Czy witamina C leczy raka?

witamina C leczy rakaWitamina C już dawno przestała być traktowana tylko i wyłącznie jako jeden ze składników diety. Wiadome jest, że doskonale wzmacnia odporność, spowalnia procesy starzenia czy stanowi skuteczną profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Badania naukowe przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku lat wskazują także na potencjalne zastosowanie witaminy C w terapii nowotworów. Czy sensacyjne doniesienia o leczeniu raka witaminą C znajdują pokrycie w wynikach badań? A może mowa tylko o pomocniczym udziale witaminy C w terapii onkologicznej?

Profilaktyka nowotworów – potwierdzone działanie witaminy C

[WITAMINA C PRAWA]Witamina C to silny antyutleniacz, który skutecznie neutralizuje wolne rodniki. To właśnie te reaktywne formy tlenu odpowiadają za rozwój wielu schorzeń cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Choroby nowotworowe powstają na skutek uszkodzenia DNA i mutacji. Kwas askorbinowy neutralizuje znaczną część wolnych rodników, co przekłada się na niższe ryzyko rozwoju nowotworu. Ponadto witamina C ogranicza powstawanie rakotwórczych nitrozozwiązków, czyli pochodnych azotanów. I jeszcze jedna cenna cecha witaminy C – wspomaga ona funkcjonowanie układu immunologicznego, a zatem usuwanie komórek zmienionych nowotworowo.

Witamina C, przyjmowana w sporych dawkach, ma także zdolność do zwiększania potencjału naprawczego organizmu względem zmienionego DNA. Ogranicza to utrwalenie mutacji i rozwój nowotworów. Kwas askorbinowy ogranicza ponadto proces angiogenezy, czyli unaczynienia guza, które umożliwia jego odżywienie, dotlenienie i tworzenie przerzutów.

Witamina C na raka – sensacyjna terapia czy wielkie oszustwo?

Już od kilkudziesięciu lat jak bumerang powraca kwestia zastosowania witaminy C w leczeniu nowotworów. O ile doustne podanie nawet dużych dawek witaminy C nie przynosi spektakularnych efektów terapeutycznych, o tyle dożylne podanie witaminy C wydaje się być obiecującą formą uzupełnienia leczenia raka. Jeśli witamina C zostanie podana pozajelitowo, osiągane są jej wysokie stężenia we krwi. A to skutkuje niszczeniem komórek nowotworowych. Należy podkreślić jednak, że dotychczas witamina C znajduje zastosowanie jedynie jako uzupełnienie chemio – czy radioterapii i nie jest stosowana jako jedyna forma leczenia. Brakuje dowodów na wyleczenie raka wyłącznie samymi wlewami dożylnymi witaminy C.

Kwas askorbinowy doskonale uzupełnia działanie leczenia onkologicznego i minimalizuje jego uciążliwe skutki uboczne, takie jak nudności i wymioty, uszkodzenie nerek czy słuchu. Ponadto jednoczesne podawanie witaminy C z chemioterapią zapobiega obniżeniu i tak już niskiego poziomu antyoksydantów w organizmie. Ostatecznie witamina C umożliwia zastosowanie nieco większych dawek leku, co przekłada się na mniejszą śmiertelność oraz większą skuteczność leczenia. Przyszłość pokaże w jaki jeszcze sposób można zaadaptować witaminę C w leczeniu nowotworów.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0