Najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn: łysienie androgenowe i plackowate

Nadmierne wypadanie włosów to dolegliwość, z którą boryka się coraz więcej osób. Niekiedy problem ma charakter jedynie przejściowy – związany np. ze stresem czy niewłaściwą pielęgnacją, ale może to być także poważny problem zdrowotny o przewlekłym charakterze. Wypadanie włosów może prowadzić do zauważalnego przerzedzenia fryzury, a także całkowitego wyłysienia. Bywają przypadki, gdy łysienie ma charakter nieodwracalny, choć najczęściej możemy powstrzymać nadmierne wypadanie włosów i zintensyfikować porost włosów. Dlaczego wypadają włosy? Warto poznać najczęstsze przyczyny wypadania włosów – pomoże to uniknąć niektórych z nich i zachować nienaganny wygląd. Sprawdź czym różni się łysienie androgenowe od łysienia plackowatego i dowiedz się jakie sposoby na wypadanie włosów będą skuteczne.

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn – łysienie u mężczyzn

Mężczyźni są narażeni na nadmierne wypadanie włosów, a u podstaw tych dolegliwości leżeć mogą uwarunkowania hormonalne i dietetyczne; nie bez znaczenia jest także wiek czy styl życia. U wielu panów około 40. roku życia rozpoczyna się proces stopniowej i nieodwracalnej utraty włosów. Jest to tzw. łysienie pospolite uwarunkowane genetycznie, w przebiegu którego dochodzi do zaburzeń fizjologicznego cyklu życia włosa. Włosy zatrzymują się na etapie katagenu, czyli etapu przejściowego, w którym włosy wypadają. Nie dochodzi jednak do odrastania włosów, co prowadzi do trwałej ich utraty na czubku i przodzie głowy.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Innym częstym typem łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe, związane z predyspozycjami genetycznymi i zaburzeniami hormonalnymi. Już około 20 – 30. roku życia mężczyzny może mieć miejsce wypadanie włosów w postaci łysienia androgenowego.

Łysienie androgenowe to nasilona utrata włosów generowana zbyt wysokim poziomem androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Mowa o testosteronie, a przede wszystkim o jego aktywnej pochodnej DHT, czyli dihydrotestosteronie. Testosteron kojarzony jest głównie z płcią męską, ale występuje także u kobiet – i zarówno u pań, jak i panów może występować w nadmiarze. DHT oddziałuje na specyficzne receptory rozmieszczone w całym organizmie, także w obrębie mieszków włosowych.

Dihydrotestosteron prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, co skutkuje ścieńczeniem włosów i ich osłabieniem. Takie działanie, wraz z zaburzeniem krążenia krwi w skórze oraz wydłużenie fazy katagenu (fazy spoczynkowej) z jednoczesnym skróceniem fazy anagenu (wzrostu włosa), prowadzi do łysienia.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe u mężczyzn przebiega inaczej niż u kobiet. Początkowo zauważalna jest stopniowa utrata włosów w okolicy czołowo – skroniowej, z czasem linia włosów cofa się coraz bardziej. Ostatecznie dochodzi do całkowitej utraty włosów z okolic czoła, skroni i czubka głowy.

To nie wszystkie przyczyny wypadania włosów u mężczyzn. Panowie mogą ponadto borykać się z łysieniem generowanym stresem, niewłaściwą dietą, nadużywaniem alkoholu i papierosów. Rzadziej zdarzają się przypadki łysienia plackowatego, czyli utraty włosów generowanej stanem zapalnym o podłożu autoimmunologicznym.

Przyczyny wypadania włosów u kobiet – łysienie u kobiet

łysienie u kobietNierzadko u pań dochodzi do przerzedzenia włosów spowodowanego przez stres, przemęczenie, niedobory witaminowo – mineralne. Także niewłaściwa pielęgnacja prowadzić może do nasilonej utraty włosów. Nadużywanie zabiegów farbowania czy rozjaśniania włosów, ale także zbyt częste suszenie czy prostowanie przyczyniają się do przesuszenia włosów, ich łamliwości i wypadania.

Łysienie androgenowe u kobiet

Niektóre przyczyny wypadania włosów u kobiet są dokładnie takie same, jak te prowadzące do utraty włosów u mężczyzn. Stale rośnie liczba kobiet dotkniętych łysieniem androgenowym. Najczęściej nie wynika ono bezpośrednio ze wzrostu poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych w organizmie, a ze spadku poziomu estrogenów. Łysienie androgenowe towarzyszyć może zatem menopauzie, zespołowi Cushinga, odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej czy zespołowi policystycznych jajników.

