Spis treści
Jednym z problemów związanych z układem pokarmowym jest nadkwasota żołądka inaczej nazywana nadkwaśnością żołądka. Dolegliwość ta może prowadzić do mocnego bólu brzucha, zgagi, nieleczona latami nawet do nowotworu. W artykule przedstawiam najważniejsze informacje dotyczące nadkwasoty żołądka, w tym jej przyczyny, objawy oraz sposoby na leczenie.
Jednym z kluczowych elementów procesu trawienia jest wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Kwas ten pomaga w trawieniu pokarmu, neutralizuje niebezpieczne bakterie i wirusy oraz zapobiega infekcjom. Nadkwasota żołądka występuje wtedy, gdy wydzielanie kwasu solnego przekracza normę. W takim przypadku kwaśna treść z żołądka może dostać się do przełyku, powodując zgagę. Nadkwasota żołądka to częsta dolegliwość, która dotyka wiele osób w różnych grupach wiekowych.
Najczęstszym objawem nadkwasoty żołądka jest zgaga. Jest to uczucie pieczenia i dyskomfortu zlokalizowane w górnym odcinku brzucha i klatce piersiowej. Obecnie jest to jedno z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego, z którą zmaga się duża część społeczeństwa.
Drugim częstym objawem nadkwasoty jest ból brzucha. Na nadmiar wydzielanego kwasu wrażliwa jest głównie dwunastnica – to początkowa część jelita cienkiego. Jej dolegliwości odczuwalne są w postaci nieswoistych bólów. Zwykle nadkwasotę odczuwa się go zwykle w okolicy pępka lub pod żebrami. Ból ten może być przeszywający, ostry lub tępy, zależnie od przyczyny i nasilenia dolegliwości.
W przypadku przewlekłej nadkwasoty żołądka, objawy mogą obejmować również zaparcia. Nadmiar kwasu solnego w żołądku może doprowadzić do zapalenia śluzówki żołądka, co wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego układu pokarmowego.
Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na nadkwasotę żołądka, warto skonsultować się z lekarzem. Środki przeciwbólowe lub inhibitory pompy protonowej są zwykle skutecznym sposobem leczenia nadkwasoty żołądka. Inhibitory pompy protonowej (PPI) są lekami, które hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co pozwala na łagodzenie objawów nadkwasoty.
Jedną z przyczyn nadkwasoty żołądka są złe nawyki żywieniowe, takie jak jedzenie w pośpiechu, zbyt obfite posiłki, nadużywanie kawy i alkoholu oraz jedzenie posiłków zbyt późną porą, najczęściej przed snem. Sporządzenie odpowiedniej diety przy nadkwasocie żołądka jest zwykle jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć, gdy chce się pozbyć tej dolegliwości. Należy zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków obciążających przewód pokarmowy, zadbać o odpowiednią ilość picia wody (sprawdź ile powinno się pić wody). Dolegliwości mogą również pomóc złagodzić niektóre zioła na odchudzanie – np: rumianek.
Innymi przyczynami są choroby towarzyszące wzrostowi produkcji gastryny – pośrednio zwiększają również wydzielanie kwasu. Należą do nich m.in.
Inną przyczyną nadkwasoty żołądka może być nadprodukcja kwasu żołądkowego. To zjawisko występuje najczęściej u osób z chorobą refluksową lub zapaleniem błony śluzowej żołądka.
Objawy nadkwasoty żołądka mogą pojawić się również w wyniku stresu, niektórych chorób, takich jak choroba wrzodowa żołądka czy choroba Leśniowskiego-Crohna, jak również w wyniku nadużywania niektórych leków, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (m.in. ibuprofen).
Jak już zostało wspomniane, skutecznym sposobem leczenia nadkwasoty żołądka są leki z grupy inhibitory pompy protonowej. W przypadku leków przeciwbólowych, jak ibuprofen, mogą one przyczynić się do powstawania nadkwasoty, ale jednocześnie te same leki mogą być stosowane do łagodzenia jej objawów.
Inne leki, takie jak antyhistaminy, blokery receptora H2, są również stosowane w leczeniu nadkwasoty żołądka. Leki te wpływają na wydzielanie kwasu solnego, co pomaga w łagodzeniu objawów zgagi i odbijania.
Odpowiednia dieta przy nadkwasocie żołądka odgrywa kluczową rolę w leczeniu tej dolegliwości. Przede wszystkim należy unikać jedzenia zbyt obfitych posiłków oraz spożywania alkoholu i kawy. Należy także unikać pokarmów, które podrażniają błonę śluzową żołądka, takich jak tłuste, smażone, pikantne lub kwaśne potrawy. Zalecane są jedzenie lekkie i łatwostrawne oraz spożywanie pokarmów w małych porcjach.
Dieta przy nadkwasocie żołądka powinna również uwzględniać produkty, które pomagają w neutralizowaniu kwasu żołądkowego, takie jak banany i płatki owsiane. Dobrym sposobem będzie szukanie zdrowych zamienników jak np: zamiana frytek bogatych w tłuszcz na gotowane ziemniaki lub ryż, które również pomogą w walce z nadkwasotą żołądka.
Istnieje wiele domowych sposobów, które można zastosować w walce z nadkwasotą żołądka. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest stosowanie odpowiedniej diety, która wyklucza z jadłospisu produkty powodujące palenie w przełyku. Innymi skutecznymi domowymi sposobami są napar z rumianku lub melisy lub spożywanie niedużej ilości octu jabłkowego, którego właściwości łagodzą objawy nadkwasoty.