Wypadanie włosów po ciąży – czy można go uniknąć?

wypadanie włosów po ciążyPrzyczyny łysienia u kobiet są bardzo zróżnicowane. Bardzo często jest to niewłaściwa pielęgnacja włosów i nadużywanie zabiegów stylizujących, stres, niedobory pokarmowe czy zaburzenia hormonalne (np. towarzyszące menopauzie czy odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej). Każdej kobiety dotyczyć może ponadto jeszcze jeden typ łysienia – łysienie poporodowe. Każda młoda mama dotknięta zostaje nadmiernym wypadaniem włosów po ciąży. Na szczęście problem ten ma charakter czasowy i mija samoistnie.

Jak hormony wpływają na nasze włosy?

Aby zrozumieć przyczyny łysienia poporodowego, a także innych rodzajów łysienia bezpośrednio związanych z hormonami (np. łysienia androgenowego), warto wiedzieć jak ogromny wpływ na stan włosów mają hormony. Kluczowe znaczenie ma poziom hormonów płciowych – żeńskich estrogenów oraz męskich androgenów. W dużym uproszczeniu – estrogeny wywierają bardzo pożądany wpływ na włosy, prowadząc do ich zagęszczenia, pogrubienia i wzmocnienia. Z kolei androgeny prowadzą do osłabienia włosów i ich nadmiernego wypadania.

[HAIR LEWA]Wzrost włosów, ich wypadanie i zastępowanie nowymi włosami determinowane jest przebiegiem fizjologicznego cyklu życia włosa. Najdłuższa jego faza to trwający od 6 do 8 lat anagen, czyli faza wydłużania włosa. Kolejnym etapem jest katagen, czyli okres przejściowy. Wtedy włos ulega osłabieniu i ścieńczeniu. Natomiast podczas telogenu, czyli fazy spoczynku trwającej 2 – 4 miesiące, włosy wypadają. Estrogeny hamują przejście włosa w fazę katagenu – zatem wysokie stężenie żeńskich hormonów płciowych sprzyja pięknemu i zdrowemu wyglądowi włosów. Tak dzieje się m. in. podczas ciąży czy stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Z kolei androgeny sprzyjają miniaturyzacji mieszków włosowych, skracają czas trwania anagenu oraz są przyczyną wypadania włosów w nadmiernej ilości. U kobiet łysienie androgenowe może wynikać zarówno ze wzrostu stężenia męskich hormonów płciowych, jak i spadku stężenia estrogenów i zaburzenia proporcji między żeńskimi i męskimi hormonami. Ma to miejsce m. in. w przebiegu menopauzy, zespołu policystycznych jajników, zespole Cushinga.

Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny

Podstawową przyczyną łysienia poporodowego są zmiany hormonalne. Jak już wspomniano, okresowi ciąży towarzyszy podwyższony poziom estrogenów, co zauważalnie poprawia kondycję włosów. Jednak po porodzie poziom estrogenów gwałtownie spada, a włosy zaczynają wypadać. Jest to tym dotkliwsze, że przez dziewięć miesięcy trwania ciąży kobieta przyzwyczaiła się do bujnej fryzury. A po porodzie wypadają zarówno te włosy, które wypadłyby normalnie w tym czasie, ale także te, które nie wypadały przez cały okres ciąży. Ponadto wzrasta poziom prolaktyny – hormonu regulującego laktację, który niestety przyczynia się do wypadania włosów.

Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi utracie włosów po porodzie jest stres, brak snu, a także towarzyszące niekiedy ciąży czy okresowi laktacji niedobory pokarmowe. Wszystko to prowadzi do wypadania włosów po ciąży, które najczęściej rozpoczyna się około dwóch miesięcy po porodzie.

Czy można zapobiec poporodowemu łysieniu?

Poporodowa utrata włosów to zjawisko, które dotyczy każdej młodej mamy. Nie da się uniknąć charakterystycznych dla okresu ciąży i połogu zmian hormonalnych. Nasilona utrata włosów po porodzie mija samoistnie – po około roku od porodu. Można jednak wzmocnić włosy tak, aby ich utrata nie była bardzo dotkliwa. Już w okresie ciąży warto zadbać o właściwą, naturalną pielęgnację włosów, która wzmocni włosy i odżywi je. Także po porodzie warto pamiętać o ziołowych wcierkach do włosów, naturalnych maskach, masażu skóry głowy.

Bardzo ważne jest dostarczenie wraz z dietą witamin i minerałów odżywiających włosy. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, można dodatkowo sięgnąć po suplementy wzmacniające włosy.

Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące składniki diety:

– witaminę D
– witaminę C
– cynk
– selen
– żelazo
– magnez
– witaminy z grupy B

Kompleksowe odżywienie i wzmocnienie włosów przyspieszy ich odrastanie w momencie, gdy poziom hormonów ulegnie normalizacji i fryzura zacznie odzyskiwać swoją dawną objętość. Dieta, witaminy na wypadanie włosów, preparaty na porost włosów, właściwa pielęgnacja oraz odpoczynek – to pomoże ograniczyć wypadanie włosów po ciąży i szybciej cieszyć się piękną fryzurą.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0