Łysienie androgenowe u kobiet nie prowadzi do całkowitej utraty włosów, a jedynie do ich znacznego przerzedzenia. Wypadanie włosów dotyczy głównie obszaru przedniej i szczytowej części głowy. Pojawić może się około 20. roku życia, a także w późniejszych okresach. Charakterystyczne w przebiegu łysienia androgenowego u kobiet jest współwystępowanie hirsutyzmu, czyli owłosienia typu męskiego na ciele. Na nietypowych obszarach ciała pojawia się wtedy obfite owłosienie – na brzuchu, plecach, klatce piersiowej, twarzy czy rękach. Poza nadmiernym owłosieniem występować może łojotok skóry, przetłuszczanie skóry głowy czy trądzik.

Łysienie telogenowe

Częstym rodzajem łysienia jest łysienie telogenowe. Telogen to jedna z faz cyklu życiowego włosa, podczas której włos wchodzi w stan spoczynku, ulega ścieńczeniu, osłabieniu i wypadaniu.

Najczęściej łysienie telogenowe spowodowane jest przez:

 

Typowe łysienie u kobiet – łysienie poporodowe

Charakterystyczna dla kobiet przyczyna wypadania włosów to łysienie poporodowe. Ciąża to okres radosnego oczekiwania na narodziny maluszka. Nic dziwnego, że kobiety w ciąży promienieją – a pomocne w tym okazują się być także estrogeny. Te żeńskie hormony płciowe występują w organizmie ciężarnej w zwiększonych stężeniach – dzięki temu skóra jest promienna, a włosy gęste i lśniące. Termin „wypadanie włosów w ciąży” jest  nieco nieścisły – bo tak naprawdę włosy zaczynają wypadać po porodzie.

Zakończenie ciąży oznacza spadek poziomu estrogenów, do tego dochodzi wzrost poziomu prolaktyny, stres, brak snu czy niedobory pokarmowe wynikające niekiedy z karmienia piersią. To dlatego około dwóch miesięcy po porodzie dochodzi do wypadania włosów; na szczęście stan ten samoistnie mija po upływie roku.

Procesu wypadania włosów w ciąży nie można zatrzymać – można jednak przygotować się do tego, co nieuniknione i zminimalizować nieco wypadanie włosów. Konieczne jest zadbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę, stosowanie delikatnych kosmetyków, unikanie suszarki oraz zabiegów koloryzacji czy rozjaśniania. Przy braku przeciwwskazań lekarskich można stosować także aplikowane miejscowo na skórę głowy wcierki wzmacniające włosy.

Łysienie plackowate u kobiet, mężczyzn i dzieci

łysienie plackowateŁysienie plackowate to jedna z najczęstszych przyczyn łysienia, która bardzo często dotyczy osób młodych, przed ukończeniem 30. roku życia, a także dzieci. Jest to przewlekła choroba zapalna, w której największe znaczenie mają reakcje autoimmunologiczne oraz uwarunkowania genetyczne. Łysienie plackowate ma charakterystyczny przebieg, a leczenie jest długotrwałe i nie zawsze przynosi pożądane efekty.

Jakie są przyczyny łysienia plackowatego?

Łysienie plackowate to choroba o podłożu zapalnym. Wciąż nie do końca wiemy jakie czynniki generują rozwój stanu zapalnego obejmującego mieszki włosowe. Na pewno wiadomo, że choroba ta może występować rodzinnie – jeśli najbliżsi krewni cierpią na łysienie plackowate, my także możemy być dotknięci tą chorobą. Dziedziczna postać choroby stwierdzana jest u 20 – 60% chorych na łysienie plackowate, które jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów.

U podłoża łysienia plackowatego leżą nasilone zjawiska autoimmunologiczne, czyli zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego. W warunkach fizjologicznych układ odpornościowy syntetyzuje przeciwciała przeciwko obcym tkankom czy drobnoustrojom, natomiast w przebiegu schorzeń autoimmunologicznych syntetyzowane są przeciwciała przeciwko własnym tkankom. W przebiegu łysienia plackowatego atakowane są mieszki włosowe, czyli struktury odpowiedzialne za wzrost włosa i jego zakorzenienie w skórze. Jest to bardzo ukrwiona i unerwiona struktura, reagująca na poziom hormonów, zaburzenia krążenia i inne czynniki.

