magnez, sód, potas).

Zioła na odchudzanie – jakie korzyści niosą dla organizmu?

Zioła na odchudzanie wpływają korzystnie na procesy metaboliczne w organizmie, zwłaszcza w kontekście usuwania nadmiaru zatrzymanej wody i spalania tkanki tłuszczowej. Niektóre zioła zwiększają tempo przemiany materii, co w efekcie przyspiesza spalanie tłuszczu.

Jak zioła wpływają na apetyt?

Zioła mogą pomóc w hamowaniu uczucia głodu i zapobiegać objadaniu się, co przyczynia się do utrzymania odpowiedniej wagi. Warto wykorzystywać takie zioła jak mięta czy kozieradka, które pozytywnie wpływają na układ pokarmowy. Doskonałym wyborem będzie również korzeń prawoślazu, fiołek trójbarwny oraz morszczyn, które zmniejszają łaknienie wpływając na zmniejszenie apetytu. Niektóre zioła takie jak babka jajowata lub siemię lniane w kontakcie z woda zwiększają swoja objętość i wydzielają sporą ilość substancji śluzowatych co również daje uczucie sytości i zmniejsza uczucie głodu.

Jak zioła wpływają na oczyszczanie organizmu z toksyn?

Zioła na odchudzanie pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn i nadmiaru zatrzymanej wody. Dzięki temu mogą pomóc w poprawie samopoczucia i ogólnej kondycji zdrowotnej. Między innymi dzięki ziołom moczopędnym organizm wydala szkodliwe substancje oraz poprawia pracę nerek.

Jak stosować zioła na odchudzanie?

zioła na odchudzanieDo przygotowania naparu z wystarczy zalać zioła wrzątkiem, a następnie parzyć przez kilka minut. Należy jednak pamiętać, żeby zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół w diecie. Wiele gatunków ziół może uczulać, wchodzić w interakcje z lekami a także fotouczulać (dziurawiec, nawłoć, rumianek).

Jak często można stosować zioła na odchudzanie?

Stosowanie ziół na odchudzanie zależy od indywidualnego przypadku, potrzeb organizmu, ale przede wszystkim od rodzaju stosowanego naparu i jego ilości w bilansie dobowym. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane zioła mogą pomóc utrzymać odpowiednią wagę, zwłaszcza w połączeniu z aktywnością fizyczną i zbilansowaną dietą.

Czy można stosować same zioła na odchudzanie?

Zioła na odchudzanie mogą być pomocne w procesie odchudzania, jednak nie powinny one stanowić jedynego sposobu na utratę wagi, ponieważ mogą wywołać odwrotny efekt. Stosowanie wyłącznie naparów może spowodować do zaburzenia zdrowotne. Zioła owszem, wspomogą odchudzanie, ale nadużywane mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, wymiotów, zawrotów i bólu głowy, biegunek, bólu brzucha.

Jakie zioła na odchudzanie warto wybrać?

Herbata zielona

Herbata zielona znana jest z pozytywnego wpływu na organizm. Korzystnie wpływa na metabolizm i przyspiesza spalanie tłuszczu. Warto włączyć ją do diety.

Yerba mate

Yerba mate to roślina bogata w kofeinę, która pobudza układ nerwowy i wpływa na poprawę nastroju. Ponadto pomaga w redukcji nadmiaru tłuszczu w organizmie. Yerba mate to napój pobudzający, o właściwościach podobnych do kawy. Jeżeli zatem jesteś ciekaw czy kawa jest zdrowa kliknij w link.

Mięta

Mięta to zioło, z którego można przygotować napój o działaniu rozgrzewającym, wzmacniającym przemianę materii, zmniejszającym apetyt i wspomagającym trawienie. Zioło to pomaga oczyścić organizm z toksyn i wspomóc proces detoksykacji.

Czy zioła na odchudzanie są skuteczne?

Zioła na odchudzanie mogą pomóc przyspieszyć metabolizm i spalanie tłuszczu w organizmie. Dodatkowo mogą pomóc w zmniejszeniu apetytu i hamowaniu uczucia głodu. Dzięki temu łatwiej jest nam utrzymać zdrowy styl życia, odpowiednie nawyki żywieniowe oraz prawidłową masę ciała. Warto jednak pamiętać, że działania te nie następują z dnia na dzień i wymagają systematycznego stosowania właściwych ziół oraz łączenia ich z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Twój koszyk
0