Spis treści
Temat kawy to jedna z najszerzej dyskutowanych kwestii dotyczących zdrowego stylu życia. Z jednej strony mówi się o jej pozytywnych właściwościach, z drugiej – o negatywnym wpływie na nasze zdrowie. Warto zatem przyjrzeć się faktom i mitom na temat picia kawy oraz dowiedzieć się, jakie są prozdrowotne jej właściwości.
Kawę należy przechowywać w szczelnych pojemnikach bez dostępu do światła, najlepiej w temperaturze do +18’C i wilgotności względnej 65-75%. W takich warunkach jej jakość powinna zostać zachowana przez okres jednego roku. Należy pamiętać, że nawet najwyższej jakości kawa powinna być spożywana w umiarkowanej ilości.
Kofeina to związek chemiczny, który jest główną przyczyną pobudzenia, jakie odczuwamy po wypiciu filiżanki kawy. Istnieje wiele opinii na temat negatywnego wpływu kofeiny na organizm człowieka, jednak większość z nich jest pozbawiona naukowego potwierdzenia. Umiarkowane spożywanie kawy (3-5 filiżanek dziennie) nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Wpływ kawy na wypłukiwanie magnezu z organizmu był przedmiotem wielu badań naukowych. Okazuje się jednak, że ilość magnezu, która zostaje wypłukana w wyniku picia kawy, jest minimalna i nie stanowi istotnego zagrożenia dla zdrowia. Ważne jest natomiast, aby dbać o odpowiednią zawartość magnezu w diecie. Jeżeli nasza dieta jest uboga w ten pierwiastek a spożywanie umiarkowanej ilości kawy jest przekraczane warto zadbać o prawidłową suplementację. Przed rozpoczęciem suplementacji dowiedz się ile magnezu dziennie potrzebuje organizm człowieka.
Kofeina wykazuje działanie uzależniające. Regularne spożywanie kawy może prowadzić do uzależnienia od kofeiny, jednak w większości przypadków nie stanowi to ryzyka zachorowania czy poważnego zagrożenia dla zdrowia. Warto jednak kontrolować spożycie kofeiny i unikać jej nadmiernego spożycia.
Ziarna kawy zawierają wiele cennych składników, w tym kwas chlorogenowy, który wykazuje działanie przeciwutleniające oraz chroniące układ nerwowy przed uszkodzeniem. Badania wykazują, że picie kawy może zmniejszać ryzyko rozwoju m.in. choroby Alzheimer i Parkinson.
Kawa poprawia koncentrację i wydajność umysłową dzięki zawartości kofeiny. Spożycie filiżanki kawy przed pracą umysłową lub nauką może poprawić naszą wydajność intelektualną. Dodatkowo podczas pracy kawa zmniejsza uczucie senności.
Kawa wykazuje wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia, takich jak przyspieszenie trawienia, poprawa funkcjonowania układu krążenia, a także działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Regularne spożywanie kawy może również zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych, w tym cukrzycy typu 2. Warto zaznaczyć, że kofeina przyspiesza przemiany metaboliczne i a spożywana w zalecanych ilościach ma korzystny wpływ na organizm.
Badania wykazują, że umiarkowane spożywanie kawy (3-5 filiżanek dziennie) może zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Przy nadmiernym spożyciu kawy (powyżej 5 filiżanek dziennie) ryzyko to może wzrosnąć. Ważne jest zatem, aby dbać o umiarkowane spożywanie kawy.
Regularne picie kawy wykazuje działanie ochronne na wątrobę i może zmniejszać ryzyko rozwoju marskości wątroby. Oczywiście, nadmierne spożycie kawy może prowadzić do szkodliwych skutków dla zdrowia, dlatego ważne jest, aby kierować się zasadą umiarkowania.
Optymalna ilość spożywanej kawy zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami norm żywieniowych umiarkowane spożycie kawy wynosi około 400 mg kofeiny dziennie, co odpowiada około 3-5 filiżankom czarnej kawy dziennie.
Kawa jest bogactwem związków mineralnych, a nawet znajduje się w niej witamina PP, powstająca podczas prażenia z trygoneliny. Należy jednak pamiętać, że w kawie znajdują się także substancje drażniące przewód pokarmowy (kwasy fenolowe, woski i produkty powstałe podczas prażenia).
Kawa nie odwadnia organizmu, ale może wpływać na zwiększone wydalanie płynów w postaci moczu. Ważne jest zatem, aby dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, szczególnie w przypadku nadmiernego spożycia kawy.
Kofeina wykazuje działanie pobudzające, dlatego nadmierne spożycie kawy może prowadzić do trudności z zasypianiem oraz bezsenności. Ważne jest zatem, aby zrezygnować z picia kawy przed snem i unikać jej nadmiernego spożycia.
Badania naukowe wykazują, że umiarkowane spożywanie kawy nie zwiększa ryzyka wystąpienia chorób serca. Przy nadmiernym spożyciu kawy jednak ryzyko to może wzrosnąć. Ważne jest zatem, aby kierować się zaleceniami i normami Instytutu Żywności i Żywienia także w kwestii rozsądnej ilości.
Bardzo często w temacie alternatywy dla kawy klasycznej pojawia się pytanie czy szybko przyrządzana kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Otóż nie jest to najlepsza alternatywa dla tradycyjnej kawy. Zawiera ona sztuczne dodatki i konserwanty, które mogą wpłynąć na nasze zdrowie negatywnie. Lepszym rozwiązaniem są naturalne herbaty lub napary ziołowe.
Herbata, zwłaszcza zielona i czarna, wykazuje wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia, takich jak działanie przeciwutleniające ( zawiera polifenole) i przeciwzapalne. Spożywanie herbaty zielonej oczyszcza organizm z toksyn i może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Należy jednak podkreślić, że zarówno wybór nieodpowiedniej kawy może szkodzić, jak i herbaty. Szczególnie ziołowe mogą mieć korzystny wpływ na organizm lub wręcz przeciwnie jeżeli nie zachowamy umiaru w spożyciu.