Najczęściej łysienie plackowate towarzyszy innym chorobom o podłożu autoimmunologicznym, takim jak:

 
przyczyny wypadania włosówNiekiedy przyczyn łysienia plackowatego upatruje się w towarzyszących utracie włosów infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Możliwy jest także udział czynników psychicznych – przewlekłego stresu czy depresji. Ponadto łysienie plackowate powszechnie występuje u osób cierpiących na zespół Downa.

W przebiegu łysienia plackowatego dochodzi do objęcia stanem zapalnym mieszków włosowych tych włosów, które znajdują się w fazie anagenu. Anagen to najdłuższa faza cyklu życiowego włosów, który polega na ich aktywnym wzroście. W efekcie miejscowego stanu zapalnego dochodzi do nagłego wystąpienia objawów łysienia plackowatego.

Jak objawia się łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to utrata włosów cechująca się bardzo charakterystycznym przebiegiem. Pierwsze objawy łysienia plackowatego pojawiają się w młodym wieku i mają nagły początek. Dochodzi do utraty włosów na skórze głowy, a obszary utraty włosów przybierają postać owalnych ognisk, których średnica może sięgać nawet 10 cm. Charakterystyczne jest występowanie tzw. włosów wykrzyknikowych. Są to zlokalizowane na obrzeżach wyłysień włosy ułamane, o przewężonej części proksymalnej. Co ciekawe, problem dotyczy wyłącznie włosów zawierających barwnik, zatem nie obejmuje włosów siwych.

Najczęściej skóra pozbawiona włosów nie jest bardzo zmieniona, czasem zauważyć można nieznaczne zmiany rumieniowe i świąd, a także tkliwość tych okolic. Nie jest natomiast zauważalne bliznowacenie skóry. Najczęściej wyłysienia zauważalne są na owłosionej skórze głowy, choć mogą dotyczyć także brwi czy brody. Rzadko zdarza się, że sam proces obejmuje całą powierzchnię głowy.

Czy można wyleczyć łysienie? Sposoby na łysienie u kobiet i mężczyzn

Przyczyny wypadania włosów są naprawdę liczne. Wiele jest także metod leczenia łysienia. Zdarzają się sytuacje, gdy łysienia włosów nie można odwrócić – mowa o łysieniu pospolitym, łysieniu przebiegającym z bliznowaceniem mieszków włosowych, spowodowanym niektórymi infekcjami czy wrodzonymi chorobami genetycznymi. Na szczęście większość przypadków łysienia można wyleczyć.

Jak zatrzymać wypadanie włosów? Bez względu na przyczynę wypadania włosów, warto prowadzić zdrowy styl życia.

Naszym włosom służą następujące zdrowe nawyki:

 
Jeśli wypadanie włosów jest objawem towarzyszącym jakimkolwiek schorzeniom – konieczne jest wyleczenie choroby podstawowej.

Czy można wyleczyć łysienie androgenowe?

łysienie androgenoweŁysienie androgenowe można leczyć, jednak nie ma stuprocentowo pewnej metody. Wykorzystywane są zarówno preparaty stosowane miejscowo, jak i doustnie. Wspomagająco warto zadbać o zbilansowaną dietę i suplementację. Leczenie miejscowe łysienia androgenowego sprowadza się do aplikowania na skórę głowy minoksydylu (w stężeniu 2 i 5%) – substancji poprawiającej krążenie krwi. Minoksydyl powoduje odżywienie i dotlenienie mieszków włosowych, co przekłada się na wzmocnienie włosów, ograniczenie ich wypadania oraz przyspieszenie odrastania włosów. Pierwsze efekty zauważalne są po około dwóch miesiącach regularnego stosowania i utrzymują tylko podczas trwania terapii.

Doustnym lekiem stosowanym w przebiegu leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn jest finasteryd – lek stosowany w łagodnym przeroście prostaty. Wykazuje on działanie antyandrogenowe, czyli hamuje konwersję testosteronu do DHT. Lek jest dostępny na receptę, możliwe działania niepożądane to spadek libido i zaburzenia erekcji. Warto podkreślić, że finasteryd hamuje wypadanie włosów, ale wykazuje znikome działanie w zakresie wspomagania odrastania już utraconych włosów. U kobiet stosowana jest doustna antykoncepcja hormonalna.

Jak leczyć łysienie plackowate?

