Potas to elektrolit niezbędny do funkcjonowania. Organizm precyzyjnie kontroluje poziom potasu zapobiegając zarówno hipokaliemii, czyli obniżeniu poziomu potasu, jak i hiperkaliemii, czyli zbyt wysokiemu poziomowi potasu we krwi. W związku z tym, że potas jest ściśle związany z gospodarką wodną – każde odwodnienie może prowadzić do niskiego poziomu potasu w organizmie. Jak temu przeciwdziałać?
Główną przyczyną niskiego poziomu potasu we krwi jest jego utrata z organizmu, czego powodami najczęściej są zatrucia pokarmowe przebiegające z wymiotami i biegunkami. Także stosowanie środków przeczyszczających nasila utratę potasu przez przewód pokarmowy. Kluczowe znaczenie ma także utrata potasu z moczem – ma to miejsce w przebiegu cukrzycy, a także podczas stosowania leków moczopędnych. Cukrzyca sprzyja niskiemu poziomowi potasu jeszcze z jednego powodu – jeśli stosujemy insulinę, sprzyja ona przesuwaniu jonów potasu z krwi do komórek.
[POTAS LEWA]Rzadsze przyczyny utraty potasu z organizmu to oparzenia, krwawienia czy poważniejsze zaburzenia metaboliczne. Nie stwierdza się niedoborów potasu związanych z dietą. Co prawda w diecie nie dostarczamy zazwyczaj dziennego zapotrzebowania na potas, wynoszącego aż 4,7 g, ale w warunkach prawidłowego funkcjonowania organizmu, wystarczające okazują się być zapasy ustrojowe potasu. A jeśli dojdzie do nadmiernej jego utraty? Jak uzupełnić poziom potasu w organizmie?
Dieta bogata w potas to skuteczny sposób na uzupełnienie niedoborów potasu. O ich wystąpieniu świadczą charakterystyczne objawy niskiego potasu: osłabienie i drżenie mięśni, zmęczenie, zaburzenia pracy serca, obrzęki kończyn.
Najbogatsze źródła tego pierwiastka w diecie to:
– kakao
– strączki
– orzechy i migdały
– ryby morskie
– ziemniaki
– banany
– awokado
– morele
– koperek i natka pietruszki
Poza dietą bogatą w potas, dobrze jest sięgnąć po suplementy z potasem. To szybki i bardzo skuteczny sposób na uzupełnienie poziomu potasu w organizmie. Przy przyjmowaniu około 800 – 1000 mg nie grozi przedawkowanie potasu, można natomiast skutecznie zapobiec jego niedoborowi.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.