W ostatnich latach stale rośnie popularność wielu suplementów diety i tzw. superfoods. Coraz chętniej sięgamy po preparaty prozdrowotne, dzięki którym mamy zachować młodość i doskonałe zdrowie. Bardzo często są to suplementy bazujące na egzotycznych składnikach – a często zapominamy o suplementowaniu podstawowych pierwiastków, których niedobory mają poważne konsekwencje zdrowotne. Jednym z takich suplementów jest potas – nie każdy wie, że z dietą nie dostarczamy wystarczających ilości tego elektrolitu. Wielu z nas nie wie, że obrzęki kończyn, nasilona męczliwość mięśni, zaburzenia koncentracji i większa podatność na stres oraz nadciśnienie to podstawowe objawy obniżonego potasu we krwi.
[POTAS PRAWA]Potas to najważniejszy elektrolit, który reguluje gospodarkę wodno – elektrolitową oraz równowagę kwasowo – zasadową. Tworząc potencjał elektryczny na zewnątrz błony komórkowej, potas warunkuje prawidłowy przebieg przewodnictwa nerwowo – mięśniowego. Oznacza to, iż niedobór potasu prowadzi do zaburzenia pracy mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego oraz układu nerwowego. Ponadto poziom potasu wpływa na gospodarkę wodną organizmu, reguluje nawodnienie tkanek oraz ciśnienie krwi. Niski poziom potasu prowadzić może do obrzęków, nadciśnienia, zaburzeń pracy serca, kłopotów z pamięcią i snem. Zauważyć można także osłabienie mięśni i ich skurcze.
Poziom potasu pozostaje w ścisłym związku z poziomem sodu, a także stanem nawodnienia organizmu. Dieta o wysokiej zawartości sodu oraz odwodnienie organizmu wpływają negatywnie na poziom potasu. Jeśli zatem spożywasz dużo soli, nie przyjmujesz 1,5 – 2 l wody dziennie – możesz być zagrożony niedoborem potasu. Ale nie tylko wtedy – bo do utraty potasu z organizmu przyczynić mogą się także wymioty, biegunki, leki moczopędne, cukrzyca, wysoki poziom aldosteronu. Kiedy zatem suplementować potas?
Wskazaniem do stosowania potasu jest wystąpienie objawów niedoboru potasu. Po kapsułki z cytrynianem potasu powinni także sięgać sportowcy, osoby poddawane działaniu wysokich temperatur, których dotyczy wzmożona potliwość. Potas powinny regularnie zażywać osoby spożywające dużo sodu, narażone na rozwój nadciśnienia – a najważniejsze czynniki ryzyka to nadwaga, siedzący tryb życia oraz występowanie nadciśnienia w rodzinie.
Potas może być profilaktycznie stosowany także przez osoby, które odchudzają się, stosują diety eliminacyjne, cierpią na zaburzenia wchłaniania. Oczywiście potas koniecznie należy uzupełnić w przypadku wymiotów, biegunek czy stosowania leków przeczyszczających.
Najważniejsze przeciwwskazania do suplementowania potasu to niewydolność nerek, silne odwodnienie oraz niektóre choroby serca. Jeśli nie dotyczy Cię żadne z nich – możesz profilaktycznie zażywać potas, a ryzyko przedawkowania tego elektrolitu jest niewielkie. Z dietą nie dostarczamy przecież jego wymaganych ilości, a ewentualny nadmiar i tak zostanie sprawnie usunięty przez nerki.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.