Teoretycznie łysienie plackowate można wyleczyć, co więcej – niekiedy włosy odrastają samoistnie. Zdarzają się jednak przypadki, gdy ten rodzaj łysienia nie poddaje się leczeniu. Najczęściej leczenie łysienia plackowatego polega na łagodzeniu stanu zapalnego, a zatem stosowane są glikokortykosteroidy. Ponieważ terapia jest długotrwała, nie są stosowane steroidy doustne, gdyż taka terapia obciążona jest licznymi działaniami niepożądanymi, a efekty terapii są umiarkowane. Lepsze efekty przynosi ostrzykiwanie skóry głowy glikokortykosteroidami. W ramach terapii immunomodulującej stosowany jest ditranol, wykorzystywany także w leczeniu łuszczycy. Zadowalające efekty przynosi także miejscowe stosowanie minoksydylu – leku wykorzystywanego w leczeniu androgenowym. Minoksydyl pobudza mikrokrążenie w skórze głowy, odżywiając mieszki włosowe i wzmacniając włosy. Łysienie ma charakter nawrotowy, zatem terapia jest długotrwała.

Profilaktyka na pierwszym miejscu

Profilaktyka łysienia plackowatego obejmuje przede wszystkim unikanie stresu i prowadzenie zdrowego trybu życia. Ważne jest unikanie używek, a także odpowiednio zbilansowana dieta. Warto dostarczyć jak najwięcej antyutleniaczy, żelaza, cynku, witaminy C, kwasów omega 3. Pomogą one ograniczyć stany zapalne. Jednocześnie warto wzbogacić dietę o związki o działaniu wzmacniającym włosy – tu idealnie sprawdzą się zioła i suplementy diety.

Suplementy na włosy w jako skuteczny sposób na łysienie

Stosowanie suplementacji dedykowanej włosom może pomóc utrzymać nienaganny stan włosów, ale także stanowi cenne uzupełnienie leczenia każdego rodzaju łysienia. Nie wystarczy jednak sięgnąć po przypadkowy zestaw witamin i minerałów.

Co na wypadanie włosów będzie najlepsze?

Najskuteczniejsze są suplementy skomponowane ze składników niezbędnych włosom, czyli typowe suplementy na włosy. Mowa zwłaszcza o witaminach z grupy B, C i D, magnezie, żelazie, cynku czy selenie.

Bardzo skuteczne okazują się być także ekstrakty roślinne – ze skrzypu polnego, pędów bambusa czy palmy sabałowej. Zwłaszcza ta ostatnia roślina wykazuje zbawienny wpływ na włosy, odżywiając mieszki włosowe oraz zmniejszając ich wrażliwość na działanie męskich hormonów płciowych. Palma sabałowa sprawdzi się zatem idealnie w przypadku łysienia androgenowego. Ekstrakty ziołowe wraz z minerałami i witaminami mogą ponadto okazać się pomocne w przypadku łysienia telogenowego, poporodowego, plackowatego.

Jednym z suplementów na włosy jest Hair Formula marki Cheers. Jest to preparat kompleksowo wzmacniający włosy i wspomagający leczenie wielu typów łysienia, także łysienia plackowatego. Na szczególną uwagę zasługuje obecność dwóch związków o działaniu wzmacniającym włosy i odżywiającym mieszki włosowe.

Mowa o kwasie fosfatydowym oraz palmie sabałowej. Związki te mogą pobudzać porost włosów, wspomagać leczenie ich nadmiernego wypadania oraz utrzymać włosy w nienagannej kondycji.

Suplement diety Hair Formula zawiera najważniejsze witaminy i minerały dla włosów: biotynę, cynk i selen. Ponadto ten suplement na włosy zawiera naturalne ekstrakty z pędów bambusa, skrzypu polnego oraz palmy sabałowej, a także unikatowy kwas fosfatydowy. Dzięki tak skomponowanemu, wolnemu od syntetycznych dodatków składowi suplement Hair Formula działa skutecznie i wszechstronnie. Może wzmacniać mieszki włosowe, pobudzać krążenie skóry głowy, wzmacniać macierz włosa. Efektem takiej kuracji jest pobudzenie porostu włosów, ograniczenie ich nadmiernego wypadania oraz zachowanie ich pięknego wyglądu.

Teraz, gdy wiesz jakie są przyczyny wypadania włosów i co na wypadanie włosów będzie najlepsze – możesz zadbać o profilaktykę lub rozpocząć leczenie łysienia. Pamiętaj o dobrze skomponowanej diecie, unikaniu stresu i korzystaniu z suplementów wspierających porost włosów oraz ograniczających ich nadmierne wypadanie.

Źródła wiedzy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysienie_androgenowe
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1517/14656561003752730
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysienie_plackowate
https://ghr.nlm.nih.gov/condition/alopecia-areata

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0